سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

تولید انبوه پروپان پالایشگاه NGL سیری کلید می خورد

عملیات تولید انبوه و ذخیره سازی پروپان پالایشگاه NGL سیری که مهمترین محصول گاز مایع این پالایشگاه نیز محسوب می شود، تا یک هفته دیگر انجام می شود. 

حسین رحیمی زربیل؛ رییس عملیات تولید منطقه سیری در گفت و گو با خبرنگار اعزامی NIOC به جزیره سیری، با اعلام این خبر گفت: مخزن این گاز، Gas up(تزریق گاز به مخزن) شده و تولید انبوه و ذخیره سازی آن تا یک هفته دیگر آغاز خواهد شد.

وی محصول اول پالایشگاه NGL سیری را؛ اتان و متان، محصول دوم را پروپان، محصول سوم را بوتان، محصول چهارم و پنجم را به ترتیب پنتان و میعانات گازی عنوان و تصریح کرد: میعانات گازی اولین محصول صادراتی پالایشگاه سیری و یکی از پنج محصول تولیدی این پالایشگاه است که پنج شنبه (۱۶ خرداد) عملیات بارگیری آن به مقصد جزیره لاوان به اتمام رسید.

رحیمی زربیل با یادآوری این نکته که کارخانهNGL  سیری براساس جداکردن برش های گازی، گاز ها را جداگانه تولید و ذخیره می کند، گفت: مخزن محصول بوتان نیز Gas up شده و طبق پیش بینی ها، تولید انبوه این محصول نیز با هدف صادرات به زودی انجام می شود.

رییس عملیات تولید منطقه سیری، در مورد روند تولید دیگرمحصولات پالایشگاه NGL این منطقه گفت: تولید انبوه گاز خشک متان و اتان به عنوان محصول بعدی کارخانه NGL سیری در دستور کار است که از آن به منظور تغذیه نیروگاه های جزیره سیری، جزیره کیش، پالایشگاه NGL و منطقه قشم استفاده خواهد شد.

تولید انبوه پنتان پالایشگاه؛ NGL کمتر از یک ماه دیگر

وی همچنین در مورد محصول پنتان کارخانه  NGLسیری گفت: بعد از تعمیرات کف مخزن مختص یه این نوع گاز، این محصول نیز کمتر از یک ماه آینده به تولید انبوه رسیده و عملیات ذخیره سازی آن انجام خواهد شد.

 به گفته مدیر تولید منطقه سیری، پنتان، محصول انحصاری پالایشگاه NGL منطقه سیری است و در سایر کارخانه های NGL کشورتولید نمی شود.

وی با بیان اینکه میعانات گازی پالایشگاه NGL پس از تولید انبوه و ذخیره سازی در مخزن مختص به این ماده، برای صادرات آماده شده است، تصریح کرد: پروژهNGLسیری با وجود تحریم های بین المللی و عدم دسترسی به سازندگان تجهیزات خارجی، با توان نیروهای متخصص داخلی به بهره برداری رسیده است.

وی از رعایت کامل مسائل HSE و فرهنگ سازی آن به ویژه درافراد جدید الاستخدام، به عنوان یکی از نقاط قوت پروژه NGL سیری یاد کرد.

وی اضافه کرد: پیش بینی می شود تجارب این شرکت در مدت یک سال به نیروهای جدید الاستخدام منتقل شود.

 رحیمی ارزبیل در ادامه با اشاره به اهمیت این پروژه از نظر زیست محیطی یادآور شد: با راه اندازی کامل  پالایشگاهNGL منطقه سیری، مشعل های این منطقه برای همیشه خاموش خواهند شد.

 وی احداث پالایشگاه مدرن گازی سیری را موفقیت بزرگی قلمداد کرد و افزود:  اشتغال زایی و درآمد زایی این پالایشگاه به امنیت و حاکمیت منطقه سیری کمک خواهد کرد.

 وی مهمترین مشتریان محصولات پروپان، بوتان و پنتان پالایشگاه NGL سیری را کشورهای خارجی بیان کرد و افزود: این محصولات در صنایع پایین دستی ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد به همین منظور همیشه مورد توجه این بخش از صنعت است.

  

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۵۳۷۹۴ بازدید