سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

روسیه ۶۰ میلیارد دلار نفت به چین می فروشد

شرکت صاحب نام روسنفت، در نظر دارد طی عقد قراردادی بی سابقه با چین، نفت خام این کشور را تا سقف بیش از ۶۰ میلیارد دلار تامین کند.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، «ولادیمیر پوتین»، در حاشیه نشستی به منظور دیدار با «ژانگ گائولی», نخست وزیر چین با اشاره به تغییر محسوس موضع روسیه برای فروش نفت از اروپای غربی به آسیا گفت: توافقنامه ای در ابعاد وسیع برای فروش نفت خام توسط روسنفت تهیه شده است که قرار است به موجب آن صدها میلیون تن نفت خام مورد نیاز چین به ارزشی بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار تامین شود.
به نوشته نیو یورک تایمز، در حال حاضر روسیه حدود یک پنجم نفت خام خود را در بازار های آسیا به فروش می رساند. این کشور نفت خام را توسط خط لوله ای که از صربستان می گذرد، مستقیما به چین صادر می کند. طی سال های اخیر روسیه برای فروش نفت خام خود تدریجا به سوی کشورهای آسیایی مانند چین متمایل شده است و این درحالی است که مجموع حجم تولیدات نفتی روسیه ثابت باقی مانده است؛ با این حال این کشور میزان فروش نفت خود را به کشورهای اروپایی که از لحاظ اقتصادی در شرایطی بحران زده به سر می برند، کاهش داده است.
بنابراین گزارش، حتی کمترین تغییر موضع از سوی روس ها نسبت به بازار انرژی اروپا به افزایش بهای نفت خام می انجامد. روسیه در حال حاضر بزرگترین تولید کننده نفت خام در جهان است که با اختلاف ناچیزی از عربستان سعودی روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید می کند.
تحلیلگران حوزه انرژی نیز از مذاکره روسیه با چندین شرکت چینی پیرامون ایجاد یک سرمایه گذاری مشترک خبر دادند که طی آن قرار است چینی ها فعالیت حفاری اکتشافی را در دریای آرکتیک در محدوده بالایی شرق صربستان آغاز کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ تیر ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۱۵۳۱۱ بازدید