سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

کاهش سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی

  بررسی ها نشان می دهد مجموع سرمایه گذاری انجام شده در حوزه انرژی های پاک طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۳، نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۲ کاهش محسوسی را تجربه کرده است و در این روند نزولی، کشورهای اروپایی نقش بسزایی داشته اند. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیریت برنامه ریزی تلفیقی این شرکت در گزارشی به بررسی روند سرمایه گذاری جهانی در حوزه انرژی های پاک پرداخته است که بر مبنای آن، این میزان سرمایه گذاری در فصل اول سال ۲۰۱۳ نسبت به سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است؛ این درحالیست که سرمایه گذاری جهانی در حوزه انرژی های پاک در سال ۲۰۱۲ نیز نسبت به سال ۲۰۱۱ روندی نزولی داشته است.
بر اساس این گزارش، اروپا در این روند نزولی نقش بسزایی دارد به طوریکه میزان سرمایه گذاری صورت گرفته این منطقه در حوزه انرژی های پاک طی سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ نیز نسبت به سه ماهه نخست این سال، ۴۴ درصد کاهش یافته و به حدود ۹٫۵ میلیارد دلار بالغ شده است. همچنین سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه انرژی های پاک در سه ماهه دوم سال ۲٠١٣ نسبت به زمان مشابه در سال ۲٠١۲، ۱۶ درصد کاهش یافته است.
از سوی دیگر و به رغم کاهش سرمایه گذاری به خصوص در منطقه اروپا، مجموع سرمایه گذاری جهانی در حوزه انرژی های پاک در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۳ نسبت به سه ماهه اول این سال، ۲۲ درصد رشد کرده است که در این زمینه، کشورهای چین، آمریکا، ژاپن، آفریقای جنوبی و استرالیا پیشتاز بوده اند.
سرمایه‌گذاری‌ جهانی در انرژی‌های پاک در فصل دوم سال ۲۰۱۳ به رقم ۵۳٫۱ میلیارد دلار رسیده است که از لحاظ میزان رشد سرمایه‌گذاری، ایالات متحده آمریکا با ۱۵۵ درصد رشد و چین با ۶۳ درصد رشد سرمایه گذاری در فصل دوم سال جاری میلادی نسبت به فصل اول، رتبه های اول و دوم را در این زمینه به خود اختصاص داده اند. آفریقای جنوبی نیز به میزانی برابر با فصل گذشته، ۸٫۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است.
این گزارش حاکیست در بین کشورهای اروپایی، آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا جزو کشورهای پیشرو در این نوع سرمایه گذاری هستند و بیشترین سرمایه‌گذاری جهانی در انرژی‌های پاک از آوریل تا ژوئن ۲۰۱۳، در مزارع بادی و پارک‌های خورشیدی صوزت گرفته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ مرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۰۷۳۹۲ بازدید