سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

وزارت اقتصاد از مالکیت بخش خصوصی در ترتیبات

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: وزارت اقتصاد از ترتیبات قراردادی که مالکیت بخش خصوصی را به همراه دارد، حمایت می کند.
سیدشمس الدین حسینی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: در این میان، استفاده از روش تامین مالی مشارکت بخش عمومی- خصوصی می تواند در تامین مالی بسیاری از پروژه ها راهگشا باشد.
وی تصریح کرد: در این نوع مشارکت، بخش خصوصی می تواند در قالب قراردادهای BOT و BOO و دیگر انواع قراردادها با دولت مشارکت داشته باشد.
به گفته وی، پروژه تاسیس نیروگاه پارس جنوبی و چندین پروژه دیگر در حوزه انرژی، از جمله پروژه هایی هستند که در قالب مشارکت بخش عمومی- خصوصی دنبال می شوند.
جذب ۲۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی در دولت های نهم و دهم
حسینی همچنین در مراسم اعلام و انتشار رسمی گزارش جهانی سرمایه گذاری سال ۲۰۱۲ که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، حجم سرمایه گذاری خارجی جذب شده کشور را در هشت سال گذشته مورد اشاره قرار داد و گفت: سرمایه خارجی جذب شده در این مدت، حدود دو برابر مجموع سرمایه گذاری خارجی جذب شده کشور در ۲۷ سال قبل از آن است.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه میزان سرمایه گذاری خارجی جذب شده در سال های ۵۷ تا ۸۴، در مجموع ۱۳ میلیارد دلار بوده است، اظهار داشت: این درحالی است که در دولت های نهم و دهم، میزان سرمایه گذاری خارجی جذب شده، بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار شده است.
وی در عین حال، پتانسیل های جذب سرمایه گذاری کشور را بیش از ارقام فعلی دانست و افزود: رشد سرمایه گذاری خارجی، رشد تجارت خارجی، بهبود بازار سرمایه و پیشرفت در سایر شاخص های اقتصادی، در شرایطی رخ داده است که کشور در سال های اخیر با تشدید تحریم ها مواجه بوده است.
گفتنی است مراسم اعلام سرمایه گذاری خارجی جهانی سال ۲۰۱۳، روز گذشته به میزبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی و با حضور محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رییس جمهور، سید شمس الدین حسینی؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی، بهروز علیشیری؛ رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، استانداران، روسای سازمان های امور اقتصادی و دارایی استان ها، نمایندگان مجلس، اعضای هیات سرمایه گذاری خارجی، سفیران، مدیران عامل شرکت های سرمایه گذاری خارجی، نمایندگان اتاق های بازرگانی و تعاون و جمع کثیری از کارگزاران اقتصادی کشور برگزار شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *