سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

ضرورت استخراج منابع هیدروکربوری جدید

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران بر ضرورت اتخاذ روش های نوین برای استخراج منابع هیدروکربوری جدید در کشور تاکید کرد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، هرمز قلاوند؛ مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در نخستین سمینار ژئو فیزیک اکتشافی نفت که صبح امروز(چهارشنبه؛ ۱۷ مهرماه) با حضور دانشجویان و اساتید این رشته برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: با توجه به اینکه  پایان عمر شناسایی مخازن کم عمق فرا رسیده است، باید اکتشاف مخازن عمیق را با روش های نوین آغاز کنیم.
قلاوند تصریح کرد: به همین منظور مطالعه و بررسی مخازن پالازوئیک زیرین و شناسایی افق های جدید، به منظور کشف و استخراج منابع هیدروکربوری جدید در اولویت های برنامه های مدیرت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.
وی یادآور شد: مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران بعد از گذشت ۱۰۳ سال از عمر صنعت نفت در ایران توانست برای نخستین بار امسال به گاز لایه پالازوئیک زیرین زمین دست یابد.
قلاوند دستیابی به گاز لایه پالازوئیک زیرین زمین توسط مدیرت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران را یک دستاورد بزرگ ملی قلمداد کرد و افزود: با کشف این لایه برای نخستین بار در کشور امکان دسترسی به منابع هیدروکربوری در لایه‌های عمیق زمین فراهم شد.
پیشرفت ۶۰ درصدی پروژه اکتشاف منابع نا متعارف هیدروکربوری
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اشاره به مطالعات این مدیریت در مورد کشف منابع نامتعارف هیدروکربوری در کشور، گفت: مدیریت اکتشاف در ۱۰ سال گذشته طی مطالعاتی موفق به کشف این منابع نفت و گازی در کشور شده است.
وی پروژه زاگرس را یکی از پروژه های تعریف شده به منظور کشف و استخراج منابع نا متعارف هیدروکربوری، معرفی کرد و افزود: اکنون در این پروژه با همکاری متخصصان مدیریت اکتشاف و سایر حوزه ها حدود۶۰ درصد پیشرفت حاصل شده است.
قلاوند با تاکید بر اینکه هر چه زودتر باید به تکنولوژی استخراج ذخایر نا متعارف دست یابیم، گفت: به دلیل اهمیت استخراج منابع نا متعارف هیدروکربوری؛ یک ساختار در شرکت ملی نفت زیر نظر مدیریت اکتشاف ایجاد شده است.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اظهار این که هیدرات‌های گازی در آب‌های ایران در مناطق کم عمق قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: اکنون پروژه شناسایی هیدرات های گازی با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت در حال انجام است و با اتمام این پروژه، حجم ذخایر هیدرات های گازی در کشور مشخص می شود.
وی کشف نفت و گاز درمیادین مشترک، کشف نفت میادین جدید به منظور جایگزینی بخشی از نفت تولیدی را از اهداف مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران عنوان و تصریح کرد: اکتشاف نفت و گاز در افق های عمیق ترمیادین در حال توسعه و تولید و کشف گاز در مناطق نفتی به منظور تامین گاز تزریقی میادین درحال تولید از دیگر اهداف این مدیریت است.
به گفته قلاوند کشف گاز در میادین مستقل به منظور جایگزینی فرآورده های نفتی و توسعه فعالیت های اکتشافی در تمامی حوزه های رسوبی از دیگر برنامه های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به شمار می آید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ مهر ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۰۶۵۱۱ بازدید