- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

نخستین المپیاد ایرانی صنعت نفت

مشاور جوان وزیر نفت از برگزاری نخستین المپیاد ایرانی در صنعت نفت خبر داد و گفت: این المپیاد با هدف بررسی و پژوهش در حوزه های چالش برانگیز صنعت نفت برگزار می شود. 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، روح الله تولایی، در دومین روز از برگزاری نخستین کنفرانس و نمایشگاه تخصصی نفت گفت: برگزاری المپیادهای تخصصی صنعت نفت تاکنون تنها از سوی کشورهای خارجی و با رویکرد بررسی مشکلات صنعت نفت در این کشورها برگزار می شد و حضور نخبگان و دانش پژوهان صنعت نفت کشورمان در این المپیادها تنها راهگشای معضلات صنعت نفت آن ها بود.

وی ادامه داد: لزوم رفع چالش ها و موانع ارتقای صنعت نفت کشورمان باعث شد تا طرح برگزاری نخستین المپیاد صنعت نفت از سوی وزارت نفت مطرح شود تا بدین طریق از توان نخبگان صنعت نفت در سراسر جهان  در جهت راهبردهای داخلی استفاده شود.

تولایی با بیان اینکه هم اکنون ۳۵ هزار کارمند جوان در صنعت نفت مشغول به کار هستند گفت: حدود ۲۴ هزار نفر از این افراد از تحصیلات عالیه برخوردار هستند که این موضوع نشان دهنده توان و پتانسیل بالای صنعت نفت در استفاده از تخصص، خلاقیت و نوآوری های نیروهای جوان است.

وی با اشاره به تشکیل کانون تفکر جوانان در صنعت نفت گفت: در قالب این کانون، بانک اطلاعاتی جوانان مستعد با حضور ۲۶۰۰ نفر عضو که همگی از تحصیلات بالاتر از مقطع کارشناسی برخوردارند، تشکیل شده و به منظور بهره برداری شایسته در اختیار مدیران بخش های مختلف صنعت نفت قرار گرفته است.

تولایی خاطرنشان کرد: شرط سنی زیر ۳۵ سال و دارا بودن حداقل سه سال سابقه کار در بخش های مختلف صنعت نفت یکی از معیارهای انتخاب این افراد بوده است.

مشاور جوان وزیر نفت با اشاره به کارکردهای مثبت تشکیل کانون تفکر جوانان در صنعت نفت تاکید کرد: یکی از راهبردهای موردنظر در تشکیل این کانون، شناسایی افراد برتر در حوزه های عملیاتی صنعت نفت است که تاکنون افراد موردنظر از شهرهای اهواز و عسلویه معرفی شده اند.

وی ادامه داد: یکی از کارکردهای موثر این کانون، توانمندسازی متخصصان جوان صنعت نفت از طریق برگزاری دوره های تیم وورکینگ و کارگاه های فنی است.

تولایی به استفاده از تجربیات پیشکسوتان صنعت نفت در این بخش اشاره کرد و گفت: سعی شده از تجربیات پیشکسوتان به صورت عملیاتی استفاده شود.

وی همچنین با بیان اینکه این کانون، فرآیندهای مورد انتظار خود در بخش ایده پردازی را با تشکیل حلقه های کیفی عملیاتی می کند، گفت: در همین راستا کلیه شرکت های تابعه صنعت نفت موظف به تشکیل حلقه های کیفی شده اند.

مشاور جوان وزیر نفت تاکید کرد: با استفاده از حلقه های کیفی صنعت نفت امکان ارتباط موثر و کاراتر دانشجویان و نخبگان دانشگاهی با نخبگان صنعت نفت ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار NIOC، نخستین کنفرانس و نمایشگاه تخصصی نفت، با همکاری شاخه ایران انجمن زمین شناسان و مهندسان اروپا و پژوهشگاه صنعت نفت به مدت سه روز (۲۴ تا ۲۶ اردیبهشت ماه) در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می شود.

[1] [2] [3] [4]