سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

شورای عالی صدور پروانه کیفیت کالا راه اندازی شد

رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: با راه اندازی شورای عالی صدور پروانه کیفیت کالا، روند صدور نخستین پروانه کیفیت مربوط به پمپ های صنعت نفت از ابتدای مهرماه آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رضا پدیدار در نشستی خبری با اعلام این مطلب گفت: راه اندازی شورای عالی صدور پروانه کیفیت کالا با هدف افزایش توان رقابت سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با دیگر رقبای خارجی صورت گرفت.

وی اضافه کرد: با صدور نخستین پروانه کیفیت پمپ های صنعت نفت از ابتدای مهرماه امسال، به تدریج صدور پروانه های کیفیت دیگر مصنوعات ساخت داخل شامل ولوها، شیرهای کنترل و شیرهای نفت و گاز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

پدیدار درباره سامانه کدینگ کالا نیز گفت: این سامانه برمبنای تهیه وندور لیست مشترک میان سازندگان تجهیزات صنعت نفت صورت می گیرد و هر یک از کارفرمایان بزرگ برای خود وندورلیست جداگانه ای تهیه کرده اند.

وی در عین حال از حمایت انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران از سامانه ایران کد خبر داد و گفت: قطعا راه اندازی این سامانه در آینده منافع سازندگان داخلی را تامین خواهد کرد.

تغییر جهت اعتبارات بانکی به سوی تامین خدمات

پدیدار همچنین با انتقاد از عملکرد نظام بانکی در خصوص نحوه ارائه اعتبارات به سازندگان تجهیزات داخلی صنعت نفت گفت: در حال حاضر نظام بانکی به جای اینکه در خدمت تولید باشد، بیشتر در راستای تامین خدمات فعالیت می کند؛ به طوری که نزدیک به ۸۰ درصد از منابع مالی بانکهای خصوصی به تامین خدمات اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: هم اکنون عدم ارائه اعتبارات و بسته شدن LC های ریالی مشکلاتی را برای پیمانکاران صنعت نفت در پی داشته است که امیدواریم با تغییر رویکرد بانک ها و ارائه وام های مرتبط از طریق صندوق توسعه ملی این مشکل رفع شود.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در ادامه به بیان درخواست های سازندگان داخلی از دولت آینده پرداخت و گفت: رفع تنگناهای اقتصادی، استفاده از توان بخش خصوصی در تمامی ابعاد توسعه ای صنعت نفت، ایجاد معاونت خودکفایی در صنعت نفت و ایجاد معاونت ساخت داخل در وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله پیشنهادات انجمن به دولت یازدهم است.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت شناخت توان و ارائه شیوه های مناسب برای ارجاع کار، ارائه تسهیلات و برنامه های کوتاه و بلندمدت برای پیمانکاران صنعت نفت گفت: پیشنهاد انجمن در این خصوص تشکیل اتاق راهبردی توسعه ای در صنعت نفت است.

به گفته پدیدار هم اکنون توان ساخت بیش از ۷۰ درصد از قطعات و تجهیزات صنعت نفت به دست صنعتگران ایرانی وجود دارد و در برخی از موارد این فرآیند تا ۹۰ درصد به خودکفایی رسیده است.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران همچنین از حمایت از پژوهشگران و دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا در رشته های مرتبط با صنعت نفت خبر داد و گفت: با امضای تفاهم نامه هایی با دانشگاه ها، از پروژه های پژوهشی نخبگان صنعت نفت حمایت خواهیم کرد.

در ادامه نشست مشترک انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، انجمن شرکت های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی (اپک) و همچنین انجمن شرکت های مهندسی و ساخت صنایع نفت و نیرو با خبرنگاران، ترابی؛ رییس “اپک” با اشاره به لزوم استفاده حداکثری از توان مهندسی پیمانکاران ایرانی در پروژه های بزرگ صنعت نفت گفت: آنچه مسلم است بخش خصوصی توان رقابت با بخش دولتی را ندارد؛ با توجه به این موضوع لازم است تا در ارائه پروژه ها به پیمانکاران صنعت نفت حمایت بیشتری از این قشر صورت گیرد.

هاشمی؛ رییس انجمن شرکت های مهندسی و ساخت صنایع نفت و نیرو نیز بر لزوم مشاوره با بخش خصوصی در راستای قانونگذاری در حوزه نظام پیمانکاری تاکید کرد و گفت: این موضوع برای برون رفت از چالش های آتی باید مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *