سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

ذخایری که چشم فردای جهان به آنهاست

صنعت گاز جهان طی عمر کوتاه خود پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است.اگرچه فعالیت در این بخش همواره تحت‏ تأثیر قیمت های جهانی نفت متغیر بوده، اما طی دهه‏های اخیر با ایجاد مباحثی در زمینه های محیط زیست و آلودگی‏های ناشی‏ از سوخت های فسیلی آلوده‏کننده، توسعه فعالیت های مربوط به گاز در جهان، مجددا موردتوجه تعداد بسیاری از کشورهای‏ پیشرفته و در حال توسعه قرار گرفته است،به طوری که در مسیر حرکت خود هر روز به پیشرفت های جدیدتری دست‏ می‏یابند. 

سرمایه‏گذاری و فعالیت در زمینه گازهای نامتعارف‏ نیز از جمله تلاش هایی است که در مناطقی از جهان به‏ ویژه‏ آمریکا، اروپای غربی، روسیه، چین و کانادا در حال اجرا است.

این گازها که شامل گازهای تولیدی از معادن زغال‏ سنگ، سنگ های معدنی متراکم، گاز آبدار و چینه‏های آبخیز است، یکی از منابع مهم انرژی‏های تمیز و غیرآلاینده به‏ شمار می‏رود که کشورهای مزبور برای تأمین بخشی از نیازهای خود اقدام به تولید آنها می‏کنند.
گازهای نامتعارف در مناطقی قرار گرفته‏اند که با تکنولوژی‏های موجود، تولید آنها توجیه‏ اقتصادی ندارد و تنها با وجود تکنولوزی و شیوه های جدید مقرون به صرفه خواهد بود.
در دهه های اخیر، چندین شرکت کارآفرین برای استخراج گازهای نامتعارف که در روش های معمول استخراج گاز، قابل استحصال نیستند، شکل گرفته اند و با استفاده از تکنولوژی و شیوه های جدید، گازهای نا متعارف را استخراج می کنند .
گازهای غیرمتعارف هم اینک ۲۳درصد گاز مصرفی ایالات متحده را تشکیل می دهد، در حالی که این رقم درسال ۲۰۰۵ میلادی، تنها ۴ درصد بوده است.
وجود منابع گازی نامتعارف و داشتن تکنولوی استخراج این نوع گازها در بعضی از کشورها، باعث ایجاد یک منبع نو، متفاوت و در دسترس در بسیاری از نقاط دنیا شده است که عرضه کنندگان جدیدی را در بازار جهانی گاز بوجود آورده است و این بدین معناست که رشد انفجاری مصرف نفت خام در سال های بعد از جنگ جهانی دوم، که کشورهای دارنده منابع نفتی را به بازیگران قدرتمند بازارتبدیل نمود، در بازار آتی گاز، ممکن است آینده متفاوتی را داشته باشند.
کریستف روهل؛ اقتصاددان ارشد شرکت بریتیش پترولیوم، می گوید : قدرت انقلابی گازهای نامتعارف همگان را متعجب نموده است و در سال ۲۰۰۳میلادی، شورای ملی نفت آمریکا تخمین زده بود که آمریکای شمالی (شامل کانادا و مکزیک) ۱.۱ تریلیون مترمکعب گاز غیرمتعارف داراست، اماحجم این تخمین، هم اینک ۵۰ برابر شده است.
البته کشف این منابع به ایالات متحده محدود نشده است. سازمان اطلاعات انرژی ایالات متحده درگزارشی که در سال ۲۰۱۱ منتشر نمود، وجود بیش از۴۸ مخزن گازهای نامتعارف را در ۳۲ کشور جهان تایید کرد.
این تخمین نشان دهنده وجود ۱۹۰ تریلیون مترمکعب گاز نامتعارف است که با توجه به وجود بخش زیادی از این منابع در روسیه و خاورمیانه که دارای حجم زیادی از گاز طبیعی نیز هستند، تا سال ها بهره برداری از منابع گاز نامتعارف، چندان توجیهی ندارد.
اما گاز نامتعارف تنها گونه جدید ذخایر دنیا نیست، چراکه کشف ذخایر گازنهفته در سنگ های ماسه ای متراکم و بسترهای زغال سنگ حاوی متان نیزدر سراسر دنیا درحال گسترش است. همچنین در آینده، هیدرات های گازی منجمد شده درلایه های قاره ای کره زمین در صورت یافتن راهی برای استخراج آن می تواند هزار تریلیون مترمکعب گاز جدید به ذخایر دنیا بیافزاید.
در چشم انداز انتشار یافته از سوی آژانس بین المللی انرژی با عنوان “چشم انداز جهانی بازار گاز؛ ورود به عصر طلایی گاز ” پیش بینی شده که تاسال ۲۰۳۵ میلادی، همه ساله ۱.۸ تریلیون مترمکعب به حجم تولید گاز در دنیا افزوده می شود که حجم گازهای نامتعارف در این آمار قابل توجه است، لذابا وجود رشد دو برابری حجم تجارت جهانی گاز در این دوره، همه ساله با ۵۰ درصد رشد در حجم استخراج گازهای نامتعارف روبرو خواهیم بود.
زنگ خطر برای سوخت های فسیلی کشورهای خاورمیانه به صدا در می آید
محمد علی عمادی؛ مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران در این باره می گوید: با اقتصادی شدن تولید از ذخایر نامتعارف هیدروکربوری، زنگ خطر برای سوخت های فسیلی کشورهای خاورمیانه به صدا در می آید، حجم منابع نامتعارف هیدروکربوری در جهان بسیار زیاد است و اگر این منابع، تولیدی شود، باید نگران قیمت محصولات بویژه در خاورمیانه و کشور ایران باشیم.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران می افزاید: امروزه رشد منابع کشف شده هیدروکربوری نامتعارف درجهان به نحو چشمگیری در حال افزایش است و درصورتی که تولید این منابع از نظر اقتصادی به صرفه تشخیص داده شود، موقعیت چانه زنی بر سر سوخت های فسیلی به نحو قابل توجهی کاهش می یابد و این امر، زنگ خطری برای کشورهای حوزه خلیج فارس و تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز در منطقه خاورمیانه محسوب می شود.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران توضیح می دهد: اکنون استخراج منابع نا متعارف هیدروکربوری در ایران به دلیل وجود منابع عظیم متعارف هیدروکربوری که به تکنولوژی چندان پیچیده ای نیاز ندارند، مقرون به صرفه نیست ولی این بدین معنا نیست که از حوزه استخراج منابع نا متعارف هیدروکربوری غافل بمانیم.
وی می افزاید: اکنون شرکت ملی نفت ایران برای شناسایی و نوع منابع هیدروکربوری نا متعارف در ایران گام های موثری برداشته است و پروژه های متعددی در این زمینه تعریف کرده است.
عمادی ابراز امیدواری می کند تا با مدیریت صحیح و به موقع در حوزه شناسایی و استخراج منابع نا متعارف هیدروکربوری، کشور ایران بتواند همچنان موقعیت قدرت چانه زنی خود را در بازارهای جهانی حفظ کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ آبان ۱۳۹۲ساعت: ۱۵:۰۳۴۲۵ بازدید