سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

پیش بینی افت ۱۰ درصدی قیمت نفت با بازگشت نفت

«فرانسیسکو بلانش» رئیس بازار کالای جهانی و محقق بانک آمریکایی «مریل لینچ»، در کنفرانس نفت و گاز شبکه خبری بلومبرگ گفت: با ورود نفت ایران به بازارهای جهانی، احتمال کاهش ۱۰ درصدی قیمت این کالا در بازار جهانی وجود دارد.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بلانش در نشستی که روز گذشته در ایالت هوستن آمریکا برگزار شد گفت: قیمت نفت آمریکا WTI به زیر ۱۰۰ دلار و در بهترین حالت به ۹۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید و قیمت نفت برنت دریای شمال نیز به ۱۰۵ دلار می رسد.
در این نشست که با حضور «جیسون بوردوف» رئیس مرکز چشم انداز انرژی جهانی از دانشگاه کلمبیا و «بری اسمیترمن» رئیس کمیسیون راه آهن تگزاس برگزار شد، کارشناسان به بررسی بازار جهانی انرژی پرداختند.
با بهبود شرایط مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ و امیدهای جدید برای افزایش صادرات انرژی ایران، بسیاری بر این باورند که قیمت نفت افت شدیدی می کند، شرایط توسعه کشورها متحول می شود و نگرانی های تأمین انرژی بر طرف خواهد شد.
اما در مقابل افرادی نیز باور دارند که با وجود منابع جدید کشف شده در امریکا و نیز تولید تنظیمی عربستان، ورود نفت ایران به بازارهای جهانی، تاثیری بر قیمت آن نخواهد گذاشت.
در عین حال بسیاری از کارشناسان عقیده دارند نفت شیل آمریکا عمر چندانی نداشته و همزمان با بلوغ چاه ها در سال ۲۰۱۷ رفته رفته تولید این کشور رو به کاهش گذاشته و امریکا برای جبران کاهش تولید خود، ناچار به خاورمیانه روی می آورد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ مهر ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۴۰۳۲۰ بازدید