سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

سطح اختیارات شرکت های تابعه شرکت ملی نفت

با پیاده سازی کامل طرح نظام‌مند کردن فرایند ایجاد تا تصویب طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌ای، میزان تفویض اختیارات به شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران افزایش می یابد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، طرح نظام­مند کردن فرایند ایجاد تا تصویب طرح­ها و پروژه­های سرمایه ای در این شرکت، اهداف متعالی متعددی را دنبال می کند که از جمله آن، تفویض اختیارات به شرکت‌های تابعه در چارچوب بلوغ سازمانی و ابعاد و اندازه این شرکت­هاست.
بر این اساس، به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و شرکت نفت و گاز پارس برای پیگیری پروژه ها از محل منابع داخلی (سرمایه ای)، اختیارات بیشتری داده می شود.
همچنین واگذاری اختیار ایجاد پروژه­های مطالعه امکان­سنجی اولیه به تمام شرکت­ها، سازمان­ها و مدیریت­های تابعه ملی نفت ایران، از دیگر بندهای طرح نظام­مند­سازی فرایند ایجاد تا تصویب طرح­ها و پروژه­های سرمایه ای در این شرکت است.
به گزارش مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، طرح نظام‌مندسازی ایجاد تا تصویب طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌ای با توجه به ضرورت وجود آن، تدوین و در سال ١٣٩٠ برای اجرا ابلاغ شد؛ این نظام که فرایند بررسی وتصویب طرح‌هاو پروژه‌های سرمایه‌ای را مشخص کرده است، در همان سال ۹۰ به­طور آزمایشی درشرکت‌ها، سازمان‌‌هاو مدیریت‌های تابعه پیاده سازی شد.
در مرحله بعد و بر اساس بند “۲” ابلاغ مصوبه سال١٣٩٠ این طرح، بازنگری واصلاح طرح باهمکاری شرکت‌ها، سازمان‌‌ها و مدیریت‌های تابعه توسط مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۱ انجام شد که در این راستا توسط کارگروه طرح نظام­مندسازی، ١۸جلسه آموزش، بررسی، بحث و تبادل نظر در پنج شرکت تابعه برگزار و نتایج آن، منجر به بازنگری در روش اجرایی این طرح شد.
بر اساس این گزارش، از ابتدای سال ۹۱، ساده سازی بکارگیری این طرح از طریق تهیه و تنظیم دستورالعمل­های لازم در دستور کار قرار گرفت و عملکرد شرکت­ها، سازمان­ها و مدیریت­های تابعه در بکارگیری طرح نظام­مند کردن فرایند ایجاد تا تصویب طرح­ها و پروژه­های سرمایه ای بررسی شد.
 اهداف طرح نظام­مند کردن فرایند ایجاد تا تصویب طرح­ها و پروژه­های سرمایه­ای
به گزارش NIOC، طرح نظام­مند کردن فرایند ایجاد تا تصویب طرح­ها و پروژه­های سرمایه­ای، ضمن بررسی فرایند چگونگی و روش اجرایی ایجاد طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌ای، اختیاراتی نیز برای ایجاد این طرح­ها و پروژه­ها به شرکت­‌های تابعه می دهد.
یکسان‌سازی مراحل ایجاد تا تصویب طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌ای درشرکت‌ها، سازمان‌ها و مدیریت‌های تابعه، مدیریت ایجاد پروژه‌های ضروری با توجه به اهداف و برنامه‌ها و جلوگیری از ایجاد پروژه‌های غیرضروری با عنایت به محدودیت منابع مالی و واگذاری انجام اولویت بندی از دیدگاه عملیاتی به شرکت ها، سازمان ها و مدیریت های تابعه با توجه به لزوم توجیه و اولویت بندی پروژه‌های ضروری از منظر اهداف و استراتژی‌های شرکت ملی نفت ایران و دولت، از دیگر اهداف طرح نظام­مند کردن فرایند ایجاد تا تصویب طرح­ها و پروژه­های سرمایه ای شرکت ملی نفت ایران است.
این گزارش حاکی است: انجام ممیزی عملکرد طرح در راستای اجرای صحیح روش اجرایی طرح و فرایندهای مربوطه، سبب سلامت و شفاف‌سازی اداری شرکت­های تابعه خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *