سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

آیا گره کور مشارکت خارجی در صنعت نفت مکزیک…

انریکه پنانیئتو؛ رئیس جمهور مکزیک برنامه بلند پروازانه ای را برای ورود شرکت های خارجی در صنعت نفت این کشور تدوین کرده است؛ برنامه ای که با اهداف ملی کردن صنعت نفت این کشور مطابقت ندارد و طی ۷۵ سال گذشته بی سابقه بوده است. هر چند که به عقیده برخی این برنامه می تواند بخش انرژی این کشور را متحول کند و به اقتصاد آن کمک کند.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مکزیک که یکی از مهم ترین دارندگان منابع غنی و نفت گاز جهان محسوب می شود، طی سال های اخیر به دلیل  انحصار صنعت نفت خود در دست شرکت دولتی نفت پمکس، کاهش تولید شایانی را متحمل شده است، شرکتی که به گفته منتقدان، شایستگی لازم را برای استخراج نفت و گاز از سنگ های شیستی و حتی چاه های نفت و گاز ندارد.
تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۳، حدود ۲۰ درصد کمتر از سطح تولید سال ۲۰۰۲ و نزدیک به ۲٫۶ میلیون بشکه نفت خام در روز بوده است.
از آنجا که بخش نفت ۱۶ درصد از صادرات این کشور را تشکیل داده و یک سوم از درآمد دولت محسوب می شود، این کاهش تولید دولت را با کسری بودجه عظیمی مواجه ساخته است. تغییر این رویه از یک سو می تواند به مکزیک کمک کند و از سوی دیگر می تواند منبع امن نفتی برای کشورهای غربی به شمار آید.
به نوشته نیویورک تایمز، پنا نیئتو، سیاستمداری که سال گذشته با آرمان های بسیار بر سر کار آمد، می خواهد به پمکس اجازه دهد که شرکت های خارجی وارد عرصه تولید شوند. طرح وی که نیازمند تغییر در قانون اساسی این کشور است، به خارجی ها اجازه می دهد که در سود و ریسک تولید نفت شریک شوند و در عین حال مالکیت منابع نفت در دست مکزیک باقی بماند.
از زمان انتشار این خبر، شرکت های امریکایی و اروپایی آمادگی خود را برای حضور در صنعت نفت این کشور اعلام کردند؛ اما اجرای این تغییرات از طرف انریکه پنا نیئتو نیازمند تحول در خط مشی سیاستمداران این کشور است که مخالف حضور خارجی ها در صنعت نفت این کشور هستند.
مکزیک، اولین تولید کننده عمده نفت خام است که در سال ۱۹۳۸ صنعت نفت خود را ملی کرد. از آن زمان، رهبران بسیاری تصمیم داشتند که به شرکت های نفت خارجی اجازه دهند تا در این صنعت سرمایه گذاری کنند؛ اگرچه این موضوع از طرف مخالفان سیاسی منع شد؛ مخالفانی که حتی از داخل حزب خود این رهبران بودند.
آخرین تصمیم برای این تغییر از طرف حزب رئیس جمهور کنونی ارائه شد که خود دیر زمانی مخالف این تحول بود؛ هرچند که رهبران دیگر احزاب همچنان مخالف این تغییر هستند و تهدید به اعتراض کرده اند.
با این وجود رییس جمهور مکزیک رفراندوم های گسترده ای را از سال گذشته برگزار کرده که نتایج اقتصادی خوبی را برای این کشور به همراه داشته است. اما تغییر قانون اساسی برای ورود شرکت های خارجی در صنعت نفت این کشور بعید به نظر می رسد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ مرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۵:۳۳۳۵۹ بازدید