سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

همکاری دولت، مجلس و وزارت نفت برای اصلاح

وزیر نفت روز گذشته با ارائه گزارشی به کمیسیون انرژی مجلس گفت: بهبود ساختار قراردادهای نفتی با اهداف جذب سرمایه و سرمایه گذاران است از این رو همکاری دولت و مجلس و وزارت نفت برای اصلاح ساختار قراردادها لازم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، شمس اله بهمئی؛ سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای درباره جلسه روز گذشته وزیر نفت با کمیسیون انرژی مجلس، با  اعلام اینکه وزیر نفت گزارشی از برنامه هایش در بخش های نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی را به اعضا این کمیسیون ارائه کرد، افزود: زنگنه در ابتدای این نشست ضمن قدردانی از کمیسیون انرژی به جهت حمایت اکثریت اعضا از وی در جریان نشست رای اعتماد، بر تعامل و یاری مجلس و کمیسیون انرژی برای تحقق اهداف برنامه در بخش نفت و گاز تاکید کرد.

بهمئی با بیان این که وزیر نفت با گزارش مفصلی به کمیسیون انرژی آمده بود، افزود: فروش نفت مطمئن و پایدار از اولویت های بیان شده از سوی زنگنه در کمیسیون انرژی بود.

وی تصریح کرد: وزیر نفت در این نشست گفت فروش نفت ارتباط تنگانگی با ارکان بازار نفت دارد از این رو باید به دنبال برنامه های جدید فروش نفت در چار چوب های مورد تایید نظام باشیم.

این عضو کمیسیون انرژی راهبرد افزایش ظرفیت تولید که پیش از این از سوی زنگنه بیان شده بود را اشاره کرد و افزود: وزیر نفت در نشست روز گذشته کمیسیون برنامه افزایش ظرفیت تولید به بیش از چهار میلیون بشکه در روز را یادآوری کرد و افزود: این ظرفیت سازی در زمان منطقی ایجاد می شود.

بهمئی در خصوص دیگر اولویت بیان شده وزیر نفت در کمیسیون انرژی نیز گفت: بنا به گزارش زنگنه، برنامه ریزی برای تامین پایدار گاز در فصل زمستان انجام شده است و زمستان سال جاری مشکلی در این باره نخواهد بود.

این عضو کمیسیون انرژی در خصوص محتوای بخشی از این گزارش که مرتبط با روند توسعه و تکمیل پارس جنوبی است نیز اظهار داشت: فازهایی که نزدیک به راه اندازی و پیش راه اندازی است اولویت کاری وزیر نفت بیان شده است و به ترتیب امسال و سال آینده وارد فاز بهره برداری خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی با بیان این که وزیر نفت سرعت توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در گذشته مناسب ارزیابی نکرد، گفت: تکمیل این پالایشگاه در اولویت بخش پالایشی برنامه های زنگنه قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: وزیر نفت گفت با بهره برداری از  پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بحث بنزین به خودکفایی کامل خواهیم رسید.

 به گفته بهمئی وزیر نفت در خصوص صنایع پتروشیمی کشور نیز اظهار داشت: عمده صنایع پتروشیمی خصوصی شده است، از این رو وزارت نفت به بخش خصوصی فعال در این صنایع کمک خواهد کرد.

وزیر نفت در این نشست درباره اصلاح ساختار قراردادهای نفتی توضیحاتی به اعضای کمیسیون تخصصی انرژی داد و اظهار داشت: بهبود ساختار قراردادهای نفتی با اهداف جذب سرمایه و افزایش جذابیت پروژه ها برای سرمایه گذاران است از این رو زنگنه بر همکاری دولت و مجلس و وزارت نفت برای اصلاح ساختار قراردادها تاکید کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی با بیان این مطلب که زنگنه گفته است تغییرات مدیریتی به آرامی انجام خواهد شد، از نشست بعدی کمیسیون انرژی در مهرماه سال جاری با تیم جدید مدیریتی وزارت نفت به منظور معارفه خبر داد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی درباره فصل دیپلماسی گزارش وزیر نفت نیز گفت: وزیر نفت گفته است برای فروش نفت به کمک دستگاه دیپلماسی کشور نیاز داریم.

بهمئی همچنین از ارائه گزارش رستم قاسمی وزیر سابق نفت در جلسه روز گذشته کمیسیون انرژی خبر داد و گفت: اعضای کمیسیون انرژی از تلاش های قاسمی در مدت تصدی وزارت نفت قدردانی به عمل آوردند.

بعد از ظهر روز گذشته (سه شنبه ١۲ شهریور) وزیر نفت به بهارستان رفت و گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه های پیش رو را به اعضا کمیسیون انرژی مجلس داد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۳۱۴۳۹ بازدید