سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

بخش خصوصی برای خاموش کردن فلرها به میدان

در پی برگزاری نشستی تخصصی در خصوص بررسی وضعیت فروش گازهای همراه نفت شرکت ملی نفت ایران، مقرر شد با تدوین آیین نامه فروش گازهای همراه نفت در اولین فرصت، بستر مساعد برای فعالیت بخش خصوصی در این حوزه فراهم شود. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نشست بررسی وضعیت فروش گازهای همراه نفت در میادین شرکت ملی نفت ایران به میزبانی مدیریت برنامه ریزی تلفیقی این شرکت و با حضور نمایندگانی از شرکت ملی نفت ایران، کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران و شرکت های خصوصی فعال در حوزه انرژی برگزار شد.
عبدالمحمد دلپریش؛ مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در این نشست با بیان اینکه هم اکنون بیشترین میزان گازهای همراه در مناطق خارگ و برخی مناطق غرب کارون می سوزد، افزود: گازهایی نیز به صورت پراکنده در مناطق مختلف عملیاتی می سوزند که تصمیم گیری برای جمع آوری آنها اجتناب ناپذیر است.وی با اشاره به بند ۱۵-۳ قانون بودجه سال جاری مبنی بر مجاز بودن وزارت نفت به فروش گازهای همراه تولیدی و صرف درآمد آن در فعالیت های زیست محیطی، ادامه داد: بر اساس این بند از قانون، وزارت نفت اجازه دارد از طریق شرکت های دولتی تابعه ذیربط، درآمد حاصل از مزایده فروش گازهای تولیدی همراه نفت را از تمامی میادین نفتی ایران که هم اکنون سوزانده می شود، بر مبنای قیمت پایه یک سوم قیمت گاز طبیعی تصفیه شده تحویلی به صنایع، صرف طرح های حفاظت محیط زیست در شرکت های تابعه کند.

دلپریش با بیان اینکه در این زمینه، استقبال خوبی از سوی فعالان بخش خصوصی صورت گرفته است، اظهار داشت: با وجود تصریح قانون در خصوص فروش گازهای همراه نفت و استقبال بخش خصوصی، اما تاکنون اقدام قابل توجهی در این زمینه انجام نشده است.
قرارداد فروش گازهای همراه نفت میدان نفت شهر نهایی می شود   
عزت اله زارعی هنزکی؛ معاون امور سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران در این نشست از در دستور کار قرار گرفتن قرارداد فروش گازهای همراه نفت منطقه نفت شهر خبر داد و گفت: مذاکرات با شرکت خصوصی متقاضی، در این زمینه انجام شده است و به زودی قرارداد فروش نهایی می شود.
وی همچنین از انجام کارهای مطالعاتی برای بررسی فروش گازهای همراه نفت در منطقه چشمه خوش خبر داد و گفت: اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، تلاش های گسترده و دلسوزانه ای برای به ثمر رسیدن مقوله فروش گازهای همراه نفت انجام داده که قابل تقدیر است.
نیاز به ۸ میلیارد دلار منابع مالی برای جمع آوری گازهای همراه نفت
عبدالرضا اسدی؛ معاون نظارت بر بهینه سازی مصرف انرژی و ارزشیابی طرح ها در مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران نیز به چالش های موجود در زمینه فروش گازهای همراه نفت اشاره کرد و گفت: اولویت تولید نفت، پراکندگی جغرافیایی گازهای همراه، تغییر شرایط و مشخصات گازها در طول زمان و اقتصادی نبودن برخی پروژه ها، منجر به تاخیر در اجرای طرح های پیش بینی شده در حوزه فروش گازهای همراه نفت شده است.
وی با اشاره به هشت میلیارد دلار منابع مالی مورد نیاز برای جمع آوری کلیه گازهای همراه از میادین نفتی، ادامه داد: از آنجا که این گازها کاربری زیادی دارند، جلوگیری از اتلاف آنها باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.
مخاطرات فلرها؛ از اتلاف انرژی تا خسارات زیست محیطی
شمس اله بهمئی؛ سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این نشست، با اشاره به اینکه هم اکنون به طور متوسط روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب گاز همراه نفت سوزانده می شود، تصریح کرد: این موضوع از دو جهت، منافع ملی ما را خدشه دار کرده است به طوریکه از سویی سوزاندن گازهای همراه نفت، در حکم اتلاف و هدررفت انرژی هایی است که می تواند در زمینه های مختلف، به صنعت نفت یاری برساند و از طرف دیگر، سوزاندن گازهای همراه نفت، مخاطرات زیست محیطی قابل توجهی دارد.
بهمئی از بررسی این موضوع در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: با توجه به تاکید وزیر نفت بر لزوم ساماندهی گازهای همراه نفت، بهتر است برای ورود بخش خصوصی به این عرصه، فعالیت بیشتری صورت گیرد تا انگیزه کافی برای حضور این بخش بیش از پیش فراهم شود.
وی، حفظ محیط زیست را از اصول توسعه پایدار خواند و افزود: حال که در قانون نیز موضوع فروش گازهای همراه نفت به بخش خصوصی مورد تاکید قرار گرفته است، بهتر است تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.
تاکید بر ضرورت تدوین آیین نامه نحوه فروش گازهای همراه نفت
علی  شمس اردکانی؛ رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران نیز در این زمینه با اشاره به اهمیت فراوان لزوم خاموشی فلرها تاکید کرد: بخش عمده ای از گازهای همراه، قابلیت کاربری دارند و لازم است مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، هرچه زودتر آیین نامه ای برای تعیین نحوه فروش گازهای همراه نفت به بخش خصوصی تنظیم کند.
وی گفت: خوشبختانه وزیر نفت نیز بر این امر، تاکید ویژه ای دارد و اگر برای اجرای قانون، اراده داشته باشیم، تحقق هدف خاموشی فلرها دور از دست نیست.
گفتنی است در این نشست که با حضور عبدالمحمد دلپریش؛ مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، عزت اله زارعی هنزکی؛ معاون سرمایه گذاری این شرکت، سورنا ستاری؛ رییس پژوهشگاه صنعت نفت، جمعی از مدیران و کارشناسان برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، شمس اله بهمئی؛ سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و علی شمس اردکانی؛ رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، نمایندگانی از شرکت های خصوصی فعال که متقاضی سرمایه گذاری در مقوله جمع آوری گازهای همراه نفت شرکت ملی نفت ایران هستند نیز حضور یافتند.
در این نشست بند “۱۵-۳” قانون بودجه سال جاری مورد بررسی قرار گرفت که بر مبنای این قانون، به وزارت نفت اجازه داده می شود از طریق شرکت های دولتی تابعه ذیربط، درآمد حاصل از مزایده فروش گازهای تولیدی همراه نفت را از کلیه میادین نفتی ایران که در حال حاضر سوزانده می شود، بر مبنای قیمت پایه یک سوم قیمت گاز طبیعی تصفیه شده تحویلی به صنایع، صرف طرح های حفاظت محیط زیست در شرکت های تابعه کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ مهر ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۳۵۴۷۳ بازدید