سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

HSE یک اصل فراموش نشدنی در صنعت است

معاون وزیر در امور مهندسی، خودکفایی و پدافند غیر عامل وزارت نفت گفت: HSE باید به یک فرهنگ سازمانی تبدیل شود تا موجبات کاهش حوادث را فراهم کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، اصغر ابراهیمی اصل؛ معاون وزیر در امور مهندسی، خودکفایی و پدافند غیرعامل وزارت نفت امروز (چهارشنبه؛ ۱۰ مهر ماه) در همایش روز ملی آتش نشانی و ایمنی گفت: مسئله HSE شاید در صنعت نفت مسئله جدیدی باشد، اما سلامت، امنیت و محیط زیست در کشور سابقه طولانی دارد.

وی ادامه داد: اگر به HSE از دید جهانی نگاه کنیم کره زمین با جمعیت فزاینده و آلودگی فراوان تنها داری سه ریه تنفسی چون جنگل های برزیل، کنگو و اندونزی است و این در حالیست که این ریه های تنفسی با توجه به جمعیت جهان از پس تصفیه آلودگی های موجود بر نمی آیند.

ابراهیمی اصل با اعلام اینکه ایران در جایگاه مناسبی به لحاظ ایجاد آلودگی صنعتی قرار ندارد، تصریح کرد: باید هرچه سریعتر به فکر کاهش آلودگی های ایجاد شده بود.

معاون وزیر در امور مهندسی، خودکفایی و پدافند غیرعامل وزارت نفت با اشاره به اینکه اگر اکتشاف از منابع نفت و گاز به درستی صورت نگیرد، آلودگی افزایش خواهد یافت و انسان با مشکلات عدیده ای روبرو می شود، توضیح داد: انسان روزانه ۱۷ کیلوگرم هوا مصرف می کند، بنابراین HSEباید در مناطق صنعتی به مهندسی هوا بپردازد.

ابراهیمی اصل با بیان اینکه صنعت باید تولید را با رعایت مسائل زیست محیطی انجام دهد، اضافه کرد: باید به این مسئله توجه داشت که نفت و گاز، دارایی به شمار نمی رود چرا که سرمایه اصلی نیروی انسانی است و به همین جهت باید در محافظت از نیروی انسانی تمام تلاش خود را بکارگیریم.

وی عنوان کرد: اینکه در آمارهای مرگ و میر صنعتی، تنها کارکنان رسمی ملاک شمارش قرار می گیرند و پیمانکاران در این آمار قرار ندارند، نگرش درستی نیست و آینه خوبی از ما برای آیندگان بر جای نخواهد گذاشت.

معاون وزیر در امور مهندسی، خودکفایی و پدافند غیر عامل وزارت نفت  اظهار کرد: کارگری که در معرض خطر با اعتماد به نفس کاذب از رعایت مسائل ایمنی سر باز می زند و موجب حادثه می شود و همچنین مدیری که با غفلت، نیرویی را که نیاز ندارد به HSE ارجاع می دهد، هر دو در موردHSE دچار غفلت شده اند.

به گفته ابراهیمی اصل، HSE باید به بستر فعالیت و فرهنگ سازمانی تبدیل شود تا در ذهن تمام کارکنان رسمی و پیمانکار تثبیت شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۰۹۴۵۶ بازدید