سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

حفاری و تکمیل ۳۷ حلقه چاه انحرافی- افقی

رئیس اداره عملیات ویژه شرکت ملی حفاری ایران از حفاری ۳۷ حلقه چاه انحرافی و افقی در سال جاری خبر داد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهران عالیپور از حفاری ۳۷ حلقه چاه انحرافی و افقی با متراژ ۱۹ هزارمتر خبر داد و گفت : چاه های حفاری شده در محدوده عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، نفت مرکزی و شرکت فلات قاره بوده است.
عالیپور افزود: در ۵ ماهه نخست امسال بیش از یکهزار مغزه گیری از لایه های مختلف زمین و در اندازه های مختلف به منظور تجزیه و تحلیل طبقات درون زمین از قبیل خصوصیات سنگ مخزن، میزان تراوایی، تخلخل، وجود نفت، گاز و آب های زیر زمینی با ابزار و تجهیزات خاص در چاه های عمودی و جهت دار انجام شده است.
وی گفت: با استفاده از این تکنیک، اطلاعات سازند و ویژگی های آن در اختیار مهندسان مخازن به منظور طراحی چاه قرار گرفته و از حفاری چاه های متعدد برای ارزیابی جلوگیری به عمل می آید.
عالیپور به مزایای اصلی مغزه گیری اشاره کرد و گفت: با این روش اطلاعات دقیق مخزن، شیب و جهت لایه ها، گسل ها و طراحی برنامه تولید اولیه و ثانویه از مخزن به دست می آید.
وی حفاری چاه های انحرافی و افقی را یکی از عملیات تخصصی و بسیار ارزشمند در صنعت نفت عنوان کرد و گفت: واحد عملیات ویژه شرکت ملی حفاری ایران با داشتن کارشناسان و مهندسان مجرب توانایی ارائه هر گونه فعالیت فنی/تخصصی را در قالب ۱۵ گروه تخصصی در زمینه حفاری چاه های جهت دار، افقی، عبور از کنار مانده، جهت یابی و همچنین بازکردن پنجره با استفاده از ابزار whipstok را داراست؛ به طوری که در سال گذشته، تعداد ۷۲ حفره به متراژ ۴۰ هزار متر تکمیل شده و در مدار تولید قرار گرفت.
عالیپور یادآور شد: هم اکنون نزدیک به ۲۰۰ کارشناس خبره در این واحد حضور دارند که همگی دوره های تخصصی را در داخل و خارج از کشور گذرانده و از تجربه کافی برخوردار هستند. این واحد توانایی رفع نیازهای واحدهای متقاضی در داخل کشور را نیز دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ مرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۵۰۴۱۷ بازدید