سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

امضا قرارداد طراحی و ساخت سیستم پیوسته اختلاط نفت خام/ سبد نفت خام صادراتی کشور متنوع تر می شود

با امضا قرارداد طراحی و ساخت سیستم پیوسته اختلاط نفت خام میان شرکت پایانه های نفتی ایران و پژوهشگاه صنعت نفت، سبد نفت صادراتی کشور متنوع تر می شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، قرارداد فاز طراحی پروژه پژوهشی طراحی و ساخت سیستم پیوسته اختلاط نفت خام، بعدازظهر روز گذشته (۱۷ آذر)، میان شرکت پایانه های نفتی ایران و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد.
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران مزایای استفاده از سیستم اختلاط پیوسته نفت خام (Blending) را کمک به تنوع سبد نفت خام صادراتی کشور، افزایش قدرت چانه زنی و توان رقابتی در بازار بین المللی و ایجاد ارزش افزوده، برشمرد.
پیروز موسوی در مورد روند تصمیم گیری برای انعقاد قرارداد ساخت این سیستم اختلاط گر نفت خام با پژوهشگاه صنعت نفت، گفت: پس از اعلام آمادگی پژوهشگاه، بررسی های لازم انجام و مصوبات لازم از طرف شورای سیاستگذاری پژوهش وزارت نفت و معاونت علمی رئیس جمهوری اخذ شد.
وی ادامه داد: پس از اخذ مجوز نیز چند دوره مذاکره فنی و مالی با حضور مدیریت امور بین الملل، مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید نفت و گاز و مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران برگزار و تصمیم های لازم اتخاذ شد.
موسوی با بیان اینکه برخی از پروژه ها به دلیل محرمانه بودن قابلیت واگذاری به خارج از صنعت نفت را ندارد، افزود: در راستای حفظ صیانت از اسناد نیز این پروژه پژوهشی به پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بازوری توانمند پژوهشی کشور واگذار شد.
وی افزود: اجرای این پروژه پژوهشی ضمن کمک به بهینه کردن صادرات نفت خام، با ایجاد تنوع در سبد نفت خام صادراتی کشور می تواند تا حد زیادی پاسخگوی نیاز مشتریان بین المللی باشد.
موسوی با بیان اینکه هم اکنون استفاده از سیستم اختلاط نفت خام درتمام پایانه های برتر دنیا به صورت یک الزام درآمده است، افزود: شرکت پایانه های نفتی با طراحی و ساخت این سیستم، ضمن نزدیک شدن به استاندارهای بین المللی می تواند ارزش افزوده هنگفتی را برای کشور ایجاد کند.
وی شرکت پایانه های نفتی ایران را آخرین حلقه از زنجیره تولید نفت و گاز کشور خواند و گفت: وظیفه اصلی این شرکت تداوم، ایمن سازی و پایداری در صادارت نفت، گاز و فرآورده های نفتی در کشور است.
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران تصریح کرد: هم اکنون شرکت پایانه های نفتی ایران، صادرات ۹۳ درصدی نفت خام در جزیره خارگ، ۱۰۰ درصدی میعانات گازی در پایانه عسلویه و انجام عملیات سوآپ نفت و فرآورده های نفتی در نکا را بر عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۲۱۴۱۸ بازدید