سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

تفاهم نامه واگذاری توسعه میدان گازی فارور به مپنا امضا شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در مراسم امضای تفاهم نامه گازی بین شرکت نفت فلات قاره و مپنا درخصوص این تفاهم نامه توضیح داد: هدف از توسعه این میدان بزرگ گازی، ساخت پالایشگاه و نیروگاه با هدف صادرات گاز و برق است.

وی با بیان این که میدان گازی فارور بی ۲۹ تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز درجا دارد، افزود: این میدان بین میادین کیش و سیری قراردارد؛ کشف این میدان به تازگی نهایی شده است ونیروگاه میدان گازی فارور بی در مجموع در فاز اول و دوم آن شش هزار مگاوات برق منطقه را تولید خواهد کرد.

مهندس قلعه بانی ادامه داد: این پروژه در مدت چهار تا پنج سال جمهوری اسلامی ایران را به یک تولیدکننده و صادرکننده بزرگ برق در منطقه تبدیل می کند.

وی با تاکید بر این که براساس این تفاهم نامه، برای نخستین بار در کشور پروژه صادرات برق از طریق گاز GTW اجرایی خواهد شد خاطر نشان کرد: به این ترتیب مسئولیت توسعه این میدان گازی به مپنا سپرده می‌شود تا علاوه بر توسعه میدان، گاز شیرین‌شده تولیدی این میدان به نیروگاه تحویل شودو برق تولیدی این نیروگاه برای صادرات درنظر گرفته خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام این که طرح جامع توسعه میدان (MDP) این پروژه ظرف مدت ۱۸ ماه نهایی خواهد شد، توضیح داد: مسئولیت توسعه میدان، ساخت پالایشگاه، توسعه نیروگاه و تولید برق برای صادرات نیز به عهده مپنا خواهد بود.

به گفته وی مذاکرات دیگری با این شرکت در خصوص ساخت نیروگاه‌های غرب کارون صورت گرفته است که بزودی شاهد امضای تفاهم نامه پروژه‌های جدیدی با شرکت مپنا خواهیم بود.

براساس این گزارش، تاکنون مپنا در توسعه فازهای پارس جنوبی فعالیت گسترده‌ای داشته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۴۰۱,۰۹۱ بازدید