سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزیر نفت سیاست های صنعت نفت

وزیر نفت در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، سیاست های صنعت نفت در بخش بالادستی را تشریح کرد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، وزیر نفت، پیش از ظهر امروز (یک شنبه ٢۴ شهریور) در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل پیشین و جدید شرکت ملی نفت ایران، با تاکید بر اینکه احترام به اصناف واجب است، خطاب به اعضای جدید هیئت مدیره، گفت: شرکت ملی نفت ایران به عنوان بزرگترین شرکت ایرانی و دومین شرکت نفت خاورمیانه از جایگاه والایی در نظام اقتصادی کشور برخوردار است، از این رو حفظ اقتدار و احترام این شرکت از ضروریات است.
بیژن نامدار زنگنه با بیان اینکه تمام اعضای هیئت مدیره از افراد با تجربه و با سابقه کاری خوب در شرکت ملی نفت به طور خاص و در صنعت نفت به طور عام انتخاب شده اند، افزود: در انتخاب اعضا هیئت مدیره، سعی شده روال معمول و متداولی که در شرکت نفت برای عضویت اعضا بوده (یعنی اعضای هیئت مدیره به تناسب جایگاه و مقامی که در شرکت دارند، به عضویت هیئت مدیره در آیند) رعایت شود.

مدیریت، تعیین کننده ترین عامل موفقیت سازمان

زنگنه با تاکید بر اهمیت نقش نهاد مدیریت و احترام ویژه به این سمت سازمانی، افزود: مدیریت تعیین کننده ترین عامل موفقیت یک سازمان است.
وی با بیان اینکه قانون جدید نفت حتما باید اعمال شود، افزود: همچنین روابط جدیدی بین شرکت ملی نفت ایران و دولت باید تنظیم شود و در ادامه بازنگری روابط مالی بین دولت و نفت نیز باید انجام شود.
زنگنه افزود: در زمینه تولید نیز باید به اولویت های تولید گاز به ویژه در فازهای ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ توجه کنیم، ضمن اینکه تمام قدرت خود را بر توسعه و بهره برداری سریع تر از این فازها بگذاریم.
وی ضمن تاکید بر تسریع در اجرای پروژه های افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز، گفت: هم اکنون باید طرح های افزایش تولید از میادین غرب کارون، میادین مشترک، افزایش ضریب بازیافت، اجرای طرح های صیانت از مخازن هیدروکربوری و همچنین پروژه های نو فلرینگ در اولویت باشد.
وزیر نفت با تاکید بر تلاش شبانه روزی صنعت نفت برای بهبود معیشت مردم گفت: ظرف یک سال و نیم آینده با بهره برداری از چهار فاز پارس جنوبی و جایگزینی گاز تولیدی آن با سوخت مایع ٢٧ میلیارد دلار درآمد خواهیم داشت که از طریق آن در نظام اقتصادی کشور موازنه ایجاد می شود.
ضرورت بین المللی شدن فعالیت های شرکت ملی نفت ایران
وزیر نفت با تاکید بر تبدیل شرکت ملی نفت ایران به شرکت بین المللی نفتی ( NIOC International) گفت: شرکت ملی نفت ایران باید در حوزه بین الملل وارد و جایگاه خود را ارتقا ببخشد.
وی با بیان این که شرکت نیکو می تواند مولفه ای خوب در این زمینه باشد، گفت: کارهای بسیاری در سطح منطقه و جهان باید انجام شود و نباید محدود به شرکت ملی نفت شد.
زنگنه با اعلام این که ظرفیت های بسیاری برای فعالیت مهندسان ایرانی در خارج کشور وجود دارد، گفت: به طور متقابل باید از ظرفیت های ایرانی های خارج از کشور نیز برای فعالیت های عملیاتی و مهندسی در کشور استفاده کرد.
وزیر نفت، با اشاره به ظرفیت سازی در بخش نفت نیز گفت: به ظرفیت سازی ۴ میلیون بشکه نفت در کشور، نه برای توسعه بلکه برای داشتن توان تولید نیاز داریم.
استفاده از مدیران با سابقه نفتی برای اداره صنعت نفت
وزیر نفت با بیان این که طبق قول داده شده، سعی در تحقق اداره صنعت نفت از سوی “نفتی ها” دارم، گفت: نظام به ما اعتماد کرده است، باید قابلیت های صنعت نفت را نشان داده و کشور را از این شرایط خارج کنیم.
وی با بیان این که صنعت نفت در نوک خط حمله دشمن قرار دارد، گفت: صنعت نفت اعداد اصلی بودجه و واقعیات بودجه ای را تعیین می کند.
وی با تاکید بر این که در حوزه مدیریتی، شرکت نفت باید رتبه نخست در منطقه باشد، گفت: شرکت ملی نفت ایران نخستین شرکت نفت در منطقه است که از لحاظ مدیریتی نیز باید به جایگاه نخست در منطقه دست یابد.
وی آموزش نیروهای انسانی را در این زمینه بسیار مهم خواند و گفت: از لحاظ تراز مدیریتی نیز شرکت ملی نفت ایران باید به مقام نخست در منطقه دست یابد.
وزیر نفت با تاکید بر استفاده از نیروهای جوان و نخبه در صنعت نفت گفت: دانش آموختگان باید در کنار مدیران باسابقه تربیت و مدیرانی جوان برای سال های بعدی صنعت نفت تربیت شود.
وی با قدردانی از زحمات مهندس قلعه بانی، مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران، گفت: از ایشان برای خدماتی که به این صنعت ارایه داده است صمیمانه تشکر می کنم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۶:۳۲۴۵۹ بازدید