سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

ایران، انحصار دو کشور دنیا در حوزه آنالیز گوگرد عنصری

پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت توانستند با دستیابی به دانش فنی و فناوری آنالیز گوگرد عنصری، به انحصار دو کشور چین و کانادا دراین حوزه پایان دهند. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، طاهره پورصابری؛ رئیس گروه پژوهش تجزیه و ارزیابی مواد در پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبری که صبح امروز(سه شنبه؛ ۹ مهرماه) برگزارشد، با اعلام این خبرگفت: تا کنون فناوری آنالیز گوگرد عنصری در انحصار دو کشور چین و کانادا قرار داشت؛ از این رو نمونه گوگرد عنصری میادین گازی کشور، برای ارزیابی به این دو کشور ارسال می شد، که با تحقق دستیابی پژوهشگاه به ابن فناوری از خروج ارز از کشور جلوگیری شد.
وی با بیان اینکه ارسال نمونه عنصر گوگردی به خارج از کشور افزون بر خروج ارز، زمان بر نیز بود، تصریح کرد: در گذشته نتایج ارزیابی گوگرد عنصری میادین گازی کشور بدون حضور و تایید کارفرما انجام می شد.
پور صابری با بیان اینکه ارزیابی گوگرد عنصری میادین گازی، لازمه ایجاد پالایشگاه ها است، تاکید کرد: عملیات ارزیابی گوگرد عنصری با فناوری پژوهشگاه صنعت نفت برای نخستین بار در کشور و در یکی از میادین مشترک گازی با موفقیت انجام شده است.
رئیس گروه پژوهش تجزیه و ارزیابی مواد در پژوهشگاه صنعت نفت به اهمیت ارزیابی و آنالیز گوگرد عنصری اشاره و تصریح کرد: با توجه به نوع گوگرد عنصری،  پالایشگاه ها احداث می شوند؛ از این رو در صورتی که این نوع گوگرد آنالیز نشود، پس از احداث پالایشگاه به دلیل عدم سازگاری نوع گوگرد با سیستم پالایشگاه، گرفتگی در خطوط لوله ایجاد می شود.
وی با بیان اینکه دستیابی به فناوری آنالیز و ارزیابی گوگرد از سوی ایران یک مزیت رقابتی در برابر رقبای خارجی محسوب می شود، گفت: نسبت به رقبا، فرآیند آنالیز گوگرد عنصری با توجه به اینکه ایران این فناوری را در اختیار دارد در مت زمان کمتری انجام می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ مهر ۱۳۹۲ساعت: ۱۶:۲۲۵۲۶ بازدید