سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

توفان در کلورادو محشر به پا کرد

هزاران گالن نفت در نتیجه توفان سهمگین کلورادو به محیط زیست این ایالت نشت کرد؛ ایالتی که اخیراً به خاطر اکتشافات و حفاری های جدید به یکی از تولید کنندگان عمده نفت و گاز امریکا تبدیل شده بود و به گفته مقامات ایالتی این موفقیت مدیون توسعه تکنولوژی های شکست هیدرولیک و همچنین حفاری های افقی بوده است. 
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، طی توفان کلورادو، با وجود هشدارهای به موقع و تعطیلی تمامی تأسیسات نفت و گاز این ایالت در امریکا، باز هم  بیش از ۳۷ هزار گالن نفت به محیط زیست نشت و خسارت های جبران ناپذیری را وارد کرد؛ این حادثه موجب شد تا شرکت های فعال در عرصه نفت و گاز مجبور به انجام فعالیت های پاکسازی شوند.
امدر این میان ا این سوال پیش می آید که آیا استفاده از این تکنولوژی ها و دسترسی به منابع نفتی سطحی برای محیط زیست بی خطر است؟ و اگر این گونه فعالیت ها در امریکا شدت نمی گرفت، توفانی همچون کلورادو می توانست آسیبی به محیط زیست برساند؟
برخی از این نشت ها به خاطر واژگون شدن تانکرهای نگه دارنده نفت صورت گرفته است و به گفته ی دن کلی، معاون شرکت نوبل انرژی امریکا در برخی موارد به خاطر حرکت زمین برخی منابع سطحی زیرزمین دچار نشت و وارد آب های زیر زمینی شدند.
شرکت نوبل ۴ نقطه نشت را در گزارش های خود به صورت عمده نام برده که از آنها مجموع ۹ هزار گالن نفت نشت کرده است.
کلی توضیح می دهد که در برخی مناطق، نفت نشت کرده توسط آب حاصل از توفان شسته شده و به لایه های زیرین زمین رفته است اما در دیگر مناطق، شرکت تمام تلاش خود را برای پاکسازی به کار گرفته است.
وی همچنین می افزاید: مناطقی هم وجود دارند که دسترسی به آنها ممکن نیست و برای پاک سازی این مناطق هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
کلی اظهار می کند، در برخی مناطق به خاطر وجود آب، شرایط کنونی و پاره ای مسائل مربوط به آلودگی که خطر بالایی دارند ( از جمله آلودگی های باکتریایی و دیگر آلودگی ها که ما را به شدت نگران می کند) هنوز ورود نکرده ایم.
به نوشته مجله الکترونیک کریستین ساینس، باکتری های حاصل از فاضلاب و نیز اجساد حیوانات مرده، توسط آب به رودخانه ها کشیده شده و این امر  تهدیدی جدی برای سلامت محسوب می شود. مقامات از تمامی ساکنین این مناطق خواسته اند که از نزدیک شدن به آب های آلوده دوری کنند، اما صنعت نفت و گاز هنوز برای پاکسازی مناطق از این آلودگی گزینه ای پیش رو ندارد.
کارگروه نفت و گاز کلورادو، چندین تیم تجسس برای دسترسی به آب های آلوده تشکیل داده و شرکت های انرژی فعال در منطقه نیز تمامی امکانات خود را برای تشخیص نشت نفت و آسیب وارده به تجهیزات به کار گرفته اند. هم اکنون ۱۲محل  نشت عمده در منطقه شناسایی شده است.
گروه های محافظ محیط زیست امیدوارند با این اتفاق و آسیب های جدی که به واسطه حفاری های سطحی و رخ داد توفان به محیط زیست این ایالت وارد شده، بتوانند مقامات را قانع کنند تا قوانینی برای جای نگرفتن سایت های حفاری در مناطق حادثه خیز تصویب کنند.
گری ووکنر از گروه جنبش آب پاکیزه می گوید: مقامات ایالتی کلورادو و همچنین صنعت نفت و گاز این ایالت، اشتباه مهلکی را مرتکب شدند. اگر ما این اشتباهات را شناسایی کنیم، بدان معناست که ما فرصت تغییر و حرکت به جلو برای قوانینی بهتر به منظور حفاظت از جامعه، محیط زیست و البته منابع آب هایمان به دست آورده ایم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ مهر ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۵۵۴۶۰ بازدید