سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

تولید روزانه ۷۵۰۰ بشکه نفت ازمیدان بندکرخه در نیمه اول ۹۳

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مجری طرح توسعه میدان نفتی بندکرخه اظهار داشت: هدف از توسعه این میدان، حفاری دو حلقه چاه توصیفی و تعمیر یک حلقه چاه برای رسیدن به تولید زودهنگام ٧ هزار و ۵٠٠ بشکه نفت در روز  و در نهایت تولید ۴۰ هزار بشکه نفت خام در روز پس از توسعه کامل میدان می باشد.

وی افزود: طبق برآورد به عمل آمده در لایه‌های ایلام و سروک، میزان نفت درجای این میدان به طور تقریبی ۴ میلیارد بشکه پیش‌بینی شده و مخازن هدف در این میدان، سازند ایلام و سروک است (لایه ایلام حدودا ۹/۱ میلیارد بشکه و لایه سروک حدود ۷/۱ میلیارد بشکه) که نفت ارزیابی شده در لایه ایلام دارای درجه سنگینی API ٢٣ و نفت لایه سروک دارای درجه سنگینی API ١٨ است.

مهندس پولادی وندا توضیح داد: اجرای فاز اول توسعه در کوهانک جنوبی میدان است و پروژه لرزه نگاری ۳ بعدی میدان توسط قرارگاه خانم الانبیا (ص) و شرکت پارس پترو به اتمام رسیده، شرکت سرمایه گذاری سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) که طرف قرارداد شرکت مهندسی و توسعه نفت به شیوه بیع متقابل می باشد اطلاعات لرزه نگاری را برای پردازش به ۲ شرکت داده پردازی داده که پردازش آن تا کنون حدود ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی در ادامه افزود: عملیات حفاری میدان به شرکت گلوبال پترو تک کیش واگذار شده بود و از آنجا که شرکت مذکور موفق به تأمین کالای حفاری نشد، منتظر تصمیمی از سوی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران هستیم تا بر اساس آن حفاری نیز به شرکت ساتا واگذار شود.

پولادی وندا اظهار داشت: تأسیسات روزمینی تا کنون ۲۵ درصد پیشرفت داشته  و MDP جدید هنوز نهایی نشده و یک HOA با شرکت ساتا امضا شده که بر اساس آن، شرکت ساتا با حفاری یک حلقه چاه، MDP نهایی میدان را اعلام خواهد کرد که ۹۰ درصد هم پیشرفت داشته است.

مجری طرح در پایان گفت: نفت این میدان پس از تولید با خط لوله ۳۶ اینچ به تلمبه‌خانه غرب کارون که توسط شرکت متن راه‌اندازی می‌شود منتقل خواهد ‌شد.

گفتنی است: میدان نفتی بند کرخه به طول ۵۰ کیلومتر و عرض ۵ کیلومتر در ٣٠ کیلومتری شمال غربی اهواز در بلوک مهر قرار دارد؛ این میدان حالت کوهانکی دارد و شامل ٣ کوهانک جنوبی، شمالی و میانی می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *