سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

مروری بر آخرین وضعیت پروژه های سرمایه ای

مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در گزارشی، به بررسی آخرین وضعیت طرح ها و پروژه های سرمایه‌ای در دست اقدام این شرکت در زمینه عملیات اکتشاف و پشتیبانی آن در حوزه دریای خزر پرداخته است؛ گزارشی که مرور آن، دسترسی به اطلاعات جامعی را در خصوص آخرین وضعیت طرح های در دست اقدام در این حوزه ممکن می سازد. 

بر اساس این گزارش، شرکت نفت خزر به منظور دستیابی به منابع هیدرکربوری موجود در مناطق عمیق دریای خزر و مناطق مرزی شمال کشور (استان­های گیلان، مازندران و گلستان)، طرح­ها و پروژه­های اکتشاف نفت و گاز را در دستور کار قرار داده است. در این راستا عملیات اکتشاف دریای خزر از اواخر سال ۱۳۸۸ آغاز شده و هم­اکنون در حال اجرا به­وسیله سکوی حفاری نیمه شناور ایران امیرکبیر است؛ این سکو در فاصله بیش از ۲۵۰ کیلومتری از سواحل دریای خزر در منطقه ای نزدیک به مرز جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. در این میان به منظور انجام عملیات اکتشافی و پشتیبانی از آن، پروژه های متعددی توسط شرکت نفت خزر تعریف شده و در دست اقدام قرار گرفته است که از آن جمله می توان به عملیات اکتشافی در دریای خزر، لرزه نگاری دوبعدی در منطقه مرزی ترکمنستان واقع در استان گلستان، ساخت شناور کاسپین، احداث ساختمان اداری، آزمایشگاه و آشیانه پرواز در پایگاه عملیاتی نکاء و احداث حوضچه فراگیر نکاء اشاره کرد.

عملیات اکتشافی در دریای خزر
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عملیات اکتشافی در دریای خزر هم‌اکنون در موقعیت بلوک اکتشافی ۲/۶ در عمق ۷۰۳ متری دریای خزر درحال انجام است و طبق برنامه تدوین شده، حفاری چاه جدید تا عمق ۴۰۲۲ متر از سطح دریا ادامه خواهد یافت. تسهیلات جانبی این عملیات نظیر مشاور حفاری، دستگاه ROV و … فراهم شده و برای برخی محدودیت­ها نظیر امکان بهره­مندی از تجهیزات لازم برای کار در آب­های عمیق، تعمیر سیستم فوران­گیر (BOP)، تامین سوخت، تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز جهت نظارت بر عملیات و … نیز تمهیداتی اندیشیده شده است. همچنین موضوع تعمیر و نگهداری سکوی حفاری از موضوعات مهم عملیات اکتشافی است که بررسی و پیگیری لازم در مورد آن در دست اقدام است.
لرزه نگاری دوبعدی در استان گلستان
این پروژه در امتداد مرز ایران- ترکمنستان و در پهنه­ای به ابعاد ۱۴۰ در ۴۰ کیلومتر که به طور عمده شامل تپه ماهور و دشت است، در حال اجراست. در مجاورت این مرز، چاه­های گازی کشور ترکمنستان در حال تولید گاز هستند. این پروژه در دو فاز غربی و شرقی تعریف شده و شهر مرزی اینچه برون به عنوان محل اقامتگاه گروه عملیاتی، در حد فاصل این دو فاز قرار گرفته است. پیشرفت فیزیکی این پروژه معادل ۱۹ درصد است و مواردی مانند وجود معارضین محلی (اراضی کشاورزی)، تالاب‌های بین المللی، شوره­زار و استخرهای پرورش آبزیان در محدوده عملیات و عبور رودخانه اترک از مسیر عملیات، از جمله تنگناهای موجود در برداشت اطلاعات دو بعدی در این منطقه به شمار می روند که برای رفع آنها اقدامات لازم در دست انجام است.
ساخت و راه اندازی شناور کاسپین
ساخت و راه اندازی این شناور، توسط شرکت صدرا با پیشرفت فیزیکی واقعی معادل ۱۰۰ درصد در بخش ساخت و ۹۷ درصد در بخش راه‌اندازی در حال انجام است. در راستای بهره‌برداری از این شناور، نصب رادار و Airframe و آزمایشات دریانوردی و اخذ کلاس‌بندی نیز در دستور کار است.
احداث چند ساختمان در پایگاه عملیاتی نکا
این پروژه شامل احداث ساختمان اداری، ساختمان چند منظوره، آزمایشگاه ژئوفیزیک و آشیانه پرواز در پایگاه عملیاتی نکاست که با پیشرفت فیزیکی واقعی معادل۴۰ درصد تا پایان اردیبهشت ماه ۹۲ همراه بوده و هم اکنون نیز در حال اجراست. پیش بینی می شود تا پایان مهرماه امسال، عملیات عمرانی این پروژه به اتمام برسد و پس از آن نسبت به انجام معماری داخلی و تجهیز این ساختمان‌ها و محوطه‌سازی مجموعه اقدام شود.
به گزارش NIOC، علاوه بر فعالیت­های شرکت نفت خزر، شرکت پایانه های نفتی ایران در راستای توسعه تاسیسات و امکانات مورد نیاز صنعت نفت در شمال کشور پروژه های مختلفی را در دست اقدام دارد که احداث حوضچه فراگیر نکا، از مهم ترین این اقدامات است. این پروژه تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری با پیشرفت فیزیکی واقعی معادل ۶۳ درصد همراه بوده و تاکنون یال­های شرقی و غربی آن ساخته شده است. با احداث این حوضچه، امکان تردد کشتی‌های ۶۳ هزار تنی در این منطقه فراهم خواهد شد.
مهمترین فعالیت این پروژه، “انجام عملیات لایروبی حوضچه موجود نکا” است که عملیات مربوطه در خرداد ماه امسال آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود بعد از ۱۸ ماه این پروژه تحویل موقت شود. میزان این لایروبی ۴٫۵ میلیون مترمکعب است و پیمانکار پروژه، عملیات مزبور را به کمک دو دستگاه لایروبی (از نوع کاتر) با ظرفیت ۷۰۰ مترمکعب در ساعت انجام خواهد داد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ مرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۵۷۴۹۶ بازدید