سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

حوضچه فراگیر پایانه نفتی شمال…

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: با راه اندازی حوضچه فراگیر پایانه نفتی شمال، شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران می توانند از این حوضچه فراگیر به عنوان پشیتبان ناوگان دریایی و همچنین دکل های حفاری خود در آب های خزر استفاده کنند. 

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نکا، پیروز موسوی در مراسم آغاز عملیات لایروبی حوضچه فراگیر پایانه نفتی شمال که روز پنجشنبه (۱۶ خرداد ماه) برگزار شد، گفت: پروژه حوضچه فراگیر پایانه نفتی شمال به جهت موقعیت استراتژیک دریای خزر، یکی از پروژه های بزرگ و ملی کشور به شمار می رود.

وی با بیان اینکه تامین نیازمندی های پشتیبانی ناوگان حفاری و و انتقال ظرفیت دریافت نفت خام تولیدی دریای خزر توسط شرکت پایانه های نفتی ایران از جمله مهم ترین ماموریت های تعریف شده برای این حوضچه است، گفت: در این میان، شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران نیز می توانند از این حوضچه فراگیر به عنوان پشیتبان ناوگان دریایی و همچنین دکل های حفاری استفاده کنند.

موسوی با بیان اینکه پروژه حوضچه فراگیر پایانه نفتی شمال در سه بخش انجام شده است، افزود: در حال حاضر موج شکن این حوضچه احداث شده است.

وی توضیح داد: این موج شکن شامل دو یال غربی و شرقی است که  به طول ۲ هزار و ۴۰۰متر و یک هزار و ۷۰۰ متر احداث شده است.

موسوی با بیان اینکه با به آب انداختن لایروب، فاز دوم پروژه نیز به اتمام می رسد یادآور شد: در فاز سوم، تهیه ونصب تجهیزات کمک ناوبری در دستور کار قرار گرفته است؛ این در حالی است که هفته گذشته مطالعات مربوط به احداث اسکله های این حوضچه در شرکت ملی نفت ایران به تصویب رسیده است.

وی اظهار امیدواری کرد که طرح احداث اسکله ها طی ۱۸ ماه آینده به اتمام برسد.

سید علی اکبر طاهایی؛ استاندار استان مازنداران نیز با بیان اینکه عملیات مطالعاتی، اکتشافی و تحقیقاتی به همراه موضوع زیر ساخت های پایه ای صنعت در مجموعه شرکت ملی نفت ایران مورد توجه است گفت:  پروژه حوضچه فراگیر می تواندکمک موثری به توسعه صنعت نفت وگاز کشور کند.

استاندار مازندارن در تشریح دیگر پروژه های صنعت نفت در استان مازندران گفت: پروژه پالایشگاه نفت در شهرستان بهشهر در دست اقدام است؛ همچنین پروژه پالایشگاهی دیگری نیز در منطقه کیاسربه تصویب دولت رسیده است که باید بخش خصوصی برای سرمایه گذاری اقدام کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۲:۴۰۵۶۱ بازدید