سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

حفاری همزمان چاه های فاز ١٩ پارس جنوبی

   شانا _ گروه نفت: دکل سحر ٢ به عنوان دومین دستگاه حفاری ملکی کشور، که پس از ٢٩ سال وارد کشور شد از یک ماه و نیم گذشته بر ای حفاری چند حلقه چاه اکتشافی در فاز ١٩ مستقر شده است.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال در گفت و گو با خبرنگار شانا، با بیان این که سال گذشته دو دستگاه دکل دریایی از سوی شرکت متبوعش تامین شده است، تصریح کرد: عملیات حفاری فاز ١٩ بر اساس قراردادی که با شرکت پتروپارس بسته شده سه ساله و قابل تمدید است و هم اکنون به صورت همزمان چند حلقه چاه در این فاز حفاری می شود.

 هدایت الله خادمی در تشریح ویژگی های دستگاه حفاری دریایی سحر ٢ گفت: این دستگاه از نوع سوپر ریگ ٣٠٠٠ اسب بخار است که ویژگی های ممتازی در قیاس با دیگر دستگاه های حفاری مشابه دارد.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال گفت: دکل سحر یک به عنوان نخستین دکل حفاری دریایی ملکی ایران، در میدان مشترک فرزاد A در خلیج فارس  برای انجام حفاری یک حلقه چاه مستقر شده است.

 وی با بیان این که عملیات حفاری یک حلقه چاه اکتشافی در فرزاد A به پایان رسیده است، افزود: پس از انجام عملیات تست از سوی کارفرما (شرکت پتروپارس) و اعلام نظر آنها برای ادامه و یا اتمام عملیات حفاری در میدان فرزادA  تصمیم گیری خواهد شد.

خادمی با بیان این که شرکت حفاری شمال بزرگترین مالک دستگاه های حفاری دریایی در کشور است، گفت: این شرکت چهار دستگاه حفاری دریایی را در اختیار دارد و تنها مالکیت یک دستگاه آن (دستگاه امیرکبیر) برعهده شرکت ملی نفت ایران و مدیریت آن به همراه مالکیت سه دستگاه دیگر از جمله دکل الیما، سحر ١ و ٢ بر عهده شرکت حفاری شمال است.
مدیرعامل شرکت حفاری شمال، شمار دستگاه های حفاری خشکی این شرکت را ٩ دستگاه اعلام و تصریح کرد: هم اکنون دکل های خشکی در مناطق سرخس، خانگیران، شیراز، خارک، دهلران و نفت شهر در حال حفاری هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *