سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

اعتراض ده ها هزار مکزیکی به طرح تحولات نفتی

حامیان آندرس مانوئل لوپز اوبرادور؛ نامزد شکست خورده ریاست جمهوری مکزیک، پس از گوش دادن به سخنرانی وی علیه طرح تحول نفتی رئیس جمهور این کشور دست به اعتراض گسترده ای زدند.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، ده ها هزار مکزیکی در اعتراض به طرح تحول نفتی که توسط انریکو پنا نیئتو، رئیس جمهور این کشور مطرح شده در مرکز پایتخت تجمع کردند.
بر اساس طرح رییس جمهور مکزیک، شرکت های خارجی قادر خواهند بود با همکاری شرکت ملی نفت این کشور، نسبت به اکتشاف و تولید نفت در مکزیک اقدام کنند.
گفتنی است: مکزیکی ها سال ها برای استقلال از حضور خارجی ها در صنایع نفت و گاز کشور خود مبارزه کرده اند.
در عین حال؛ مقامات شهر آوینیدا خوآرز تخمین زدند که نزدیک به ۴۴ هزار نفر برای شنیدن سخنرانی آندرس مانوئل لوپز؛ رئیس جمهور اسبق این کشور و رهبر حزب چپ مکزیک، تجمع کرده بودند.
به گزارش لوس آنجلس تایمز، هرچند که احتمالا طرح آقای نیئتو رای لازم را در کنگره مکزیک بدست خواهد آورد و با این رای در قانون اساسی کشور تغییری ایجاد خواهد کرد، اما  لوپز روز یکشنبه در سخنان خود اصرار داشت که اگر مخالفت عمومی به میزان لازم قدرت داشته باشد می تواند مسیر این طرح را تغییر دهد.
لوپز گفت: من مطمئنم که ما می توانیم جلوی این طرح ضد میهن دوستی را بگیریم. ما یکبار برای آخرین بار به دزدی نه گفته ایم و نباید به کسی اجازه دهیم که فکر کند تلاش ما بی نتیجه است.
قانون اساسی مکزیک در سال ۱۹۳۸ در پی استقلال صنعت نفت، هرگونه فعالیت شرکت خارجی در زمینه اکتشاف و تولید نفت و گاز در این کشور را ممنوع اعلام کرد و این اتفاق به عنوان روز ملی در مکزیک نامیده شد و هر ساله این روز را جشن می گیرند.
با روی کار آمدن نیئتو در ماه دسامبر (آذر – دی) سال گذشته، تحولات بنیادینی در قوانین این کشور ایجاد شد.
نیئتو هم اکنون طرحی را مطرح کرده است که بر اساس آن قصد دارد قانون اساسی این کشور را تغییر داده و به شرکت های خصوصی خارجی اجازه ورود به صنایع نفت و گاز مکزیک را اعطا کند.
امروز همه جناح های سیاسی در مکزیک عقیده دارند که شرکت ملی نفت این کشور – پمکس – دچار رخوت و فساد شده است و موافقان طرح تحول آقای نیئتو عقیده دارند که ورود شرکت های خارجی می تواند کاهش تولید چند دهه اخیر را جبران کند.
اما لوپز روز یکشنبه ابراز داشت که تنها راه نجات صنعت نفت، پاکسازی فساد است و نه ورود بیگانگان و ورود خارجی ها را به این کشور به سخره گرفتن ملت دانست.
وی همچنین از افزایش مالیات ها سخن گفت که قرار بود بر اساس طرح تحول آقای نیئتو، شامگاه یکشنبه رونمایی شود که به نظر لوپز مالیاتی است که مکزیکی ها قرار است برای رسیدن سود به دست خارجی ها بپردازند.
هرچند که طرح تحولی که شامگاه دیروز معرفی شد شامل افزایش مالیات تنها برای قشر مرفه مکزیک می شد. همچنین طرح تحولی شامل توسعه امنیت اجتماعی و برنامه های رفاه، بازنشستگی و نیز بیمه بیکاری به مدت شش ماه برای هر فرد بود؛ طرح هایی که لوپز در گذشته برای به نتیجه رسیدن چنین طرح هایی تلاش کرده بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۳۹۳۳۹ بازدید