سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

ارتقای جایگاه نظام مشارکت، مسیر تحقق اهداف

در سومین نشست دبیران نظام مشارکت و بهره وری سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت که به میزبانی بهداشت و درمان صنعت نفت مازندران و گلستان در مجتمع نفت محمودآباد برگزار شد، شرکت کنندگان بر ضرورت ارتقای جایگاه نظام مشارکت به منظور هموار کردن مسیر تحقق اهداف سازمانی تاکید کردند. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در سومین نشست دبیران نظام مشارکت و پیشنهادات این سازمان بر لزوم توجه ویژه به حوزه مشارکت تاکید کرد و گفت: مدیران سازمان ها در همه حال نیازمند نظرها و پیشنهادهای همکاران هستند و این مساله باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
محمد جواد کیان افزود: برای موفقیت سازمانی باید به صورت تشکیلاتی عمل کرد به این معنا که همه کارکنان باید خود را صاحب سازمان بدانند و در قبال آن احساس مسئولیت کنند، تنها در این صورت است که شاهد توسعه و پیشرفت سازمانی خواهیم بود.
کیان با اشاره به کسب رتبه برتر سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در نظام مشارکت، اظهار امیدواری کرد که بتوان با تلاش بیشتر، ارتقاء کیفیت و جلب رضایت همکاران صنعت نفت به قله های پیشرفت و تعالی سازمانی نزدیک شد.

اهمیت نقش مشارکت و استفاده از خرد جمعی در پیشبرد اهداف سازمانی
بهزاد نوریان؛ رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت مازندران و گلستان، برگزاری نشست دبیران نظام مشارکت و بهره وری را نشان از اهمیت جایگاه مشارکت و استفاده از خرد جمعی در پیشبرد اهداف سازمانی خواند و گفت: گسترش نظام مشارکت در سطح سازمان می تواند زمینه ساز تعالی و پیشرفت این مجموعه بهداشتی و درمانی باشد.
دبیر نظام مشارکت سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت نیز ضمن قدردانی از حمایت های محمد جواد کیان؛ مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در راستای استقرار و پیشبرد اهداف سیستم نظام پیشنهادها گفت: این نشست می تواند بستری مناسب برای تعامل تمامی فعالان این حوزه در سطح مناطق بیست گانه باشد ضمن اینکه امیدواریم نتایج این همفکری به پیشبرد اهداف متعالی سازمان منجر شود.
طاهره ربیعی با اشاره به اقدام های ساختاری و زیربنایی دبیرخانه نظام پیشنهادهای سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، یادآور شد: انتخاب دبیر نظام مشارکت سازمان و مناطق بیست گانه در سال ۱۳۸۹ و تشکیل و اغاز به کار شوراهای بیست گانه، همه نشان از توجه به جایگاه مشارکت در سطح سازمان است.
ربیعی، تخصیص امکانات رفاهی برای پیشنهاددهندگان، شرکت در نمایشگاه های مختلف و تهیه کارت هدیه برای ایجاد انگیزه در افراد پیشنهاد دهنده را از جمله اقدام های حمایتی، فرهنگ سازی و انگیزشی سازمان برشمرد و گفت: اعلام بذر پیشنهاد در مناطق مختلف سازمان و اجرایی شدن بسیاری از این پیشنهادها، تهیه ماهنامه ایده های نو برای انعکاس عملکرد نظام پیشنهادها و استقرار پورتال اینترنتی نظام پیشنهادها از دیگر اقدام های انجام شده در این زمینه است.
وی با اشاره به اقدام های نظارتی، گزارش دهی و آسیب شناسی دبیرخانه نظام مشارکت صنعت نفت، نظارت بر عملکرد شوراهای مناطق، دریافت گزارش عملکرد ماهانه از مناطق، رتبه بندی مناطق و اعلام برترین ها، استخراج مشکلات اجرایی نظام پیشنهادها و آسیب شناسی و گزارش دهی به مدیر عامل و شورای مدیران سازمان را از دیگر اقدام های کلیدی این حوزه در سطح سازمان برشمرد.

رشد ۲۵ درصدی میزان مشارکت در سال جاری
ربیعی با اشاره به نرخ رشد ۲۵ درصدی مشارکت در سال جاری، از رشد ۵۰ درصدی تعداد پیشنهادات ارائه شده نسبت به ۶ ماهه نخست سال گذشته خبر داد و گفت: هم اکنون مناطق فعال از هشت منطقه به ۱۰ منطقه افزایش یافته است ضمن اینکه شاهد رشد ۱۵۰ درصدی پیشنهادهای اجرا شده نیز هستیم.
وی تعداد کل پیشنهاد دهندگان را یکهزار و ۷۴۷ نفر اعلام کرد و با اشاره به پذیرفته شدن یکهزار و ۱۵۸ پیشنهاد از مجموع ۲ هزار و ۹۸۶ پیشنهاد دریافتی، افزود:۳۶۰ پیشنهاد از مجموع پیشنهادات اخذ شده، اجرایی شده است.
دبیر نظام مشارکت و پیشنهادهای سازمان تصریح کرد: مناطق بیست گانه کشور بر اساس شاخص های کیفی موثر مانند آموزش کارکنان، فرهنگ سازی، تهیه پوستر و نشریه و میزان مشارکت، رتبه بندی شده اند که مورد تقدیر قرار می گیرند.
در ادامه مدیر برنامه ریزی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت اظهار کرد: خوشبختانه نظام مشارکت و بهره وری سازمان با برنامه ریزی مناسب و مشارکت حداکثری توانسته است برخی از مشکلات سازمان را مرتفع کند.
حسین قاسم زاده یکی از مهم ترین راه های ادامه حیات سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت به شکل نظام مند را استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود خواند و گفت: حذف نظام پیشنهادها بدون جایگزین و زیرساخت در سال های اخیر به سازمان ها آسیب وارد کرده است، این در حالیست که امروز نظام مشارکت می تواند به عنوان بازویی توانمند و به ویژه در مواردی مانند برون سپاری و تشکیل تعاونی ها مطرح باشد.
به گزارش روابط عمومی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، دبیران نظام مشارکت مناطق بیست گانه صنعت نفت در ادامه جلسه به ارائه نظرها و پیشنهادهای خود در راستای اجرای هرچه مطلوب تر این نظام پرداختند.

همسوسازی نظام پیشنهادات با فعالیت های محوری سازمان
رئیس امور بهره وری، تحول اداری و کارآفرینی شرکت ملی نفت ایران نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی از عملکرد فعالیت های نظام پیشنهادات در شرکت ملی نفت ایران، بر همسو سازی این نظام با فعالیت های محوری شرکت تاکید کرد.
کامبیز باغبان بر لزوم تغییر نگرش مدیران صنعت نفت نسبت به نظام پیشنهادها و همچنین لزوم شناخت و به کارگیری شایستگی های فردی و سازمانی تاکید کرد و گفت: در مجموع استقرار نظام پیشنهادها در سود و صرفه جویی مالی، مشارکت نیروی انسانی و زمان صرف شده برای انجام وظایف کاری موثر بوده است.
وی یادآور شد: پس از بررسی های به عمل آمده از تاثیر مثبت استقرار نظام پیشنهادها در حوزه مشارکت نیروی انسانی، بیشترین بهبود در حوزه سود و در صرفه جویی کمترین بهبود حاصل شده است.
گفتنی است، سومین نشست دبیران نظام مشارکت سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت مناطق بیست گانه کشور به میزبانی بهداشت و درمان مازندران و گلستان به مدت سه روز در مجتمع فرهنگی، آموزشی نفت محمود آباد برگزار شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ مهر ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۰۸۷۰۲ بازدید