سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

علاقه مندی پرو به مجمع کشورهای صادرکننده گاز

شانا _ گروه بین الملل: سفیر پرو در قطر بر علاقه مندی کشورش برای پیوستن به مجمع کشورهای صادرکننده گاز تاکید کرد.

به گزارش شانا به نقل از سایت دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف)، اچ یی جولیو فلوریان، سفیر جمهوری پرو در قطر در دیدار با لئونید بوخانوفسکی، دبیر کل جی یی سی اف بر علاقه مندی کشورش برای پیوستن به این مجمع تاکید کرد و گفت: دولت پرو در حال مطالعه و بررسی همه گزینه هاست.

وی همچنین با تایید دریافت ابلاغیه جی یی سی اف که بر مقررات مطابق با دستور العمل های تعیین شده این مجمع اشاره دارد، اظهار کرد: درخواست رسمی مقام های پروی برای حضور در رویدادهای پیش روی جی یی سی اف به ویژه نشست فوق العاده وزارتی ٢٩ ژوئن (٨ تیر) و نشست اول ژوئیه (١٠ تیر) سران این مجمع در مسکو به زودی ارسال خواهد شد.

سفیر جمهوری پرو در قطر این اظهارات را در دیدار با لئونید بوخانوفسکی، دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح کرد.

به گفته سید محمد علی خطیبی، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، با این که جی یی سی اف یک سازمان نوپا و جوان است اما بسیار مورد اقبال صادرکنندگان قرار گرفته است و جلسه ای نیست که درخواستی از کشورهای مختلف برای عضویت در این مجمع چه به عنوان ناظر چه به عنوان عضو کامل نداشته باشد.

دومین اجلاس سران جی یی سی اف قرار است روز اول ژوئیه (١٠تیرماه) در مسکو، پایتخت روسیه، برگزار شود.

نخستین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز ٢۴ آبان ١٣٩٠ با حضور دوازده کشور به عنوان عضو دائم و سه کشور عضو ناظر در دوحه برگزار شد.

اعضای مجمع صادرکنندگان گاز ۴٢ درصد از تولید گاز جهان، ٧٠ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و عمان که آبان سال ١٣٩٠به جی یی سی اف پیوستند، از اعضای این مجمع جهانی به شمار می روند.

هلند، قزاقستان و نروژ نیز به عنوان عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند که عراق نیز به تازگی به این جمع پیوسته است.

پرو کشوری است در آمریکای جنوبی که از شمال با اکوادور و کلمبیا، از شرق با برزیل، از جنوب شرقی با بولیوی، از جنوب با شیلی و از غرب با اقیانوس آرام هم مرز است.

بنابر تازه ترین گزارش آماری شرکت بی پی، ذخایر اثبات شده گاز پرو در سال ٢٠١٢ میلادی ٠,۴ تریلیون مترمکعب بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۱۰۳۵۲ بازدید