سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

ایران؛ مقصد جدید جذب سرمایه گذاران خارجی

شبکه خبری CNBC، ایران را مقصد جدید جذب سرمایه گذاری های خارجی عنوان کرد و گفت: ایران در حال پایان دادن به تحریم هایی است که بر آن تحمیل شده و این کشور امسال، گذر سیاسی را تجربه خواهد کرد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، تحلیلگران بر این اعتقادند که با بهتر شدن روابط دیپلماتیک کشورمان با جهان، دروازه های کشور ایران به روی سرمایه گذاران خارجی گشوده شده است و شرکت ها باید برای سرمایه گذاری در ایران پس از حذف تحریم ها برنامه ریزی کنند.
بر اساس این گزارش که سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران به نقل از شبکه خبری CNBC نقل کرده است، پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن و به روی کار آمدن حسن روحانی، کشورایران، گفت و گوهای سازنده ای با جامعه ملل در مورد برنامه هسته ای داشته است.
مسییو اسپیواک؛ مشاور شرکت بازارهای نوظهور، دراین زمینه اظهار داشته است: سرمایه گذاران در حال حاضر مشغول به شروع فعالیت بر روی طرحی هستند که بر مبنای آن، پس از حذف تحریم ها بتوانند در ایران سرمایه گذاری کنند.
وی ادامه می دهد: مزیت اقتصادی ایران، تنها نفت نیست بلکه سرمایه گذاری در بخش کالاهای مصرفی و همچنین حوزه های بهداشت و درمان این کشور نیزمی تواند به عنوان اولویت برای سرمایه گذاران مطرح شود و جمعیت ایران نیز به جذابیت سرمایه گذاری در این کشور می افزاید.
شبکه خبری سی ان بی سی، در این گزارش ادامه می دهد: با توجه به گزارش بانک جهانی، ایران ۷۷ میلیون نفر جمعیت، دومین کشور پرجمعیت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به شمار می رود و جمعیت آن، سه برابر متوسط منطقه ای است. همچنین بورس اوراق بهادار تهران با ثبت ۳۳۹ شرکت در وب سایت خود، دارای یک بازار سرمایه ای با ارزش بیش از ۱۰۴ میلیارد دلار است.

زیرساخت های انرژی ایران ارتقا می یابد
به باور اسپیواک، دولت ایران در درازمدت منافع سرمایه گذاری خارجی را به خود جذب می کند و قراردادهای دولت در بخش انرژی در منطقه جذاب خواهد شد.
به گفته وی، با لغو تحریم ها، ایران می تواند فروش نفت و گاز خود را در بازار آزاد شروع کند و زیرساخت های انرژی این کشور نیز ارتقا خواهد یافت.
سون ریکتر؛ مدیر بازارهای نوظهور، نیز از جمله کارشناسانی است که به دقت اقتصاد کلان ایران را رصد می کند و در این زمینه می گوید: بازار سهام ایران به دلیل آنکه بزرگ و سیال است، می تواند  توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند و به عنوان بخش جذابی برای صندوق های سرمایه گذاری مطرح باشد.
همچنین به گفته مارتین سورل؛ مدیرعامل شرکت دبیلیو پی پی (WPP) که پردرآمدترین شرکت تبلیغاتی در جهان محسوب می شود، ایران کشوری است که باید برای سرمایه گذاری در آن برنامه ریزی شود و پیام های سیاسی که از ایران به خارج ارسال شده، مثبت است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ آبان ۱۳۹۲ساعت: ۱۵:۰۷۳۵۰ بازدید