سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

جدیدترین فناوری روز دنیا برای حفاری لایه های گازی

برای نخستین بار در حفاری لایه های گازی از روش مدیریت کنترل فشار (MPD) که جدیدترین فناوری روز دنیا در این رشته است، استفاده شد. 

رئیس اداره فروتعادلی شرکت ملی حفاری ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از حفاری لایه های گازی با ضخامت بالا در میدان نفتی آغاجاری با استفاده از روش مدیریت کنترل فشار MPD خبر داد و گفت: این شیوه نوین حفاری با استفاده از تجهیزات سطحی UBD انجام شده است.

سید محسن موسوی افزود: حفاری در میدان آغاجاری به دلیل پیچیدگی های خاص و وجود کلاهک گازی در بیشتر مواقع با هرزروی شدید سیال، جریان یافتن مکرر چاه و گیرلوله های حفاری رو به رو است از این رو یکی از بهترین شیوه های حفاری در این میدان استفاده از تکنیک پیشرفته مدیریت کنترل فشار ( Managed Pressure Drilling ) است.
وی تاکید کرد: برای نخستین بار به همت متخصصان و کارشناسان در صنعت حفاری کشور،عملیات حفاری چاه شماره ۱۹۷ آغاجاری با ۱۵۰ متر کلاهک گازی زیر فشار تعادل مخزن مدیریت خدمات فنی در دستگاه ۳۳ فتح و با محاسبات دقیق مهندسی طراحی و با همکاری شرکت متقاضی (مناطق نفت خیزجنوب ) با موفقیت به اجرا در آمد.
موسوی جلوگیری از صدمه به مخزن، کاهش یا حذف هرزروی سیال، افزایش سرعت حفاری و عمر مته، افزایش ضریب ایمنی، حفاظت بیشتر از محیط زیست و کاهش چشمگیر هزینه های عملیات حفاری را از مزایای استفاده از این فناوری جدید حفاری برشمرد.
گفتنی است: مدیریت خدمات فنی حفاری با به کارگیری دو مجموعه UBD، حفاری چاه های نفت و گاز را در میادین پارسی، کرنج، آغاجاری، گچساران، لب سفید، مارون، رگ سفید، بی بی حکیمه و اهواز و با توجه به نیاز شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب انجام می دهد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *