سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

قرارداد ساخت چهار دستگاه حفاری خشکی ۲۰۰۰ HP

با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، قرارداد ساخت چهار دستگاه حفاری خشکی با قدرت ۲۰۰۰ اسب بخار میان شرکت ملی حفاری ایران، جهاد دانشگاهی علم و صنعت و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب امضا شد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، قرارداد ساخت چهار دستگاه حفاری مجهز به تاپ درایو، سیستم های پیشرفته سیال، برقی، هیدرولیکی و نمودارگیری در حین کار، میان شرکت ملی حفاری ایران، جهاد دانشگاهی علم و صنعت و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب امضا شد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به دستاوردهای صنعت نفت در زمینه ساخت داخل به ویژه در ۲ سال اخیر گفت: هم اکنون در اجرای بسیاری از پروژه های نفت و گاز از خدمات، قطعات و تجهیزات ساخته شده به دست متخصصان داخلی استفاده می شود.
قلعه بانی افزود: توان متخصصان داخلی به حدی رسیده است که هم اکنون در بخش پمپ های درون چاهی، مواد شیمیایی، ساخت توربین، رشته های تکمیلی و کمپرسورها به خودکفایی رسیده ایم.
وی با بیان اینکه هم اکنون از ۳۶۰ مخزن موجود در کشور تنها ۱۸۰ مخزن در حال بهره برداری است، گفت: صنعت نفت به ویژه در بخش نفت و گاز نیازمند توسعه چشمگیر است به ویژه هم اکنون که از نظر دارا بودن ذخایر نفت و گاز از رتبه بالایی در جهان برخورداریم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به وجود ۱۸۰ مخزن تعیین تکلیف نشده نفت و گاز در کشور، گفت: این مخازن فرصت و همچنین ظرفیت مناسب و قابل توجه ای برای پیمانکاران و سازندگان داخلی به ارمغان می آورد تا بتوانند در بخش حفاری، بهره برداری و توسعه این میادین سرمایه گذاری کنند.

قلعه بانی با تاکید بر استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و موسسات دانش بنیان، اظهار امیدواری کرد که بتوان با تعامل مثبت و سازنده با دانشگاهیان، گام های بلندی را در زمینه خودکفایی صد در صدی صنعت نفت برداشت.
سهم ۶۷ درصدی ساخت داخل دستگاه های حفاری
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه از سال ۱۳۸۱ تاکنون فعالیت های پژوهشی موفقی بر روی تجهیزات مختلف حفاری از جمله پمپ های سیمان زنی، موتورهای درون چاهی و تاپ درایو انجام شده است، گفت: نتیجه این فعالیت های پژوهشی استفاده از تجهیزات داخلی و بومی سازی شده به دست متخصصان در عملیات حفاری است.
حمیدرضا گلپایگانی افزود: هم اکنون سهم داخل در ساخت دستگاه های حفاری ۴۵ درصد است که با امضا قرارداد ساخت این چهار دستگاه حفاری سهم بومی سازی ساخت دکل به ۶۷ درصد ارتقا می یابد.
وی اعتبار مورد نیاز برای ساخت چهار دستگاه حفاری را ۹۰ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: از این میزان ۵۴ میلیون یورو در قالب ریالی و ۳۶ میلیون یورو به صورت ارزی تامین می شود.
گلپایگانی در مورد نحوه پرداخت اعتبار به کارفرما گفت: ۲۵ درصد از مبلغ پروژه به صورت پیش پرداخت،۵۰ درصد زمانی که تجهیزات در یارد قرار می گیرد و ۲۵ درصد باقیمانده در زمان راه اندازی دستگاه حفاری، پرداخت می شود.
وی در مورد زمان تحویل دستگاه های حفاری، تصریح کرد: بر اساس قرارداد دو دستگاه از این چهار دستگاه بعد از ۲۸ ماه و دو دستگاه دیگر بعد از ۳۱ ماه تحویل می شود.
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، اظهار امیدواری کرد که امضا این قرارداد، گام بلندی در راستای ساخت داخل دستگاه های حفاری و همچنین صادرات آن به کشورهای خارجی در سال های آینده باشد.
ساخت داخلی دکل های حفاری، سرآغاز توسعه بخش بالادستی
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اظهار امیدواری کرد که این قرارداد سه جانبه میان شرکت ملی حفاری، جهاد دانشگاهی و مناطق نفت خیز جنوب سرآغازی برای توسعه بخش بالادستی و مقدمه ای برای صدور خدمات فنی باشد.
حمید بورد با اشاره به توانمندی صنعت نفت در بخش مهندسی حفاری، اظهار کرد: شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با هدف حمایت از سازندگان داخلی، کمک به ساخت داخل و همچنین توسعه ناوگان حفاری کشور، اقدام به امضا این قرارداد کرده است.
بورد افزود: امیدورام در آینده ای نزدیک بتوانیم دستگاه های حفاری را به بومی سازی صد در صدی برسانیم. ضمن اینکه قدم های بعدی باید در راستای ساخت دستگاه های حفاری دریایی برداشته شود.
پژوهش و تحقیق مقدمه رسیدن به فناوری پیشرفته ایرانی است
رئیس جهاد دانشگاهی علم و صنعت با بیان اینکه ساخت چهار دستگاه حفاری با همکاری شرکت “توسعه طرح های صنعتی فناوران پارسیان” ساخته می شود، گفت: این اقدام می تواند موتور توسعه فناوری در کشور باشد.
حمیدرضا طیبی با بیان اینکه صنعت نفت دارای فناوری های جامع و پیچیده ای است، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی علم و صنعت از تمام توان خود برای کمک به ساخت داخل به ویژه در پروژه های نفت و گاز استفاده می کند.
مدیرعامل شرکت توسعه طرح های صنعتی فناوران پارسیان نیز گفت: هم اکنون این شرکت از تمام توان خود برای ارتباط بین سازندگان و صیف های علمی زیر نظر کنسرسیوم استفاده می کند.
 محمد نادری همچنین خواهان حمایت بودجه ای شرکت ملی نفت ایران از پروژه های پژوهشی جهاد دانشگاهی به عنوان یک قطب علمی، پژوهشی شد و گفت: پژوهش و تحقیق در نهایت موجب رسیدن به فناوری پیشرفته ایرانی و خودکفایی صنایع داخلی کشور می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *