سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

آیا BP از تحریم های نفتی ایران معاف می شود؟!

انگلیس در تلاش است که برنامه مشترک شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم و شرکت ملی نفت ایران در دریای شمال را از تحریم های نفتی علیه ایران مستثنی کند.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، دولت انگلیس به خاطر منافع مشترکی که با شرکت ملی نفت ایران در میدان رهوم واقع در دریای شمال دارد، از اتحادیه اروپا و امریکا در خواست کرده که شرکت بی پی را از تحریم ها علیه نفت ایران معاف کند.
بنابراین گزارش، تلاش دولت انگلیس برای رفع تحریم بی پی در حالی صورت می گیرد که ۵۰ درصد از سهام میدان رهوم که ظرفیت تولید روزانه ۵٫۴ میلیون متر مکعب گاز را دارد، متعلق به شرکت ایرانی بوده و از سال ۲۰۱۰ که این فعالیت مشترک آغاز شده به علت اعمال تحریم های خصمانه هیچگونه بهره برداری از آن انجام نشده است که همین موضوع دولت انگلیس را متحمل هزینه بسیاری کرده است.
به نوشته وال استریت ژورنال، وزارت انرژی انگلیس برای معافیت شرکت بی پی از تحریم های یک طرفه امریکا و اتحادیه اروپا علیه نفت ایران، با طرفین تحریم مذاکره کرده است.
هر چند که این وزارتخانه از ارائه جزئیات بیشتر در این باره خودداری کرده است، اما در عین حال اذعان داشته که به دنبال راهی برای تأمین معافیت بلند مدت به منظور فعالیت مشترک دو شرکت در میدان گازی رهوم است.
همچنین وزارت امور خارجه امریکا نیز در تأئید این خبر گفته است: بررسی ها برای امکان ایجاد چنین معافیتی در حال انجام است.
سخنگوی اتحادیه اروپا نیز عنوان کرده است که مصوبات تحریم ها علیه ایران اصلاح شده و شرکت بی پی برای فعالیت مشترک با شرکت ملی نفت ایران مشکلی ندارد.
البته شرکت بی پی از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.
گفتنی است با روندی که در پیش گرفته شده، دادگاه های مطرح اتحادیه اروپا در بررسی پرونده های تحریم علیه ایران رفته رفته رای به عدم حقانیت این تحریم ها داده اند و تصریح کرده اند که شواهد لازم مبنی بر فعالیت غیرقانونی این شرکت ها وجود ندارد.
این اتفاقات در حالی انجام می شود که صبح دیروز شرکت کشتیرانی ایران و ۱۷ شرکت تابعه به علت عدم وجود شواهد کافی در اعمال تحریم از طرف دادگاه عالی اتحادیه اروپا از تحریم ها معاف شد.
همچنین در تاریخ ۶ سپتامبر شرکت مهندسی و ساختمال فراساحل ایران و ۸ بانک ایرانی از لیست تحریم ها خارج شدند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۵:۵۷۴۱۵ بازدید