- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

تضمین تولید روزانه ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اشاره به تضمین تولید روزانه ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز در روزهای سرد سال، از هدفگذاری این شرکت برای افزایش تولید روزانه به ۳۵۱ میلیون مترمکعب گاز طی دو سال آینده خبر داد. 
به گزارش NIOC، مهدی فکور در مراسم بازدید مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، با بیان این مطلب افزود: در سال های گذشته، تقسیم بندی تولید گاز به صورت ۲ دوره هشت ماه گرم و چهار ماه سرد انجام می شد و اوج تولید در چهار ماه سرد سال بود اما اکنون این برنامه ریزی به صورت ۲ بازه زمانی ۶ ماهه درنظر گرفته شده است.
وی در تشریح روند تولید گاز در فصول سرد و گرم سال در این شرکت اظهار داشت : توان تولید گاز در فصل سرد ۳۰۰ میلیون متر مکعب در روز و در ماه های گرم حدود ۲۴۰ میلیون متر مکعب در روز است که بر اساس تولید تکلیفی صورت می گیرد و تا دو سال آینده توان تولید گاز در این شرکت به ۳۵۱ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.
فکور، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران را دومین شرکت تولیدکننده گاز در منطقه کشورهای حوزه خلیج فارس عنوان کرد و با اشاره به سختی های کار و پراکندگی جغرافیایی این شرکت خاطرنشان کرد: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران هم اکنون در ۱۱ استان کشور دارای تاسیسات نفت و گاز است و با توجه به پراکندگی جغرافیایی و تنوع آب و هوایی و صعب العبور بودن مناطق عملیاتی آن، وضعیت کاری در این شرکت با دشواری های زیادی همراه است.
وی در این زمینه، از حفاری چاه ها در دل کوه و پاکسازی میادین از مین به عنوان نمونه هایی از مصائب کار در این شرکت نام برد و تصریح کرد: در حوزه شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب، بیشترین میادین آلوده به مین قرار دارند بطوریکه تنها در منطقه عملیاتی دهلران ۸۵ میلیون مترمربع پاکسازی صورت گرفته است.
به گفته فکور، در مناطق نفت شهر و تنگ بیجار نیز همین میزان تراکم آلوده به مین وجود دارد که کار پاکسازی آنها نیز به اتمام رسیده است؛ همچنین در مناطقی مثل خانگیران  شاهد طوفان های شدید شن ، گرما و برودت دمایی طاقت فرسا هستیم.
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با بیان اینکه در این منطقه، سیستم کنترل چاه ها (اسکادا) نصب و راه اندازی شده است، خاطرنشان کرد: حدود سه هزار و ۸۰۰ نفر نیروی رسمی و حدود ۱۵ هزار نفر نیروی پیمانکاری در گستره این شرکت مشغول به فعالیت هستند.
تدبیر و تغییر نگرش، راهکار بسیاری از مسائل است
در ادامه این نشست، رکن الدین جوادی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به گستردگی و شرایط دشوار توسعه طرح ها و پروژه های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، ابراز امیدواری کرد که پشتیبانی های لازم جهت رفع نیازهای منطقی این شرکت صورت گیرد.
وی گفت: رفع بسیاری از مشکلات و اصلاح بسیاری از فرایندها، از طریق تغییر نگرش و بکارگیری تدبیر بیشتر در تصمیم گیری ها میسر می شود و امکان تحول و پویایی در سازمان ایجاد می شود.
جوادی با اشاره به تحریم های اقتصادی کشور که صنعت نفت را نیز شامل می شود، اذعان کرد: می توان با تدبیر و شناخت و رسیدن به این باور که می توان با استفاده از روش های گوناگون، بر مشکلات فائق آمد، بسیاری از چالش های پیش رو را از میان برداشت.
[1] [2] [3] [4]