- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

رشد ۱۳٫۷ درصدی حفاری با هوا در سال جاری

رئیس اداره حفاری با هوا شرکت ملی حفاری ایران از انجام۸۹۳۳ مورد خدمات فنی حفاری با استفاده از روش حفاری با هوا خبر داد و گفت: متراژ حفاری در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته،۱۳٫۷ درصد رشد داشته است. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، تورج بهبهانی از به کارگیری تجهیزات جدید در زمینه حفاری با هوا خبر داد و گفت: در راستای ارتقاء توان عملیاتی و ارائه خدمات فنی مهندسی مورد نیاز چاه های نفت و گاز، ۲۰ دستگاه کمپرسور پیچشی (SCREW ) و هفت دستگاه بوستر به ناوگان واحد حفاری با هوا شرکت ملی حفاری ایران افزوده شد.
ارائه خدمات همزمان فنی به ۵ دستگاه حفاری
وی با بیان اینکه مجموعه پنجم حفاری با هوا در دستگاه حفاری ۴۹ فتح با راه اندازی این دستگاه های جدید از سوی متخصصان خدمات فنی، عملیاتی شده است، افزود: راه اندازی این تجهیزات همچنین امکان ارائه خدمات در ۵ دستگاه حفاری به طور همزمان را فراهم کرده است. گفتنی است: هم اکنون شرکت ملی حفاری ایران در مناطق عملیاتی دالان، کنگان، نار و تابناک مشغول فعالیت است.
وی تصریح کرد: حفاری توسعه ای میادین مهم گازی کشور در حوزه زاگرس جنوبی تحت پوشش شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از قبیل میادین نار، کنگان، هما، شانول، وراوی، تابناک، آغار، دالان، دی و سفیدزاخور در استان های فارس و بوشهر با استفاده از روش حفاری با هوا  صورت می پذیرد.
بهبهانی، حفاری با هوا را روشی فنی با هدف کم کردن فشار هیدرواستاتیک بر روی مته و راهی برای کم کردن هزینه حفاری و بازدهی بیشتر و همچنین جایگزین کردن هوا به جای سیال سبک حفاری عنوان کرد.
به گفته بهبهانی، سازندهای دارای هرزروی و فشار پایین مخزن، سازندهای سخت و متوسط با سرعت حفاری کم، سازندهای دارای آب نفوذی کم و سازندهای حساس با آب که امکان استفاده از سیالات معمول حفاری را محدود می کند، گزینه های مناسب برای حفاری با هوا و سیالات پنوماتیکی هستند.
حفاری ۳۰ حلقه چاه با متراژ ۶۵ هزار متر با هوا
بهبهانی مهمترین مزایای این روش را سرعت حفاری بالا، کمترین آسیب به سازند، برگشت سریعتر کنده ها به سطح، قابلیت حفاری در سازندهای کم فشار و کاهش هزینه های حفاری نام برد و افزود: در سه سال گذشته بیش از ۳۰ حلقه چاه با متراژ حدود ۶۵ هزار متر توسط متخصصان ملی حفاری با این روش حفاری و تکمیل شده است.
وی یکی از کارهای شاخص این واحد را حفاری تا عمق ۳۶۱۷ متر باکف فشرده (STIFF FOAM DRILLING) در یکی از چاه های اکتشافی عنوان و تصریح کرد: هم اکنون حفاری با هوا در مناطق نفت خیز کشور به روش حفاری با کف فشرده، گل هوا زده، هوای خشکی و مرطوب انجام می شود که حفاری با کف فشرده و سیال هوا زده در ایران کاربرد بیشتری دارد.
[1] [2] [3] [4]