سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

کمپرسورهای گازی پروژه تزریق گاز نرگسی راه اندازی

مجری طرح جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: به همت متخصصان داخلی، کمپرسورهای گازی مرحله چهارم ایستگاه جمع آوری و تزریق گاز به میدان نفتی نرگسی راه اندازی شد.
سید جمشید حسینی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: با توجه به اهمیت راه اندازی این ایستگاه و پیچیدگی عملیات نصب، کنترل و راه اندازی کمپرسورها، کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب بر اساس دانش و تجربیات خود و تلاش بی وقفه این کمپرسورها را راه اندازی کردند.
وی با بیان این که این پروژه با هدف کاهش آلاینده های زیست محیطی و تامین گاز مورد نیاز تزریق به مخزن آسماری میدان نرگسی اجرا شده است، گفت: با راه اندازی این پروژه از ورود روزانه ۱۹ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت به محیط زیست پیشگیری و فرآیند تزریق گاز و فشار افزایی مخزن نرگسی آغاز می شود.
مجری طرح جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: در این پروژه یک ایستگاه تقویت فشار گاز برای جمع آوری حدود ۱۹ میلیون فوت مکعب گاز و تقویت فشار آنها تا ۲۹۰۰ پام (پوند بر اینچ مربع)، یک واحد آبزدایی گاز، خطوط لوله برای ارسال گازها به چاه های تزریقی و تسهیلات سرچاهی تزریق طراحی و احداث شده است.
حسینی افزود: ایستگاه جمع آوری و تزریق گازهای همراه میدان نفتی نرگسی، یکی از بزرگترین و مهمترین ایستگاه های تزریق گاز در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است که راه اندازی به موقع آن از برنامه های تولید صیانتی محسوب می شود.
وی افزود: راه اندازی کامل این ایستگاه که در مرحله راه اندازی آزمایشی قرار دارد افزون بر حفظ محیط زیست، موجب افزایش فشار مخزن آسماری میدان نرگسی در راستای تولید صیانتی از این میدان خواهد شد.
به گفته حسینی، مهمترین تاثیر اجرای این پروژه، کاهش حداقل ۹۰ درصدی حجم آلاینده های هیدروکربوری ناشی از سوختن گازهای همراه از یک سو و افزایش حجم نفت تولیدی مخزن به میزان ۱۲۰ میلیون بشکه در طول دوره برداشت است.
به گزارش NIOC، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان قطب اقتصاد انرژی و بزرگترین بخش بالا دستی صنعت نفت کشور، با اجرای طرح جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت (NO FLARING) رعایت الزامات زیست محیطی را در اولویت فعالیت های خود قرار داده است.
پروژه جمع آوری گازهای همراه میدان نفتی نرگسی مهمترین و بزرگترین پروژه زیست محیطی مناطق نفتخیز در استان بوشهر محسوب می شود که با همت و توان متخصصان داخلی و با هدف عمل به الزامات توسعه پایدار و حرکت در راستای صیانت از مخازن نفت و گاز اجرایی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ مرداد ۱۳۹۲ساعت: ۰۸:۴۵۷۲۰ بازدید