سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ EN

برگزاری سومین جلسه کارگروه حفاری سامانه اطلاعات بالادستی

   سومین جلسه کارگروه حفاری سامانه اطلاعات بالادستی شرکت ملی نفت ایران با حضور نمایندگان شرکت های تابعه شامل: مدیریت اکتشاف، شرکت مناطق نفتخیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره، شرکت مناطق نفت مرکزی و مدیریت فن آوری اطلاعات شرکت ملی نفت ایران و به میزبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت در جزیره کیش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن، مهرانگیز رشاد مسئول برگزاری جلسه اظهار داشت: این جلسه در راستای ارتقاء کیفی سامانه اطلاعات بالادستی شرکت ملی نفت در زمینه مطالعات جامع میادین تشکیل شد و به بررسی و اعمال اصلاحات مطرح شده بر روی گزارشات روزانه بخش حفاری پرداخت . به اینصورت که با اعمال این تغییرات تا چند ماه آتی شاهد عملیاتی شدن این سامانه در بخش گزارشات حفاری کلیه طرحهای شرکت متن خواهیم بود.

وی افزود: این نرم افزار به صورت شبکه و آن لاین در اختیار کاربران است و متخصصین مربوطه تنها با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود می توانند وارد سیستم شده و اطلاعات لازم را دریافت کنند و امکان تغذیه اطلاعات از سر چاهها و مناطق عملیاتی وجود دارد.

رشاد اظهار داشت: این سامانه تحت نظارت مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران و در ۷ بخش اصلی شامل زمین‌شناسی، حفاری، پترو فیزیک، ژئوفیزیک، بهره‌برداری، مخازن و فرایند گردآوری شده و از پیشرفته‌ترین ابزار امنیتی و انتقال داده‌ها در آن استفاده خواهد شد.

وی گستره و حجم فعالیت سامانه را کلیه میادین نفت و گاز کشور که در مراحل اکتشافی، توسعه و تولید هستند برشمرد.

یادآور می شود این نرم افزار یکی از بزرگترین دستاوردهای نرم‌افزاری در صنعت نفت بوده و در اصل سیستمی است که کلیه اطلاعات فنی شرکت ملی نفت ایران در حوزه بالادستی از آغاز اکتشاف تا پایان فرآیند تولید را در بر داشته و به صورت روزآمد ساماندهی می کند تا بتوان به کمک این ساماندهی، آخرین وضعیت مخازن و سایر اطلاعات لازم را در اختیار داشت و در راستای مدیریت بهینه مخازن اقدام کرد.

گفتنی است: در پایان جلسه، بازدیدی با حضور مهندس اسدی، قائم مقام مهندسی نفت شرکت متن از عملیات حفاری در میدان گازی کیش به عمل آمد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۳۴۷۹۶ بازدید