سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ EN

میزان اکتشاف نفت خام درجا در دهه گذشته

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، میزان اکتشافات نفت خام در جا در طی یک دهه گذشته را برابر با ۳۰ سال پیش از آن اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار NIOC، مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران در نشت مشترک با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران که شامگاه روز سه شنبه (۷ آبان ماه)، در محل ساختمان مدیریت اکتشاف برگزار شد، اکتشاف میدان نفتی از نوع تله چینه ای برای نخستین بار در کشور، اکتشاف نفت در افق آسماری میدان دهلران، اکتشاف گاز در میدان راوندی و بالاتر از سطح دریا، اکتشاف گاز و نفت سبک (کاندیست) برای نخستین بار در افق پالئوزویک زیرین (تاقدیس خارتنگ در سال ۱۳۹۲) را از جمله فعالیت های عمده مدیریت اکتشاف در سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ اعلام کرد.
هرمز قلاوند با استناد به گزارش BP اعلام کرد: ایران با دارا بودن ۳۳٫۶ تریلیون متر مکعب گاز و ۱۵۷ میلیارد بشکه نفت درجا از نظر مجموع ذخایر، دارنده مقام نخست دنیاست.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران افزود: کشور ایران در بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ با دارا بودن بیشترین میزان اکتشافات، مقام نخست دنیا را به خود اختصاص داد.
وی با تاکید بر اینکه اکتشاف سرمایه گذاری و نه هزینه است، افزود: ضمن اینکه این امر موجب تحکیم جایگاه اقتصادی و سیاسی کشور در جهان، حفظ سهم بازار  در میان کشورهای تولید کننده و تولید زودهنگام از میادین مشترک با استفاده از چاه های اکتشافی می شود.
قلاوند اهداف مدیریت اکتشاف را در اولویت قرار دادن کشف نفت و گاز در میادین مشترک و مرزی، اکتشاف در افق های عمیق تر از پالئوزویک، اکتشاف نفت در مجاورت میادین تولیدی به منظور توسعه زود بازده و حفظ توان تولید و همچنین کم کردن فشار تولید بر مخازن بزرگ و قدیمی (تاقدیس های اقماری) و حرکت به سمت اکتشاف در تله های چینه ای به ویژه در دشت آبادان و اقلیم اروندان اعلام کرد.
وی کشف نفت در ساختارهای مرتبط با گنبدهای نمکی و میادین جدید به منظور جایگزینی بخشی از تولید نفت و همچنین دسترسی به فناوری اکتشافی به روش های غیرمتعارف را از دیگر برنامه های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد.
قلاوند افزود: از سیاست های اجرایی مدیریت اکتشاف نیز می توان به تمرکز بر فعالیت های اکتشافی، تقویت توان فناوری اکتشافی از طریق آموزش مستمر و فعالیت های مشترک با شرکت های معتبر نفتی دنیا، اشاره کرد.
وی در مورد پروژه های در دست اجرای ژئوفیزیک گفت: هم اکنون پروژه لرزه نگاری دو بعدی بهار با ۷۶ درصد پیشرفت، پروزه لرزه نگاری دو بعدی فارس ۲ و پردازش سه بعدی بالارود از جمله پروژه های فعال این اداره است.
قلاوند در مورد میزان تحصیلات نیروی انسانی شاغل به کار در این مدیریت، گفت: هم اکنون از مجموع افراد شاغل در مدیریت اکتشاف، ۳۱ نفر با مدرک دکترا، ۲۸۸ نفر با مدرک کارشناسی ارشد، ۱۸۰ نفر با مدرک کارشناسی و ۱۶ نفر با مدرک فوق دپیلم مشغول به کار هستند، ضمن اینکه ۵۸ نفر نیز دارای مدرک دیپلم و ۱۱ نفر زیردیپلم هستند.
قلاوند در مورد سوابق کاری کارکنان مدیریت اکتشاف نیز گفت: در این مدیریت ۱۳۳ نفر سابقه کاری زیر پنج سال، ۱۲۶ نفر بین پنج تا ۹ سال، ۱۰۷ نفر بین ۱۰ تا ۱۴ سال، ۵۲ نفر بین ۱۵ تا ۱۹ سال، ۶۳ نفر بین ۲۰ تا ۲۴ سال ، ۵۶ نفر بین ۲۵ تا ۲۹ سال و ۲۷ نفر بین ۳۰ تا ۳۴، دارند.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، همچنین از برگزاری ۴۷ هزار و ۷۰۹ نفر ساعت دوره های آموزشی برای کارکنان شاغل در این مدیریت در شش ماه نخست امسال خبر داد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ آبان ۱۳۹۲ساعت: ۰۸:۵۷۱,۰۰۵ بازدید