سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

ارمغان اجرای فاز اول طرح توسعه میدان منصوری

آخرین بسته کاری میدان منصوری در فاز اول توسعه، طی نیمه دوم سال جاری به پایان می رسد و به این ترتیب، پرونده فاز اول طرح توسعه میدان منصوری در سال ۹۲ بسته خواهد شد؛ این درحالی است که تاکنون بیش از ۸۶ میلیون بشکه نفت از محل فاز اول توسعه این میدان تولید شده است. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سال ۸۳ بود که فاز اول طرح توسعه میدان منصوری با هدف تولید ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز کلید خورد و بر اساس مصوبه هیات مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت، سال ۹۲ به عنوان سال پایانی این فاز درنظر گرفته شد. طبق برنامه زمانبندی شده در میدان منصوری، اهداف تولیدی این میدان در سال ۸۶ به طور کامل محقق شد و از آن زمان تاکنون، تولید بیش از ۸۶ میلیون بشکه نفت از محل فاز اول توسعه این میدان به ثبت رسیده است. با یک حساب سرانگشتی و با احتساب ۱۰۰ دلار برای هر بشکه، می توان دریافت برداشت نفت در فاز اول این طرح بالغ بر ۸٫۶ میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور به همراه داشته است.
هم اکنون پیشرفت طرح توسعه میدان نفتی منصوری در فاز اول به بیش از ۹۹ رسیده و تنها بخش باقیمانده از فاز اول توسعه این میدان، احداث کارخانه بهره برداری و نمکزدایی است که به گفته مجری طرح، این کارخانه نیز در نیمه دوم سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. اما این طرح توسعه، برای رسیدن به شرایط حاضر و مراحل پایانی خود، چه فرایندی را طی کرده است؟
۳٫۱ میلیارد بشکه نفت درجا در مخزن آسماری میدان منصوری
مطالعات ابتدایی و جامع شرکت مهندسی و توسعه نفت روی مخزن آسماری نشان می­داد که پارامترهای اصلی موثر در تعیین تولید روزانه از مخزن آسماری میدان منصوری، به صورت نادرستی اعلام شده­اند و پیگیری دقیق این پارامترها نشان داد میزان نفت درجای مخزن آسماری که تا پیش از آن ۲٫۱ میلیارد بشکه تخمین زده شده بود، نادرست بوده است و وجود ۳٫۱ میلیارد بشکه نفت درجا در این مخزن اثبات شد. همچنین با توجه به وضعیت زمین شناسی و آبران مخزن، ضریب برداشت از مخزن آسماری که قبلا ۳۰ درصد تعیین شده بود، به ۴۵ درصد افزایش یافت.
نتیجه تغییر پارامترهای یاد شده، به وجود آمدن امکان افزایش تولید روزانه نفت از میدان منصوری از ۶۵ هزار بشکه به ۱۵۰ هزار بشکه طی دو فاز بود. به این ترتیب، فاز اول طرح افزایش تولید تا سقف ۱۰۰ هزار بشکه با مصوبه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران به شرکت مهندسی و توسعه نفت ابلاغ شد و هم اکنون حدود ۶ سال است که تولید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت از این میدان به صورت پایدار و در همان سقف تولیدی تعیین شده ادامه دارد.
با در دستور کار قرار گرفتن فاز اول طرح توسعه میدان منصوری، برنامه های متعددی در شرح کار توسعه این میدان مدنظر واقع شد که عملیات تعیین حداکثر ظرفیت فراورش و انتقال نفت، تسهیلات سطح الارضی موجود و محدودیت های تولید، مطالعه و طراحی روش های کنترل شن در چاه ها، انجام عملیات برداشت، پرازش و تفسیر داده های لرزه نگاری سه بعدی و عملیات تعمیر و تکمیل حداکثر ۱۲ حلقه چاه تولیدی موجود از جمله این برنامه ها بود.
همچنین عملیات حفر و تکمیل یک حلقه چاه جدید با لحاظ کردن چاه دفع آب، عملیات تعمیر و تکمیل امکانات فراورش موجود تا سقف یکصد هزار بشکه نفت در روز، احداث خط لوله انتقال نفت برای افزایش ظرفیت انتقال تا ۱۵۰ هزار بشکه نفت در روز از واحد بهره برداری منصوری به تلمبه خانه اهواز نیز در شرح کار فاز اول توسعه میدان وارد شد.
