سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

مجموعه مقررات حفاری چاه های نفت و گاز تدوین شد

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در عملیات حفاری، از تدوین مجموعه مقررات حفاری (Drilling Policy) چاه های نفت و گاز با همکاری دانشگاه صنعت نفت خبر داد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهران مکوندی از تدوین مجموعه مقررات حفاری با نگرش بین المللی خبر داد و گفت: توسعه فعالیت شرکت ملی حفاری ایران در عرصه های داخلی و بین المللی، حضور فعال در مناقصات حفاری داخلی و منطقه ای، افزایش توان رقابتی و مشتری مداری، ضرورت تدوین مقررات استاندارد کار را به منظور افزایش کارایی کاملاً نمایان ساخته است.
وی افزود: بر همین اساس تدوین مقررات حفاری به عنوان یک پروژه پژوهشی با هدف جمع آوری و مستند سازی تمامی فعالیت های مرتبط با حفاری چاه های نفت و گاز از طریق مدیریت مهندسی تعریف و به مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ارائه شد.

مکوندی ادامه داد: این مدیریت پس از بررسی های کارشناسی از بین مراکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی کشور، دانشگاه صنعت نفت را به عنوان مجری، انتخاب کرد.

وی زمان آغاز پروژه را سال ۱۳۸۷ اعلام کرد و گفت: این پروژه پس از چند سال تلاش بی وقفه در مردادماه سال ۹۲ با موفقیت خاتمه یافت.
مکوندی گفت: برای تدوین این مجموعه مقررات بیش از ۵۰ نفر از متخصصان ملی حفاری، مناطق نفتخیز جنوب، اساتید دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه کلگری کانادا و سایر کارشناسان در بخش های مختلف وزارت نفت با تیم اصلی پروژه (عبدالکریم علی محمدی؛ رئیس اداره مهندسی حفاری مناطق نفت خیز جنوب، تیم راهبری و مجری کار، خلیل شهبازی؛ عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت، مهران مکوندی؛ معاون مدیرعامل ملی حفاری در پروژه های حفاری) با برگزاری جلسات مختلف و طرح نقطه نظرات و بررسی کارهای صورت گرفته، با یکدیگر، همکاری داشتند.
وی ادامه داد: در تدوین این مجموعه مقررات از اسناد و روش های شرکت ملی نفت ایران، کتب، مقالات، قوائد، استانداردها و شیوه های بین المللیNace,Ansi,Asme,Astm,Api و همچنین تجربیات مدیران و مهندسان در بخش های مختلف شرکتهای ملی حفاری، مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی نفت ایران بهره گیری شد.

وی تاکید کرد: در نهایت نتایج مطالعات گسترده مجری و تیم راهبردی در جلسات متعدد مورد بحث و بررسی کارشناسی مجدد قرار گرفت و پس از تصویب در تدوین این مجموعه مقررات لحاظ شد.

مکوندی این مجموعه مقررات را یک سند الزام آور به منظور ایجاد چارچوب و راهنما برای استفاده متخصصان صنعت حفاری در بخش های عملیات حفاری و خدمات جنبی با دیدی کاملاً فنی عنوان کرد.
وی یادآور شد: هم اکنون در بخش عملیات برپایی و برچیدن دستگاه حفاری، حفر لایه های نفت و گاز در خشکی و دریا، عملیات تعمیر، تکمیل و تحویل چاه، حفاری چاه های زمین گرمایی، کنترل فوران، متروکه کردن چاه، سیالات حفاری و مدیریت پسماند،انتخاب دستگاه حفاری در خشکی و دریایی، مته و رشته های حفاری، هیدرولیک، گیر لوله ها و مانده یابی، زمان و هزینه های حفاری و  در بخش خدمات فنی مهندسی طراحی و راندن لوله جداری، آستری، بازکردن پنجره جداری، سیمانکاری، حفاری جهت دار، اسیدکاری، حفاری با هوا، نمودارگیری، مشبک کاری، چاه پیمایی، کسب اطلاع از سیال حفاری، شستشوی شیمیایی، لوله مغزی سیار، مغزه گیری، زمین شناسی، حفاری فروتعادلی، ایمنی، بهداشت و محیط زیست، مجموعه مقررات مورد نیاز تدوین شده است.
مکوندی اظهار کرد: با همکاری مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات، تمام برنامه های نرم افزاری برای استفاده کارکنان بر روی سیستم های رایانه ای شرکت نیز نصب می شود و بر اساس برنامه ریزی به عمل آمده با مهندسی ساختار و بهره وری، هر دو سال یکبار، تمامی اطلاعات، دستور العمل ها و استفاده از تکنولوژی های جدید نیز به محتوای مقررات اضافه می شود.
معاون مدیرعامل در امور عملیات حفاری به نحوه استفاده از این مجموعه مقررات اشاره کرد و گفت: هم اکنون این مجموعه به عنوان اسناد درون سازمانی در اختیار واحد مهندسی ساختار و بهره وری قرار گرفته که پس از طی فرآیند مربوطه و آماده سازی نسخ نرم افزاری و سخت افزاری، در اختیار واحدهای عملیاتی و فنی مهندسی قرار می گیرد.
مکوندی تاکید کرد: به طور قطع، هیچ مجموعه ای بی نقص نیست، از این رو از تمامی همکاران متخصص و توانمند صنعت نفت و حفاری تقاضا می شود، تا با ارائه نقطه نظر سازنده ما را در غنی سازی، اصلاح، ویرایش و بروز رسانی این مجموعه که برای نخستین بار در صنعت حفاری کشور تهیه شده است، یاری رسانند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۳۲۸۹۸ بازدید