سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN
مدير منابع انساني شركت مهندسي و توسعه نفت:

نیروی انسانی سرمایه اصلی ماست

نقش منابع انسانی در شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) که تنها سرمایه اش نیروی انسانی متخصص است، باید کلیدی و اساسی باشد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نف، مدیر منابع انسانی این شرکت ضمن بیان مطلب فوق گفت: نقش نیروی انسانی می تواند در حوزه های مختلف از جمله ساختاری، آموزش، ورزش، سلامت و بهداشت خود را نشان دهد و اگر مدیریت منابع انسانی در این موارد موفق باشد، می تواند کارکنان موفقی را به شرکت معرفی کند. کارکنانی که هدف آنها ایجاد شرایط بهتر برای تولید از منابع هیدروکربوری در پروژه های  بالادستی شرکت ملی نفت ایران است.

 

زارعی با اشاره به ماموریت های شرکت مهندسی و توسعه نفت یادآور شد: پروژه های در دست شرکت متن در ابعاد وسیعی است که شرکت های بهره بردار زیرمجموعه شرکت ملی نفت، برای افزایش تولید و رقابت بین المللی به آنها چشم دوخته اند. از این رو برای رسیدن به این اهداف لازم است، نیروی انسانی متخصص با شرایط مناسب وجود داشته باشد.

 

وی تاکید کرد: این ضرورت به ویژه در حوزه میادین مشترک نمایان می شود.

 

مدیر منابع انسانی «متن»، وجود سه شیفت کاری متوالی در مناطق عملیاتی را گواه نقش انکارناپذیر نیروی انسانی خواند و در مورد ضرورت تخصیص سمت های نخبه پذیر در ساختار سازمانی این شرکت خاطرنشان کرد: با توجه به این که شرکت مهندسی و توسعه نفت به دستور وزیر وقت و برای اجرای پروژه های بالادست تاسیس شده، نگاه اولیه این بود که این شرکت عصاره اجرایی داشته باشد. به همین دلیل همه سمت ها نیز بر اساس این دیدگاه نخبه پذیر در نظر گرفته شده است. به طوری که هم اکنون بخش زیادی از ۳۴۸ نیروی رسمی، متخصصان با تحصیلات عالی و فنی و پیشینه تجربی بسیار قوی هستند.

 

زارعی نزدیک به ۸۴ درصد نیروهای این شرکت را دارای سطح تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد معرفی کرد و افزود: تاکنون ۸۸ نفر از کارکنان شرکت متن بازنشست شده اند که هر کدام آنها کوله باری از تجربه به همراه داشته اند و در یک کلام می توان گفت عصاره فنی از همه شرکت ها در این شرکت دور هم جمع شده اند تا بزرگترین پروژه های نفتی را در تاریخ کشور رقم بزنند.

 

عبدالحمید زارعی با بیان این مطلب که هیئت مدیره «متن» همواره بر ارتقاء سطح دانش فنی کارکنان تاکید داشته است گفت: اهمیت این موضوع باعث شده تا اولویت نخست مدیریت منابع انسانی شرکت متن، بر دانش محور کردن سمت ها پی ریزی شود. از این رو بخش عمده ای از کارکنان شرکت متن ، دانش اولیه و پایه را داشته اند. به همین دلیل و برای به روز کردن اطلاعات آنها، کمیته آموزشی بیع متقابل را ایجاد کردیم که بر اساس آن، نیازهای آموزشی افراد مورد تحلیل قرار گرفت و کارکنانی که نیاز به آموزش داشتند، جذب این دوره های آموزشی شدند.

 

مدیر منابع انسانی متن درباره شیوه های انتقال فن آوری و دانش روز مورد نیاز کارشناسان و مدیران این شرکت نیز گفت: تلاش ما همواره این بوده که با دعوت از کارشناسان و متخصصان خارجی دانش مورد نیاز کارکنان شرکت را به داخل کشور منتقل کنیم. در کنار این موارد، یک دوره کامل مدیریت پروژه در دانشگاه توکیوی ژاپن برای کسانی که به طور مستقیم با پروژه ها در ارتباط هستند، برگزار کردیم تا مدیران، از این فرصت استفاده کرده و جزئی ترین آموزش ها را در رابطه با پروژه خود، تجربه کنند.

 

زارعی شرکت متن را منحصر به فردترین شرکتی ایرانی دانست که در خصوص بیع متقابل به صورت قراردادی کار پروژه ای انجام داده است.

 

وی همچنین اضافه کرد: این تجربه به قدری منحصر به فرد است که شرکت های دیگر هم وقتی در این رابطه با  مشکلی برخورد می کنند، برای حل آن به شرکت مهندسی و توسعه نفت مراجعه می کنند و به بیان دیگر در این نوع قراردادها فضایی ایجاد شده که اثرات آن در طولانی مدت نمایان خواهد شد.

