سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

سهم نفت از درآمدهای نفتی به ۲۹ درصد رسید

در قانون بودجه امسال افزون بر ۱۴٫۵ درصد صادرات، ۱۴٫۵ درصد هم از کل تولید نفتی که به مصرف خوراک پالایشگاه ها و پتروشیمی ها (به نرخ سال ۱۳۹۲) می رسد، به عنوان سهم نفت از درآمدهای نفتی در نظر گرفته شده است. 
حسین امیری خامکانی؛ نماینده مردم زرند در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به ظرفیت های بالقوه موجود در صنعت نفت و ضرورت استفاده بهینه از این ظرفیت ها گفت: هر چند بسیاری از میادین نفت و گاز موجود در کشور در مرحله خوبی از فرآیند تولید و توسعه قرار دارند، اما باز هم باید به توسعه این میادین به ویژه میادین مشترک، توجه بیشتری داشت و در افزایش سهم برداشت از آنها تلاش کرد.
وی با بیان اینکه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همواره در قوانین مختلف به ویژه قانون بودجه به صنعت نفت کشور توجه ویژه دارد، افزود: در قانون بودجه امسال، تاکید مجلس به دولت، در اولویت قرار دادن میادین مشترک بوده است.
این عضو کمیسیون انرژی افزود: در سال جاری به همت اعضای کمیسیون انرژی، سهم وزارت نفت از درآمدهای نفتی نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.
امیری خامکانی، یادآورد شد: در سال های گذشته سهم نفت از درآمدهای نفتی شامل ۱۴٫۵ درصد از صادرات و مبلغی هم از خوراک پالایشگاه ها بود، اما در بودجه سال ۱۳۹۲، افزون بر ۱۴٫۵ درصد صادرات، ۱۴٫۵ درصد هم از کل تولید (خوراک پالایشگاه ها و پتروشیمی ها) به نرخ سال ۱۳۹۲، سهم نفت از درآمدهای نفتی است.
نماینده مردم زرند با بیان اینکه در سال جاری نرخ مصوب سال ۱۳۹۲ که تقریبا حدود ۳۸ دلار می شود در سهم نفت از درآمدهای نفتی لحاظ می شود، افزود: این در حالی است که پیش از این سهم نفت با نرخ پیش از اجرای هدفمندی یارانه ها که تقریبا ۷ دلار بود، محاسبه می شد.
امیری خامکانی همچنین از اعلام آمادگی کمیسیون انرژی مجلس برای برگزاری جلسات مشترک با مسئولان وزرات نفت برای بررسی مشکلات توسعه ای میادین نفتی خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با تعامل سازنده مجلس و دولت< بتوان ضمن کمک به این صنعت مادر، سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت را افزایش داد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۳۰۵۵۲ بازدید