سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

شرکت های چینی و غول های اروپایی برنده مزایده

در حالی که آژانس ملی نفت برزیل در حال برگزاری مزایده بزرگ واگذاری امتیاز تولید نفت از میدان «لیبرا» واقع در هتل شهر ریو دو ژانیرو برزیل بود، مخالفان این مزایده در بیرون از هتل با پلیس به شدت درگیر شدند.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در جریان برگزاری مزایده جنجالی میدان نفتی بزرگ برزیل، شرکت های چینیCNOOC و CNPC و شرکت هلندی رویال داچ شل و همچنین شرکت فرانسوی توتال در کنار اپراتور دولتی برزیل «پتروبراس» برنده امتیاز تولید در میدان عظیم “لیبرا” در اقیانوس اطلس شدند.

بر این اساس ۵ شرکت مذکور، برنده امتیاز ۳۵ ساله این میدان نفتی بزرگ برزیل شدند و شرکت برزیلی پتروبراس توانست ۴۰ درصد از سهام آن را در اختیار خود نگه دارد و این در حالی صورت گرفت که قرار بود حداقل میزان سهام به شرکت های خارجی واگذار شود اما با ارائه بخش بیشتر سهام به این شرکت ها اعتراضات شدت گرفت.
این گزارش حاکی است که شرکت های شل و توتال هر کدام ۲۰ درصد و دو شرکت چینی CNOOC و CNPC هر کدام ۱۰ درصد از سهام این امتیاز را در اختیار دارند.
به نوشته خبرگزاری فرانسه کنسرسیوم برزیل تنها نماینده برزیل بود که پیشنهاد سهام حداقل ۴۱٫۶۵ را از این امتیاز ارائه داد که بر اساس این سهام مالکیت ۱۲ میلیارد بشکه از این سایت را در دست خواهد داشت.
با احتساب این میزان برزیل هم اکنون ۱۵٫۳ میلیارد بشکه نفت در جا دارد و دومین کشور دارنده نفت در آمریکای جنوبی پس از ونزوئلا محسوب می شود.
دیلما روزف؛ رئیس جمهور برزیل با ابراز خرسندی از این مزایده آن را موفقیت بزرگی دانست که انقلابی در کشور ایجاد می کند.
«گویدو مانتگا» وزیر اقتصاد برزیل نیز با ابراز خرسندی از این مزایده اعلام کرده است که این مقدار آنقدر عظیم است که ۴۱ درصد از آن برای ما بسیار کافی و مناسب است.
این مزایده با حضور ۱۰ شرکت کننده انجام شد که آمریکا جز آن ها نبود؛ شرکت های آمریکایی زنجیره ای از عوامل از جمله دخالت مقامات دولتی از طریق پتروبراس را عامل این اتقاق دانستند.
نگرانی دیگر شرکت های حاضردر مزایده تصمیم برزیل برای ایجاد شرکتی با نام PPSA بود که قرار است بر اکتشافات فراساحلی نظارت داشته باشد و بر همین اساس شرکت «رپسول» اسپانیا در همان ابتدا از مزایده کنار کشید.
تحلیلگران انتظار دارند که دو شرکت چینی بهترین سهم از این قرارداد را از آن خود کنند و بر همین اساس نیز سهم کمتری نسبت به دو شرکت هلندی و فرانسوی خریداری کرده اند.
همچنین شرکت های برنده مزایده باید بهای ۶٫۹ میلیارد دلاری این مزایده را به دولت برزیل پرداخت کنند.
در جریان این مزایده کارگران شرکت نفت پتروبراس دراعتراض به این مزایده با پلیس درگیر شدند که ۵ نفر از آنها به شدت مجروح شده اند.

همچنین هزار نیروی پلیس برای مقابله با معترضان و برای جلوگیری از تجمع ۲۰۰ نفر از معترضان به دور هتل محل برگزاری مزایده، گلوله پلاستیکی و گاز اشک آور شلیک کردند.

کارشناسان معتقدند که میدان لیبرا تا سال ۲۰۱۷ روزانه بیش از ۱٫۴ میلیون دلار نفت تولید کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ آبان ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۳۵۶۸۹ بازدید