سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

پنج درصد از ذخیره نفت جهان در کردستان عراق است

به دنبال اعلام برخی شرکت های نفتی خارجی فعال در اقلیم کردستان عراق مبنی بر افزایش ذخایر نفت این اقلیم، یکی از متخصصان مشاور وزارت منابع طبیعی کردستان عراق ادعا کرد: ذخایر نفت این منطقه که قبلاً ۴۵ میلیارد بشکه تخمین زده می شد اکنون به ۶۰ میلیارد بشکه رسیده است. 
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، شرکت کانادایی اوریکس از حفر سه حلقه چاه نفتی در اقلیم کردستان عراق خبر می دهد که تنها ظرفیت یکی از این چاه ها که در میدان نفتی اربیل واقع شده است، بالغ بر ۲۵۵ میلیون بشکه تخمین زده می شود.
بر این اساس یک کارشناس حوزه نفت و گاز اقلیم خودمختار کردستان عراق، از افزایش ۱۵ میلیارد بشکه ای ذخیره نفت خام این منطقه خبر داده و گفته است که ذخیره نفت خام کردستان عراق به ۶۰ میلیارد بشکه افزایش یافته است.
این گزارش حاکی است، از مجموع ۵۷ بلوک نفتی اقلیم کردستان عراق، ۱۳ بلوک نفت در استان اربیل واقع شده است. شرکت کانادایی اوریکس یکی از ۳۰ شرکت مربوط به ۱۹ کشوری است که هم اکنون در حال فعالیت در حوزه نفت و گاز اقلیم کردستان هستند. این شرکت در سال ۲۰۱۰ تأسیس شده است.
بر اساس اخبار موجود، شرکت اوریکس سهام دو میدان نفتی اقلیم کردستان واقع در اربیل و میدان نفتی سندی در آمیدی را در اختیار دارد.
شرکت کانادایی اوریکس در بیانیه ای اشاره کرده است که بالاخره به کار حفر و اکتشاف چاه نفتی (AAS-1) در استان اربیل خاتمه داده است و همچنین پیش بینی های اولیه از وجود ۲۲۵ میلیون بشکه ذخیره نفت جدید حکایت می کند.
این شرکت تصریح کرده است که این سومین چاه نفتی است که در این منطقه کشف شده و نفت این چاه نیز از نوع مرغوب و سبک است.
این شرکت کانادایی همچنین اعلام کرده است که اکتشاف و حفاری در میدان نفتی دمرداغ نیز به پایان رسیده است و حفر چاه نفتی دیگری که DD-2 نامیده می شود در جولای ۲۰۱۲ به پایان رسید و همچنین در مارس ۲۰۱۳ نیز این شرکت به کار خود در حفاری چاه نفتی ZEG-1 خاتمه داده است.
به گزارش خبرگزاری کردپرس، بر اساس تحقیقات صورت گرفته قرارداد میان حکومت اقلیم کردستان و شرکت (ORYX PETROLEUM) در بلوک شماره ۲۰ واقع در میدان نفتی اربیل به وسعت ۱۵۳۲ کیلومتر است که این شرکت صاحب ۶۵ درصد از سهام این میدان است. شرکت ترکی (KNOC) صاحب ۱۵ درصد از سهام این میدان است و حکومت اقلیم کردستان نیز  ۲۰ درصد از سهام این میدان نفتی را در اختیار دارد.
شرکت (ORYX PETROLEUM) به جز این میدان در میدان نفتی سندی در “آمِدی” نیز دارای سهام نفت است و در دو منطقه دیگر عراق نیز در حوزه نفت به کار تولید مشغول است.
دولت اقلیم کردستان عراق با دارا بودن ۴۵ میلیارد بشکه ذخیره نفت خام، ۵۷ قرارداد منعقد شده در حوزه نفت با بیش از ۳۰ شرکت در ۱۹ کشور جهان منعقد کرده است.
بیوار خنسی، یکی از متخصصین حوزه نفت و گاز و مشاور اقتصادی حکومت اقلیم کردستان در این رابطه اظهار کرده است: تخمین های موجود حاکی از وجود ۶۰ درصد نفت خام در حوزه دریای خزر، شمال آفریقا و کشورهای خلیج فارس است و در عراق و اقلیم کردستان نیز تا سال ۲۰۱۱، ذخیره نفت خام ۱۱۲ میلیارد بشکه نفت تخمین زده شده است.
بر اساس گزارشی از مرکز بین المللی تحقیقات صلح IPSC ، ذخیره نفت خام اقلیم کردستان با ذخیره نفت خام در لیبی برابری می کند و گاز طبیعی اقلیم نیز با ذخیره گاز کشور قزاقستان برابری می کند.
بیوار خنسی با تکیه بر اطلاعات وزارت نفت عراق تصریح کرده است که ذخیره نفت در عراق در حال حاضر به ۱۵۰ میلیارد بشکه رسیده است که این میزان ۱۱ درصد ذخیره نفت در کل جهان است و ذخیره نفت اقلیم کردستان عراق نیز پنج درصد ذخیره کل جهان را شامل می شود.
مشاور اقتصادی دولت اقلیم کردستان بر اساس بررسی ها و تحقیقاتی که انجام داده است می گوید: وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان اعلام کرده است که ذخیره نفت خام در این منطقه (اربیل، سلیمانیه و دهوک) ۴۵ میلیارد بشکه است که در ۵۲ بلوک واقع شده است؛ اما بنابر پیش بینی من این میزان بسیار بیشتر از میزان اعلام شده توسط وزارت منابع طبیعی اقلیم است و به ۶۰ میلیارد بشکه نیز می رسد.
راژان میران، یکی از تحلیلگران وزارت منابع طبیعی اقلیم در کنفرانس “پروژه های کردستان” که ۱۱ ژوئن در اربیل برگزار شد، اعلام کرد: تاکنون ۱۹۰ میلیون بشکه نفت تولید شده است که تولید ۷۰ میلیون بشکه آن در سال ۲۰۱۲ صورت گرفته است.
بلوک نفتی استان اربیل متشکل از ۱۳ بلوک نفتی است که بلوک طاق طاق، سارتا، اربیل(دمیرداغ)، اربیل، خورمه‌له، قوشتپه، ملاعمر، شورش، حریر، پیرمام، بنه‌باوی، بلوک صفین، اربیل را شامل می شود.
شرکت نروژی (DNO) که در حوزه تولید و استخراج نفت مشغول به فعالیت است نیز اعلام کرده است که میزان نفت خام میدان نفتی تاوکی در اقلیم کردستان نسبت به سال گذشته ۴۰درصد افزایش یافته است.
بیژن مظفر، مدیر شرکت (DNO) در بیانیه ای که در روزنامه UP Stream در بخش اخبار نفت و گاز منتشر شده است، اعلام کرده که ذخیره میدان نفتی تاوکی، ۴۹۶٫۴ میلیون بشکه نفت و ۱۴۰٫۱ میلیارد مکعب گاز است.
این شرکت اعلام کرده است که بر اساس تخمین های موجود در مرحله دوم حفاری، اکتشاف نفت در میدان های بنینا و بستوره در اربیل به ۴۲٫۱ میلیون بشکه خواهد رسید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *