سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

قراردادهای نفتی بازنگری می شود

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تاکید وزیر نفت برای اصلاح ساختار قراردادهای نفتی، از آغاز بازنگری در این قراردادها خبرداد و گفت: هم اکنون گروه های کارشناسی در این زمینه تشکیل و بررسی ها آغاز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عبدالمحمد دلپریش تصریح کرد: وزیر نفت دستور ویژه ای برای پیگیری اصلاح ساختار قراردادهای نفتی در کشور با جلب همکاری همه صاحب نظران و دعوت از شرکت های معتبر نفتی داخلی و خارجی برای بیشینه سازی منافع ملی صادر کرده است.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: همسو با این دستور، گروه هایی از سازمان های ذی ربط از جمله امور حقوقی و شرکت های توسعه دهنده مامور شدند تا با استفاده از نظر کارشناسان و صاحبنظران داخلی و خارجی با هدف افزایش جذابیت قراردادهای نفتی این قراردادها را بازنگری کنند تا زمینه برای ورود سرمایه گذاران خارجی به این صنعت تسهیل شود.

وی افزود: هم اکنون در حال مطالعه و بررسی نسل های مختلف قراردادهای بیع متقابل در صنعت نفت هستیم.

دلپریش گفت: هم اکنون قراردادهای مشارکت در تولید در صنعت نفت در اولویت نیست و تاکید بر انواع قراردادهای دیگر از جمله بیع متقابل است که در صنعت نفت تجربه شده است.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با بیان این که در قراردادهای بیع متقابل ریسک تولید بر عهده پیمانکار است، افزود: در این نوع از قراردادها تامین سرمایه، رسیدن به اهداف تولید، مطالعه و توصیف دقیق مخزن در مسئولیت پیمانکار است و در نتیجه هر چه شناخت مخزن و برنامه تولید از آن دقیق تر شود و می توان برای سال های زیادی برداشت از مخزن را به صورت صیانتی انجام داد.

وی با تاکید بر این که در مرحله نخست توسعه مخزن، حفظ منافع آن در اولویت است، افزود: در قراردادهای بیع متقابل اولیه، نیز پس از تهیه طرح جامع اولیه توسعه مخزن، این طرح باید به تصویب کارشناسان شرکت ملی نفت ایران و شورای اقتصاد می رسید و قاعدتا اگر تولید صیانتی نباشد، در مراحل اولیه قرارداهد از توسعه مخزن جلوگیری می شود.

بر پایه این گزارش، وزیر نفت پیشتر درباره تغییر ساختار قراردادهای صنعت نفت گفت: با توجه به بالا رفتن سن و پیر شدن میدان های نفتی و ضرورت اجرای طرح ها برای بازیافت از این میادین، قراردادهای بیع متقابل سنتی در گذشته بسته شده، اما در شرایط حاضر برای افزایش ضریب بازیافت، این قراردادها خیلی مفید نیستند و بیشتر در میدان هایی که برای نخستین بار به تولید می رسند، کارایی دارند.

بیژن زنگنه با بیان این که قراردادها با هدف افزایش قابلیت ها تغییر پیدا می کنند، گفت: پیوستگی بین اکتشاف، توسعه و بهره برداری و ایجاد جذابیت و علاقه بیشتر برای حضور پیمانکاران در توسعه میادین از دیگر هدف های تغییر ساختاری در قراردادهای نفت است، البته یک چارچوب کلی برای بستن قراردادها خواهیم داشت، ولی با توجه به متفاوت بودن شرایط میدان های نفت و گاز در مناطق مختلف تیپ های مختلفی برای قراردادهای آنها تعریف می شود و همسو با آن نیز امتیازهای متفاوتی به آنها خواهیم داد.

وی با تاکید بر اجرای کامل نوعی از قراردادهای بیع متقابل توسعه یافته به معنای “سرویس کانترکت” در نفت گفت: قراردادها باید متناسب با شرایط و توسعه یافتگی فناوری و مدیریتی کشور باشد و نمی توان با همان شرایطی که یک شرکت بین المللی در کشور آذربایجان قرارداد بسته در ایران هم قرارداد ببندد، زیرا توانایی ما در زمینه فنی و تکنولوژیکی بالا است و این موضوع باید در نظر گرفته شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۱۱۴۲۸ بازدید