دیگر بسته های کاری توسعه میدان منصوری در فاز اول، به برنامه ریزی برای ساخت یک واحد بهره برداری جدید با امکان فراورش نفت با ۲۰ درصد آب همراه، به ظرفیت تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه، مطالعه و تعیین روش بهینه و اقتصادی استفاده از گاز همراه تولیدی از اضافه ظرفیت ایجاد شده و انجام مطالعات فنی و اقتصادی افزایش سقف تولید نفت از ۱۰۰ هزار بشکه به ۱۵۰ هزار بشکه در روز و مطالعات مرتبط با نحوه جمع آوری گازهای همراه تولیدی بود.
پیشرفت ۱۰۰ درصدی ۶ بسته کاری در فاز اول توسعه منصوری
بسته کاری اول طرح توسعه میدان منصوری در سه بخش طراحی لرزه­نگاری سه بعدی، برداشت داده های لرزه­نگاری و پردازش داده های لرزه­نگاری دنبال شد و بسته کاری دوم نیز بر آنالیز مغزه­های چاه شماره ۶۰ منصوری و تعبیر و تفسیر داده های لرزه­نگاری و مطالعات فنی- اقتصادی افزایش سقف تولید تا ۱۵۰ هزار بشکه نفت در روز متمرکز شد.
در بسته کاری سوم، مطالعات ژئوفیزیک، مطالعات زیست محیطی و مطالعه روش های کنترل شن چاه های میدان منصوری مدنظر قرار گرفت و در بسته کاری چهارم، حفاری و به تولید رسیدن یک حلقه چاه جدید و تعمیر و تکمیل هفت حلقه از چاه های موجود پیگیری شد.
بسته کاری پنجم به توسعه واحد بهره برداری موجود و تعیین حداکثر ظرفیت آن اختصاص یافت که در این راستا، طراحی و انجام مهندسی تفصیلی به منظور شناسایی تنگناهای فراورشی واحد بهره برداری موجود جهت افزایش ظرفیت فراورشی آن تا ۱۰۰ هزار بشکه در روز و افزایش ظرفیت فراورشی واحد بهره برداری موجود به میزان ۱۱۰ هزار بشکه نفت در روز از طریق خرید کالا و انجام عملیات اجرایی بوده است.
بسته کاری ششم مربوط می شود به احداث واحد بهره برداری جدید و واحد نمکزدایی و در نهایت بسته هفتم فاز اول طرح توسعه میدان منصوری بر مقوله احداث خط لوله انتقال نفت تمرکز یافت. در شرح این بسته کاری، طراحی مهندسی تفصیلی احداث خط لوله اصلی انتقال نفت از واحد بهره برداری به ایستگاه تقویت فشار گاز اهواز، خرید کالا و عملیات احداث خط لوله انتقال نفت از واحد بهره برداری به ایستگاه تقویت فشار گاز اهواز و خرید کالا و عملیات احداث خط لوله های جریانی چاه های شماره ۳۴، ۵۶ و ۶۰ مورد توجه قرار گرفت.
در بین تمامی هفت بسته کاری تشریح شده، تنها بسته کاری ششم که مربوط به احداث کارخانه بهره برداری و نمکزدایی جدید در میدان منصوری است، باقی مانده که این بسته کاری نیز از پیشرفت بیش از ۹۹ درصدی برخوردار است و طی ماه های آینده به بهره برداری می رسد؛ باقی بسته های کاری از پیشرفت ۱۰۰ درصدی برخوردار شده اند.
سلطان کمالی؛ مجری طرح توسعه میدان منصوری که معتقد است میدان منصوری، همچون نگینی بر تارک شرکت متن می درخشد، در این زمینه به خبرنگار NIOC می گوید: کار توسعه این میدان در قالب هفت بسته کاری شامل لرزه نگاری، مطالعه جامع مخازن، مطالعات جانبی، حفاری، توسعه واحد بهره برداری موجود، احداث واحد بهره برداری و نمکزدایی جدید و احداث خط لوله انتقال نفت پیگیری شد که تنها بسته کاری باقیمانده از این طرح، احداث واحد بهره برداری و نمکزدایی است.