 

پرورش مدیران جوان

 

عبدالحمید زارعی با اشاره به روند انتقال شرکت «متن» به گروه بالادستی نفت و احتمال ماندن این شرکت در حاکمیت دولتی گفت: با توجه به این که میانگین سنی کارکنان این شرکت ۴۱ سال است و روی پیک سنی قرار گرفته، با هماهنگی و موافقت مدیرعامل، در نظر داریم، کارها را به دست جوان ترها بسپاریم تا خروجی بهتری داشته باشیم. اما با توجه به این موضوع که بخش قابل توجهی از جایگاه سمت های تعریف شده در ساختار سازمانی این شرکت بالاست، برنامه  جذب نیرو برای این شرکت از ملاحظات خاصی برخوردار است.

 

به فکر کارکنان پیمانکاری هستیم

 

مدیر منابع انسانی شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان این موضوع کع شرکت«متن» توجه ویژه ای به نیروهای ارکان ثالث دارد خاطرنشان کرد: تقریبا معادل تعداد نیروهای رسمی، شرکت متن در ستاد نیروی ارکان ثالث دارد که حدود ۴۰ نفر از آنها که دارای مدرک تحصیلی بالا بودند، به قرارداد مدت معین تبدیل وضعیت شده اند.

از سوی دیگر هم چون عملکرد وزارت نفت تابعی از دستورات دولت است، لذا باید از تصمیم های دولت تبعیت کند. شرکت متن هم تابع شرکت ملی نفت ایران است و هر اقدامی که در زمینه انعقاد قرارداد مستقیم اعلام شده در این شرکت عملی خواهد شد.

 

زارعی افزود: سیاست شرکت متن در اجرای پروژه ها، مبتنی بر استفاده از نیروهای بومی در مناطق مختلف عملیاتی است. به گونه ای که پس از پایان یک پروژه، اگر فرد یا گروهی از کارکنان از نظر فنی مناسب بکار گیری در پروژه های دیگر باشند،بدون تردید از آنها استفاده خواهد شد. زیرا بخش زیادی از هزینه ها، از جمله هزینه های مربوط به آموزش کاسته می شود. این اتفاقی است که در پروژه های آزادگان و یادآوران شاهد آن بوده ایم. همچنین به دلیل این که قرارداد شرکت با پیمانکاران به شکل پیمان- مدیریت است، بسیاری از کارکنان پیمانکاری علاقمندند که به این شرکت منتقل شوند.

اول سلامت، دوم کار

عبدالحمید زارعی سلامت نیروی انسانی را یکی از مهم ترین الزامات موجود در مدیریت منابع انسانی دانست و گفت: در مدیریت منابع انسانی توجه ویژه ای به سلامت کارکنان می شود. به همین دلیل به ورزش به عنوان نماد سلامت جسمی و روحی کارکنان و راهکاری برای پیشگیری از مشکلات نگاه می شود. در این باره، طب صنعتی و کنترل دوره ای سلامت (هر یک سال یکبار که می تواند در هر ۶ ماه یکبار نیز انجام شود) ما را از وضعیت جسمی افراد آگاه می کند تا تصمیمات مقتضی به موقع اتخاذ شود.

زارعی تاکید کرد: شرکت مهندسی و توسعه نفت در کنار اجرای هر پروژه، از تاثیر ورزش بر سلامت روح و جسم همکاران غافل نشده و به هنگام تحویل پروژه به شرکت بهره بردار، یک مجموعه صنعتی به همراه امکانات ورزشی را به بهره بردار تحویل می دهد.

مدیر منابع انسانی متن در مورد سرانه ورزشی کارکنان این شرکت نیز گفت: سرانه ورزش برای کارکنان رسمی منظور شده، اما مدیریت منابع انسانی در شرکت متن این سرانه را برای دیگر کارکنان هم در نظر گرفته است. ما در شرکت متن همه کارکنان را بیمه ورزش کرده ایم و به فراخور زمان طبق برنامه مسابقات داخلی برگزار می نماییم.

 

برای تابستان هم برنامه داریم

زارعی در مورد برنامه های تابستانی شرکت متن برای کارکنان و فرزندان آن ها گفت: برای برنامه های ورزشی تابستان نیز از بهمن ماه سال گذشته برنامه ریزی شده و برای کارکنان و فرزندان آنها اردوهای آموزشی در نظر گرفته شده است. همچنین کارکنان می توانند از کلاس های آموزشی شنا و شیرجه و فوتسال و مدیران از  کلاس های دارت و تنیس استفاده نمایند. برای فرزندان نیز در باشگاه تهرانسر دوره های استعدادیابی متمرکز در نظر گرفته ایم.

 

زارعی در پایان به حضور کارشناسان حرفه ای برای شناسایی آسیب های ورزشی بین کارکنان اشاره کرد و گفت: به تازگی و برای اولین بار پروژه ای تحت عنوان استفاده از کارشناسان حرفه ای در آسیب های ورزشی کلید خورده و تاکنون حدود ۲۰ نفر را تست کرده اند که با توجه به سن- وزن و علاقه مشخص شده که هر کدام از این افراد توانایی های لازم برای فعالیت در کدام رشته ورزشی را دارند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ خرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۳۵۱,۲۶۰ بازدید