سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

وزرای نفت ایران و عمان یادداشت تفاهم گازی

تهران و مسقط برای صادرات گاز جمهوری اسلامی ایران به عمان یک یادداشت تفاهم جدید امضا کردند. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن نامدار زنگنه؛ وزیر نفت ایران و محمد بن حمد الرمحی؛ وزیر نفت و گاز عمان، شامگاه دوشنبه (چهارم شهریور) در مجموعه سعد آباد تهران یک یادداشت تفاهم جدید در زمینه صادرات گاز امضا کردند.

براساس این یادداشت تفاهم، دو طرف توافق کردند که در مدت بسیار کوتاهی عملیات احداث خط لوله گاز ایران به عمان آغاز شود.
این یادداشت تفاهم گازی یکی از مهم ترین دستاوردهای سفر سه روزه هیات عالی رتبه عمان به تهران است و دو طرف بر اجرای هرچه سریع تر آن تاکید کردند.
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و وزیر نفت و گاز عمان عصر روز یک شنبه (سوم شهریور) نیز در مجموعه سعدآباد تهران دیدار و در زمینه صادرات گاز گفت و گو و تبادل نظر کرده بودند.
سلطان قابوس، پادشاه عمان در صدر یک هیئت عالی رتبه ظهر روز یک شنبه ( سوم شهریور) برای انجام سومین دیدار رسمی از کشورمان وارد تهران شد که وزیر نفت و گاز عمان نیز در این سفر سه روزه وی را همراهی می کند.
ایران و عمان زمینه های همکاری بسیاری دارند و تامین خوراک واحدهای ال ان جی عمان ضرورت این همکاری را بیشتر آشکار می کند؛ عمانی ها برای تامین خوراک واحدهای ال ان جی و صنایع خود نیازمند واردات گاز از ایران هستند و میدان گازی کیش یکی از پتانسیل های تامین گاز مورد نیاز این کشور است که با توجه به شیرین بودن گاز آن، توسعه آن در زمانی کمتر نسبت به سایر میدان های گازی امکان پذیر خواهد بود.
این گزارش می افزاید: ایران به عنوان نخستین دارنده ذخایر گازی جهان و به عنوان نزدیکترین همسایه عمان در آب‌های خلیج فارس، مطمئن‌ترین و اقتصادی‌ترین منبع تأمین گاز برای این کشور به شمار می‌آید.
از سوی دیگر، اتصال به بزرگترین منبع گازی جهان، فاصله کوتاه دو کشور و نیاز به سرمایه گذاری اندک برای احداث خط لوله، همچنین تحویل گاز در مرز آبی این کشور و خرید و فروش گاز به قیمت رقابتی، از دیگر مزیت هایی است کـه مـی تـواند ایـران را به عرضه کننده ای بی‌نظیر برای کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عمان تبدیل و امنیت انرژی آنان را تأمین کند.
 عمان پیشتر روزانه بیش از دو میلیارد فوت مکعب گاز از ایران درخواست کرده بود که در این زمینه شرکت ملی صادرات گاز ایران مذاکرات نتیجه بخشی را با عمان داشته است.
در این زمینه مذاکره برای صادرات روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ایران به عمان از نخستین ماه‌های سال ١٣٨۶ آغاز شد و میدان گازی کیش به عنوان بهترین منبع تأمین گاز در این مذاکرات در دستور کار قرار گرفت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۲:۰۵۵۱۳ بازدید