 وی با بیان اینکه اهداف تولیدی طرح توسعه میدان منصوری یعنی افزایش تولید تا سقف ۱۰۰ هزار بشکه در روز، مردادماه سال ۸۶ محقق شد، می افزاید: هم اکنون حدودد ۶ سال است که تولید نفت از این میدان به صورت پایدار و در سقف تعیین شده ادامه دارد.
صرفه جویی ۳۵ هزار دلاری در تولید هر بشکه نفت از میدان منصوری
مجری طرح توسعه میدان منصوری، پیشرفت این طرح را تا پایان تیرماه سال جاری ۹۷/۵درصد اعلام و اذعان می کند: اعتبار این طرح از محل منابع داخلی تامین می شود و تاکنون معادل ۱۳۰ میلیون دلار در این طرح هزینه شده است.
به گفته وی، بخشی از هزینه های صورت گرفته، در راستای انجام اقداماتی به منظور فراهم کردن زیرساخت ها در فاز دوم توسعه میدان منصوری است و این زیرساخت ها به نحوی آماده شده است که در فرایند توسعه فاز دوم، هیچ توقفی روی نمی دهد و نیازی به تغییر در زیرساخت های فاز اول نیز ایجاد نخواهد شد.
این گزارش بیانگر آن است که در فاز اول طرح توسعه میدان منصوری، علاوه بر انجام عملیات مرتبط با فاز اول، آب و برق مورد نیاز در فاز دوم نیز آماده شده و از آنجا که توسعه میدان منصوری در فاز دوم به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب واگذار شده، کار توسعه دهندگان در فاز دوم آسان­تر شده و زیرساخت های طرح به طور تقریبی آماده است.
کمالی به موضوع قابل توجه­تری نیز اشاره می کند و آن، صرف حداقل هزینه به ازای تولید هر بشکه نفت خام از میدان منصوری است. وی در این خصوص، با بیان اینکه تولید هر بشکه نفت از مخزن آسماری میدان منصوری به طور متوسط سه هزار دلار هزینه دربردارد، می گوید: این درحالی است که تولید هر بشکه نفت در قراردادهای بیع متقابل، حدود ۴۰ هزار دلار هزینه می برد و این مقایسه، ما را در ارزیابی بازدهی و سودآوری حاصل از طرح ها یاری می دهد.
وی در خصوص ویژگی­های نفت مخزن آسماری میدان منصوری با بیان اینکه API نفت این مخزن حدود ۲۹ و میزان گاز همراه نفت آن نیز ۴۵۰ فوت مکعب بر هر بشکه تولید است،اعلام می کند: متوسط میزان آب همراه مخزن آسماری بین سه تا پنج درصد است.
ضریب بازیافت بالا، اهمیت میدان منصوری را دوچندان کرده است
کارشناس ارشد مهندسی نفت طرح توسعه میدان منصوری در شرکت متن نیز در گفت و گو با خبرنگار NIOC به بیان ویژگی هایی از میدان منصوری می پردازد و با اشاره به ضریب بازیافت بالای این میدان عنوان می کند: بالا بودن این شاخص، موقعیت ویژه ای را برای میدان منصوری ایجاد و اهمیت این میدان را دوچندان کرده است.
علی حسینی می گوید: در حالیکه آخرین بررسی­ها نشان می­دهد متوسط ضریب بازیافت میادین نفتی در کشور حدود ۲۸ است، ضریب بازیافت میدان منصوری از مخزن آسماری تا ۴۷ درصد نیز برآورد شده که این امر، حاکی از پتانسیل های بالای این میدان نفتی است.
وی تصریح می کند: در حال حاضر شرکت نفت و گاز کارون از نفت مخزن آسماری میدان منصوری بهره برداری می کند و با توجه به ظرفیت­های این میدان، پیش بینی می کنیم امکان افزایش ضریب بازیافت نیز وجود داشته باشد.
این کارشناس در خصوص فرایند جداسازی نمک از نفت خام مخزن آسماری توضیح می دهد: با وجود اینکه در گذشته از روش ته­نشین سازی برای جداسازی نمک نفت استفاده می شد، اما در فاز توسعه میدان منصوری و به منظور جداسازی نمک از نفت، از روش الکترواستاتیک که روش جدید در این حوزه به حساب می آید، استفاده می شود.
گفتنی است میدان نفتی منصوری در ۶۰ کیلومتری شمال خلیج فارس و تقریبا ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز در ناحیه خشک جنوب غربی واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۰۸:۴۹۵۰۹ بازدید