سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

هزینه های توسعه ای میدان مشترک فروزان

با آماده‌سازی یک مجموعه کامل سرچاهی در چاه F16-4 میدان مشترک فروزان توسط اداره مهندسی تعمیر و تکمیل چاه منطقه خارگ، یک میلیون دلار در هزینه‌ها صرفه‌جویی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع­رسانی شرکت ملی نفت ایران، سیستم تکمیل قبلی این چاه به صورت دوگانه بود که به علت منسوخ شدن این نوع تکمیل به علت نداشتن هنگر در رشته تکمیلی و نیز تولید از لوله جداری، تغییر روش از تکمیل دوگانه به تکمیل یگانه در دستور کار متخصصان اداره مهندسی و تعمیر و تکمیل چاه منطقه خارگ قرار گرفت.
در این راستا به دلیل اتمام تاج­های سرچاهی مناسب برای میدان فروزان و نیز نرسیدن تاج­های خریداری شده جدید، امکان ناتمام ماندن عملیات حفاری و صرف هزینه‌های فراوان دکل وجود داشت که با انجام این عملیات، از صرف این هزینه‌ها جلوگیری به عمل آمد.
بر اساس این گزارش، در این عملیات با استفاده از وسایل موجود در انبار اسقاطی جزیره خارگ و انبار عملیات کالا که هر کدام محصول یک شرکت مجزا هستند و نیز پس از انجام تعمیرات مورد نظر که حدود یک ماه به طول انجامید، سرانجام تمامی سه قسمت اصلی تاج بر روی هم قرار گرفت و تمامی آزمایش های آن در کارگاه تکمیل چاه خارگ با موفقیت انجام شد.
گفتنی است هم‌اکنون دکل آبان ۶ در حال انجام عملیات حفاری بر روی چاه F16-4 میدان مشترک فروزان است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ مرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۵۱۳۲۷ بازدید