سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

استفاده از تکنولوژی های جدید رایانه ای

شرکت ملی نفت ایران همگام با شرکت های بزرگ نفتی دنیا، سیستم رایانش ابری (مدلی برای دسترسی آسان کاربران به منابع رایانشی از طریق شبکه) را به مروز زمان و به طور کامل و فراگیر جایگزین تکنولوژی های قدیمی می کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد تولایی؛ مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران در نشست تخصصی ” مکانیزم‌های گذر از مدل  Data Centerبه مدل Private Cloud Computing  که صبح امروز (چهارشنبه؛ ۱۰ مهر ماه) با حضور مدیران و کارشناسان فاوای صنعت نفت، برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: رایانش ابری در حقیقت مدلی برای دسترسی آسان بر اساس تقاضای کاربر از طریق شبکه به مجموعه ای از منابع رایانشی قابل تغییر فراهم می کند.

تولایی با بیان اینکه رایانش ابری، مدل رایانشی بر پایه شبکه های رایانه ای مانند اینترنت است، توضیح داد: رایانش ابری الگوی نو برای عرضه مصرف و تحویل خدمات رایانشی را ارائه می کند.
وی افزود: رایانش ابری با حداقل منابع و بدون نیاز به دخالت مستقیم فراهم کننده، پیکر بندی شبکه ها، سرورها، فضای ذخیره سازی، برنامه های کاربردی و سرویس ها را فراهم می کند.
به گفته مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران، رایانش ابری، راهکارهایی برای ارائه خدمات فناوری اطلاعات به شیوه های مشابه با صنایع همگن ارائه می دهد.
وی گفت: بسیاری از شرکت های بزرگ نفتی از سرویس دهنده Cloud به صورت اختصاصی استفاده می کنند، شرکت ملی نفت ایران نیز برنامه ایجاد یک سیستم Cloud اختصاصی را برای صنعت نفت در دست اقدام دارد.
تولایی با بیان اینکه تکنولوژی در آینده به سمت سرویس های رایانش ابری پیش خواهد رفت، افزود: پیش بینی می شود که نیاز بازار جهانی به سرویس دهنده ها از ۴۰٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ به ۲۴۱ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ برسد.
مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: هم اکنون ۸۴ درصد از نرم افزارهای تولیدی در دنیا برای محیط (رایانش ابرای) طراحی شده اند.
وی اظهار کرد: در سیستم رایانش ابری هر کاربر تنها هزینه استفاده از آن را پرداخت می کند و نیازی به محل نگهداری سرور، بروز رسانی نرم افزار، دانش فنی و سایر مواری را ندارد.
تولایی با اشاره به اینکه سرمایه اولیه درسیستم  Cloudصفر است، اضافه کرد: سیستم Cloud یک سرویس کاملا هوشمند است.
مدیر فناوری، اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران گفت: شرکت ملی نفت ایران از ۳ گذشته استراتژی استفاده از سیستم های سرویس هایCloud را اتخاذ کرده است تا همگام با بقیه شرکت های بزرگ نفتی حرکت کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۱۲۴۳۲ بازدید