سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN
نماينده ايران در اوپك خبر داد:

افزایش تقاضا و تحکیم بازار جهانی نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۱ میلادی

محمدعلی خطیبی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، با بیان اینکه افزایش تقاضای نفت به مجموعه عواملی از جمله رشد اقتصادی وابسته است، اظهار داشت: با افزایش تقاضای انرژی در سطح بازارهای جهانی، قیمت نفت هم بالا می‌رود.

وی با اشاره به این‌که تقاضای جهانی نفت در سه‌ماه نخست سال جاری میلادی از اوپک روزانه ۲۹،۱ میلیون بشکه و در سه ماه دوم ۲۸،۹ میلیون بشکه برآورد شده است، تاکید کرد: به‌این ترتیب متوسط تقاضای نفت در این شش ماه ۲۹ میلیون بشکه در روز بوده است.

احتمال تحکیم بازار نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۱

خطیبی با تاکید بر افزایش جهانی تقاضای نفت‌خام در نیمه دوم امسال توضیح داد: پیش‌بینی‌ها گویای آنست که تقاضای بازار نفت از اوپک در سه ماه سوم سال ۲۰۱۱ میلادی به ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه و در سه‌ماه چهارم سال به ۳۰ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه خواهد رسید که با متوسط ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد داشت.

به گفته وی بنابراین ملاحظه می‌شود که تقاضای نفت اوپک در شش ماه دوم سال بیشتر از شش ماه اول خواهد بود و احتمال اینکه بازار محکم‌تر باشد را بیشتر می‌کند.

امنیت انرژی، مهم‌ترین دغدغه کشورهای مصرف‌کننده و صنعتی

نماینده ایران در اوپک با بیان اینکه امنیت انرژی یکی از مولفه‌های امنیت ملی است که در این زمینه ‌نفت و گاز جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد، تصریح کرد: کشورهایی که امنیت انرژی خود را با کشورهای با ساختار سیاسی متزلزل پیوند زده‌اند، از امنیت با ثباتی برخوردار نیستند و باید در مقابل افکار عمومی خود پاسخگو باشند.

به گفته وی درحال حاضر برخی کشورهای مصرف‌کننده در حوزه انرژی احساس ناامنی می‌کنند زیرا امنیت انرژی کشورهایشان را با امنیت عرضه انرژی در کشورهایی گره زده بودند که نه‌تنها در آنها حکومت مردم‌سالار نیست بلکه حتی گاهی حکومت ضد مردمی نیز داشته‌اند و درمجموع ساختار سیاسی آنها متزلزل بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۰۹۱,۳۲۲ بازدید