سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ EN

آب عسلویه پاک است

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در منطقه عسلویه استان بوشهر، به واسطه برخورداری از منابع گازی مشترک با کشور قطر، در سال‏های اخیر شاهد سرمایه‏گذاری‏های عظیم ملی بوده است؛ سرمایه گذاری هایی که به منظور احداث زیرساخت‏های کلان اقتصادی و تاسیسات پالایشگاهی و پتروشیمی در این منطقه انجام پذیرفته است. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احداث فرودگاه، جاده‏ها و فضاهای اقامتی، ورزشی و تجاری، تامین برق، گاز و آب از جمله اقدامات سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برای بهره برداری از پتانسیل های قوی اقتصادی در این منطقه است. در این میان تامین آب مورد نیاز شرب و بهداشتی و صنعتی منطقه به عنوان یکی از مهم ترین ارکان خدماتی ارائه شده در منطقه پارس جنوبی مورد توجه ویژه است و عملیات تصفیه و تامین آن هم اکنون مطابق با استانداردهای روز دنیا انجام می شود.
آب شرب و مصارف بهداشتی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس توسط دو شرکت عمده تولید آب و آب شیرین کن های کوچک و خطوط لوله انتقال آب تولید و آب مورد نیاز ساکنین منطقه، فازهای گازی، مجتمع های پتروشیمی و شرکت های خصوصی مستقر در منطقه از این طریق تامین می شود؛  در تمامی مراحل تولید آب تا مصرف، کیفیت آب توسط HSE سازمان منطقه ویژه و همچنین شبکه بهداشت و HSE  شرکت های یاد شده کنترل می شود.
تکنولوژی پایه به کار رفته در سیستم تصفیه آب منطقه ویژه اقتصادی پارس که اجزای اصلی آن شامل شش واحد فیلترشنی، پنج دستگاه میکروفیلتر، پنج دستگاه پمپ فشار قوی، پنج واحد اسمز معکوس با مخازن فشار و ممبران‏های مربوطه، مخازن بتنی آب خام و پاک، سیستم ابزار دقیق سیستم کنترل مرکزی کامپیوتریPLC  است مربوط به شرکتLinde  آلمان است که با همکاری شرکتB2A  اتریش، فراهم شده است.
آب خام ورودی به سیستم تصفیه تحت نظارت منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از طریق ۷حلقه چاه ساحلی تامین می شود و آب شیرین خروجی (پس از تصفیه) منطبق با استانداردهای سازمان جهانی بهداشت تولید می‏شود. آب شیرین تولیدی از آب دریا توسط ایستگاه پمپاژ و خط لوله پلی اتیلن، به مخازن بتنی منتقل و از آنجا توسط خط لوله و تانکرهای مخصوص حمل آب منتقل می شود.
کیفیت آب شرب و آب مصارف بهداشتی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با تکنولوژی اسمز معکوس در منطقه تولید و توزیع  و با سیستم نظارتی چند لایه کنترل می شود.
روش اسمز معکوس روشی است که قادر است فرآیند جداسازی مواد آلی غیر محلول، مواد آلی محلول، اندوکسین ها، ویروس ها، باکتری ها و ذرات را نهایی کند. روش اسمز معکوس که به هاپیرفیلتراسیون ( HYPER FILTRARION)نیز معروف است، توانایی جداسازی  ذرات بسیار ریز به اندازه  یون ها را نیز دارد.
روش اسمز معکوس علاوه بر حذف صد در صدی ویروس‏ها و باکتری ها، آلودگی‏های آب را با اطمینان بسیار بالا (حدوداً ۹۵ درصد) حذف می کند؛ این در حالی است که در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بالغ بر ۱۰هزار متر مکعب در روز آب به این روش توزیع و مصرف می شود.
به منظور اطمینان از کیفیت آب تولیدی، علاوه برآزمایشات شیمیایی و فیزیکی که توسط شرکت های تولید کننده انجام می‏‏شود واحد HSE سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس نیز به طور منظم از اماکن مختلف در مبادی های مصرف نمونه برداری می کند و  آزمایشات میکروبی و فیزیکی- شیمیایی ویژه ای را بر روی آن انجام می دهند.
در همین راستا شرکت تولید کننده می‏بایست نمونه آب تولیدی را به منظور انجام آزمایشات میکروبی و فیزیکی-شیمیایی به یک آزمایشگاه مرجع ارسال کند و نتایج آن را نیز به سازمان منطقه ویژه انعکاس دهد.
آب تولیدی قبل از توزیع به منظور اطمینان به لحاظ بهداشتی و میکروبی توسط کلر و بصورت اتوماتیک گندزدایی و ضدعفونی می شود که این عملیات با نظارت سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس صورت می‏گیرد. آب تولیدی توسط ناوگان حمل و نقل مجهز به تانکرهای گالوانیزه بهداشتی مخصوص حمل آب و با ظرفیت های متفاوت به مخازن ذخیره مصرف کنندگان در کلیه نقاط داخل و خارج از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ( تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری از ایستگاه توزیع پارس ) حمل و توزیع می‏شود.
این گزارش حاکی است: با توجه نظارت مستمر مدیریت HSE سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بر کیفیت آب تولیدی، تاکنون هیچ‏گونه گزارشی مبنی بر آلودگی آب شرب منطقه گزارش نشده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ تیر ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۰۹۴۴۸ بازدید