سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

طرح جامع انرژی کشور نهایی شد

به کارفرمایی مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران و با همت موسسه مطالعات بین المللی انرژی، ۳۴ پروژه طرح جامع انرژی کشور با پیشرفت صددرصدی به پایان رسید و هم اکنون نتایج این پروژه ها در حال نهایی شدن است. 
عبدالرضا اسدی؛ معاون نظارت بر بهینه سازی مصرف انرژی و ارزشیابی طرح ها در مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار NIOC با بیان این مطلب افزود: طرح جامع انرژی کشور با هدف تدوین چشم انداز انرژی و طراحی مدل بهینه عرضه و تقاضای انرژی کشور و تدوین سند راهبردی مدیریت جامع انرژی کشور در افق چشم انداز ۱۴۰۴ در دستور کار این شرکت قرار گرفت.
وی تصریح کرد: بر این اساس مقرر شد با درنظرگرفتن تغییر جهت های ساختاری سیاست های کلی مصوب نظام و تحقق اهداف مصوب شورای عالی انرژی، طراحی و اجرای مدل بهینه تقاضای انرژی در طول مدت و پس از اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها و طراحی و اجرای مدل بهینه عرضه انواع حامل های انرژی متناسب با تقاضای کل، هدایت شاخص شدت انرژی به سمت شرایط مطلوب صورت بگیرد.
به گزارش NIOC، طرح جامع انرژی کشور در آبان ماه سال ۸۷ به درخواست رییس وقت کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به وزیر نفت وقت ارائه شد و وزارت نفت، تامین مالی پروژه را بر عهده گرفت و موسسه مطالعات بین المللی انرژی نیز به عنوان مجری انتخاب شد. هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز در خردادماه سال ۸۸، مصوبه اجرای طرح جامع انرژی کشور را تصویب کرد و اعتبار طرح از محل منابع داخلی این شرکت تامین شد.
پیرو تامین اعتبار، تفاهمنامه مربوطه در اسفندماه همان سال، بین شرکت ملی نفت ایران و موسسه مطالعات بین المللی انرژی منعقد و مدت زمان اجرای آن، سه سال درنظر گرفته شد. همچنین مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران، به عنوان کارفرما انتخاب شد.
گفتنی است در خصوص سوابق این طرح می توان به انجام مطالعات طرح جامع انرژی کشور توسط دانشگاه استنفورد به کارفرمایی وزارت نیرو در سال ۱۳۵۶، انجام مطالعات جامع انرژی با همکاری دانشگاه شریف به کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال ۱۳۷۳، مطالعات عرضه و تقاضای نفت و فراورده های نفتی در افق ۱۴۰۴ توسط وزارت نفت در سال ۱۳۸۲، مطالعات برنامه توسعه برق کشور در افق ۱۴۰۴ توسط وزارت نیرو در سال ۱۳۸۶ و چشم انداز آینده صنعت نفت در افق ۱۴۰۴ توسط وزارت نفت در سال ۱۳۸۶ اشاره کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ آبان ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۵۰۳۹۲ بازدید