سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

آرایش تیم ملی، بوی نفت می گیرد

یحیی گل‌محمدی؛ سرمربی تیم فوتبال نفت تهران و بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ضمن حضور در پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، به سوال های خبرنگار ما درباره وضعیت فوتبال نفت و آینده این تیم جوان پاسخ داد. 

این مربی با سابقه که تجربه بازی در تیم‌های هلال احمر قم، بانک تجارت، پرسپولیس، فولاد خوزستان و صبا را در کارنامه دارد، موفق شده ۷۴ بازی برای تیم ملی فوتبال ایران انجام دهد و ۵ گل ملی به ثمر برساند.

گل محمدی در کارنامه مربیگری خود، سابقه حضور در تیم‌های نساجی مازندران و تربیت یزد و تیم صبا را در چند بازی پایانی لیگ هفتم دارد؛ همچنین در یازدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران در تیم راه‌آهن، دستیار علی دایی بود و در پرسپولیس نیز به عنوان سرمربی تجربیات فراوانی را کسب کرد.این مربی باسابقه و خوشنام این بار به نفت آمده است تا تجربه مربیگری در تیم فوتبال نفت را نیز در کارنامه موفقیت آمیز خود ثبت کند.
 
–           به عنوان سوال نخست؛ وضعیت ورزش نفت و به ویژه فوتبال نفت را چگونه ارزیابی می کنید؟
تا آنجایی که به خاطر دارم تیم های ورزشی نفت هم در بخش قهرمانی و هم در سطح ورزش های همگانی، همواره در سطح قابل قبولی مطرح بوده اند که البته این ها نشان از نگاه مثبت و آگاهانه مسئولان ذیربط به مقوله ورزش است.
در مجموع، صنعت نفت سهم ویژه ای در عرصه ورزش کشور داشته است به طوری که موفق شده چهره های ورزشی موفقی را به کشور معرفی کند.
در مورد وضعیت تیم فوتبال نفت هم امسال ما تیم جوانی داریم که اگر کمی بیشتر به خودباوری برسند، می توانیم به جایگاه های بالاتری دست پیدا کنیم؛ ضمن اینکه امسال شاهد کاهش ۲۰ درصدی هزینه های جاری نسبت به سال گذشته بوده ایم.
در ضمن لازم است در این جا از زحمات هیئت مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی نفت تهران و منصور قنبرزاده؛ مدیرعامل امور ورزش و تربیت بدنی شرکت ملی نفت ایران هم تشکر کنم.
–          علت اینکه بیشتر از افراد جوان در ترکیب تیم نفت استفاده کرده اید، چیست؟
کار کردن با جوان ها خیلی راحت تر است؛ از طرفی هم پر انرژی تر هستند و هم کمتر وارد حاشیه می شوند، هر چند که نمی شود از مهره های باتجربه در عرصه فوتبال هم به راحتی گذشت؛ در هر صورت وجود نفرات با تجربه در ترکیب تیم می تواند به رشد تیم و حرکت هدفمند آن کمک کند،اما در مجموع اگر بخواهم از بین بازیکنان جوان و باتجربه انتخابی داشته باشم، انتخاب من بازیکنان جوان است.
–          چند درصد بازیکنان تیم نفت از فرزندان کارکنان هستند؟
در فوتبال جوانان، ۶۰ تا ۷۰ درصد بازیکنان از فرزندان کارکنان نفت هستند. با برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب بر روی جوانان می توان در آینده از خود این فرزندان در ترکیب کامل تیم فوتبال نفت استفاده کرد.
–          امکانات مجموعه نفت را چگونه ارزیابی می کنید؟
تیم فوتبال نفت از نظر امکانات در سطح خیلی خوبی قرار دارد و حتی مسولان AFC در بازدیدی که از امکانات مجموعه نفت داشتند، خیلی راضی به نظر می رسیدند. حتی من سال گذشته که در پرسپولیس بودم این امکانات را ندیدم، ضمن اینکه مجموعه مدیریت و مدیران باشگاه تاکید دارند که هیچ حاشیه ای در تیم نباشد و ما بتوانیم کارمان را با خیال آسوده و بدون حاشیه انجام دهیم.
در این فصل هم به دنبال برطرف کردن نقاط ضعف هستیم و با توجه به شرایط فعلی امیدوارم که بتوانیم حداقل جز پنج تیم اول باشیم.
–          از نظر بودجه ای با مشکلی مواجه نیستید؟
خوشبختانه مشکلی وجود ندارد و بازیکنان، پرداختی های خود را طبق قرارداد دریافت کرده اند.
–          تجربه مربیگری در تیمی مانند پرسپولیس چه تفاوتی با مربیگری در یک تیم نفتی دارد؟
تفاوت اصلی در حاشیه های فوتبال است. در بقیه تیم ها آن قدر حاشیه وجود دارد که تمرکز بر روی تیم از بین می رود، اما من واقعا آرامش را در تیم نفت تجربه کردم. وقتی آرامش وجود داشته باشد می توان بر روی تمرینات و مسابقات متمرکز شد و به هدف اصلی که قهرمانی است، دست پیدا کرد.
–          شما علاقه ای به ماندن در نفت دارید؟
من که علاقمندم، دوست دارم بمانم و دستاوردهای کارم را ببینم. اگر بتوانم چند سال دیگر در این تیم باشم، صد در صد می توانیم نقاط قوت و ضعف را شناسایی کنیم و یک تیم مدعی را به زمین مسابقات بفرستیم که البته این امر مستلزم زمان کافی و اعتماد متقابل است.
در هر صورت نتایج حاصل از مسابقات به میزان زیادی بر روی این مسئله تاثیرگذار است، اگر نتیجه بگیریم صد درصد این اتفاق خواهد افتاد.
–          برای حذف حواشی از فوتبال کشور چه می توان کرد؟
مشکلاتی در فوتبال ما وجود دارد که ریشه کن کردن آن نیازمند عزم و اراده جدی است. متاسفانه افراد سودجو و فرصت طلب به گونه ای وارد فضای فوتبال شده اند که حذف آن ها تا حدودی غیرممکن به نظر می رسد و این یک واقعیت است.
در هر صورت تمام مراجع ذیصلاح و ذیربط باید توان خود را به کار گیرند؛ اگر عزم و اراده باشد می توان ىر این زمینه موفق بود.
–          نگاه سرمربی تیم ملی فوتبال کشور نسبت به نفت را چگونه ارزیابی می کنید؟ تیم نفت بازیکنی در سطح ملی دارد؟
تاکنون چندین بار شاهد حضور مربی های تیم ملی بر سر تمرین های تیم نفت بوده ایم و در حال حاضر هم گذرنامه بعضی از بازیکنان را گرفته اند برای این که در فدراسیون بتوانند کارهای مربوط به دریافت ویزا را انجام دهند.
در مجموع تیم ملی نگاه خوبی به نفت دارد. فکر می کنم در جام جهانی آینده حداقل یک یا دو بازیکن از تیم نفت حضور داشته باشند.
–          سخن آخر!
رسیدن به یک جایگاه خوب نیازمند اراده قوی، تعیین هدف و حرکت در مسیر رسیدن به آن است. هر کسی در هر موقعیتی می تواند به هدف خود برسد به شرط اینکه به خودباوری و اعتماد به نفس لازم در این زمینه دست یابد.

گزارش تصویری این بازىید را اینجا ببینید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ مهر ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۴۶۴۳۴ بازدید